Doğa İçinde Yoga Tatili, Macahel Köy Evi

2019 yılının Ağustos ayında yaklaşık 20 doğasever bayanla birlikte Artvin Macahel Vadisi, Macahel Köy Evi’nde çok keyifli bir yoga tatili geçirdik.

4 günlük kamp süresince her sabah doğanın kalbinde huzur dolu bir güne uyandık. Eğitmenimiz Banu Çadırcı ile birlikte 1.5 saatlik yoga terapi sonrası sıcacık mısır ekmekli, taze sütlü, mıhlamalı, hepsi köy ürünleri ile hazırlanmış muhteşem bir kahvaltı sofrası ile karşılandık. 

Gün içerisinde Macahel Vadisi, Maral Şelalesi, Borçka Karagöl, Kayalar Köyü, Tarihi Tamara Köprüsü gibi Doğu Karadeniz’im gözbebeği Artvin’in sunduğu son derede etkileyici rotalara yolculuk yaptık. Maral Şelalesi’nin buz gibi sularında yüzmek, akordeon ezgileri eşliğinde süt mısır kemirmek, Borçka Karagöl’ü puslu bir havada gezerken kendimizi Amazon Ormanları’na ışınlanmış hissetmek iz bırakan anılardan oldu. 

Öğle yemeklerini her gün gezdiğimiz yerlerdeki farklı köy evlerinde yerken, akşam yemeği için kürkçü dükkanımız Macahel Köyevi’ndeki soba yanındaki ince uzun yemek masamızın etrafında toplaştık. Akşam yemeği öncesi her gün, Banu Çadırcı eşliğinde birer saat daha yoga terapi yaptık.

Son gün Naçadirev Gölü’nü ziyaret sonrasında Lekoban Yaylası’na tırmandık ve Karçal Dağları eteklerinde, 2300 metre rakımdaki Macahel Yayla Evi’nde konakladık. Yayla ambiyansında, dağların arasında, açık havada yoga terapi bambaşka bir deneyim oldu hepimiz için. Gece ateş başında sohbet sonrası sıkı sıkı giyinip oldukça serin olan odalarımızda huzurlu bir uykuya daldık. 

4 günün sonunda bardaklarca tavşan kanı Karadeniz çayı içmiş, bol tereyağlı, birbirinden nefis bir sürü yöresel lezzeti tatmış, her gün 2.5 saat olmak üzere toplam 10 saat yoga yapmış olarak Macahel Köy Evi ve Yayla Evi’nde bizi ağırlayan Yusuf Can ve ailesi ve Yoga eğitmenimiz Banu Çadırcı ile vedalaştık.

MACAHEL KÖYEVİ HAKKINDA

2015 yılında Macahel Kayalar Köyü’nde hizmete açılan Macahel Köy Evi’nin yapımında yöresel özgü mimari dikkate alınmış, tesis tamamen ahşap kestane ağacı ile işlenmiş.

Türkiye’nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı Macahel bölgesindeki Macahel Köy Evi tatil amaçlı seyahat eden konuklara, Karadeniz’in ve Kafkasya’nın eşsiz doğal ve tarihi güzelliklerini keşfe çıkan doğa ve kültür severlere doğada yoga kampı, avcılık, trekking, hiking gibi doğa sporlarıyla ilgilenen yüksek adrenalin bağımlılarına, kısacası geniş bir yelpazeye hizmet amaçlı kurulmuş, çağdaş ve otantik şekilde dizayn edilmiş her türlü konfor ve ihtiyaç düşünülerek yapılandırılmış. 10 oda ve bir oturma salonu ile muhteşem Macahel Vadisi’ne hakim olan manzaraya hayran bırakan köy evinde bulunan odaların tümünde tuvalet, banyo ve 24 saat sıcak su mevcut.

Macahel Köy Evi Kafkas Dağları’nın devamı olan 1200 rakım yükseklikte Karçal Dağları eteklerinde yer alıyor. Bulunduğu coğrafya ve doğal yaşam ortamı burada yaşayanları da etkilemiş. Bu  doğadaki yeşil ağırlıklı bitkiler, meyveler ve sebzeler, süt ürünleri organik olup kendine has Gürcü yemekleri, yöresel hamur işleri, sağlıklı ve doğal tatlar sunuluyor.  Macahel Köy Evi’nde hijyene, temizliğe ve müşteri memnuniyetine de oldukça önem veriliyor.

MACAHEL YAYLA EVİ HAKKINDA

2006 yılında açılan Macahel Yayla Evi de Macahel Köy Evi gibi tatil amaçlı seyahat eden konuklara, Karadeniz’in ve Kafkasya’nın eşsiz doğal ve tarihi güzelliklerini keşfe çıkan doğa ve kültür severlere, off road, avcılık, trekking, hiking gibi doğa sporlarıyla ilgilenen yüksek adrenalin bağımlılarına, kısacası geniş bir yelpazeye hizmet amaçlı kurulmuş, çağdaş ve otantik şekilde dizayn edilmiş her türlü konfor ve ihtiyaç düşünülerek yapılandırılmış, 9 oda bir oturma salonu ve muhteşem 2 şömine odası bulunan bir tesis. Macahel Yayla Evi odaların tümünde de tuvalet, banyo ve 24 saat sıcak su mevcut.

Macahel Yayla Evi Kafkas Dağları’nın devamı olan 1200 rakım yükseklikte Karçal Dağları eteklerinde yer alıyor. Bulunduğu coğrafya ve doğal yaşam ortamı burada yaşayanları da etkilemiş. Bu  doğadaki yeşil ağırlıklı bitkiler, meyveler ve sebzeler, süt ürünleri organik olup kendine has Gürcü yemekleri, yöresel hamur işleri, sağlıklı ve doğal tatlar sunuluyor.  

Banu Çadırcı ile Doğa İçinde Yoga Tatili

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir