Banu Çadırcı ile Doğa İçinde Yoga Tatili

2019 yılının Ağustos ayında yaklaşık 20 doğasever bayanla birlikte Artvin Macahel Vadisi, Macahel Köy Evi’nde çok keyifli bir yoga tatili geçirdik.

4 günlük kamp süresince her sabah doğanın kalbinde huzur dolu bir güne uyandık. Eğitmenimiz Banu Çadırcı ile birlikte 1.5 saatlik yoga terapi sonrası sıcacık mısır ekmekli, taze sütlü, mıhlamalı, hepsi köy ürünleri ile hazırlanmış muhteşem bir kahvaltı sofrası ile karşılandık. 

Gün içerisinde Macahel Vadisi, Maral Şelalesi, Borçka Karagöl, Kayalar Köyü, Tarihi Tamara Köprüsü gibi Doğu Karadeniz’im gözbebeği Artvin’in sunduğu son derede etkileyici rotalara yolculuk yaptık. Maral Şelalesi’nin buz gibi sularında yüzmek, akordeon ezgileri eşliğinde süt mısır kemirmek, Borçka Karagöl’ü puslu bir havada gezerken kendimizi Amazon Ormanları’na ışınlanmış hissetmek iz bırakan anılardan oldu. 

Öğle yemeklerini her gün gezdiğimiz yerlerdeki farklı köy evlerinde yerken, akşam yemeği için kürkçü dükkanımız Macahel Köyevi’ndeki soba yanındaki ince uzun yemek masamızın etrafında toplaştık. Akşam yemeği öncesi her gün, Banu Çadırcı eşliğinde birer saat daha yoga terapi yaptık.

Son gün Naçadirev Gölü’nü ziyaret sonrasında Lekoban Yaylası’na tırmandık ve Karçal Dağları eteklerinde, 2300 metre rakımdaki Macahel Yayla Evi’nde konakladık. Yayla ambiyansında, dağların arasında, açık havada yoga terapi bambaşka bir deneyim oldu hepimiz için. Gece ateş başında sohbet sonrası sıkı sıkı giyinip oldukça serin olan odalarımızda huzurlu bir uykuya daldık. 

4 günün sonunda bardaklarca tavşan kanı Karadeniz çayı içmiş, bol tereyağlı, birbirinden nefis bir sürü yöresel lezzeti tatmış, her gün 2.5 saat olmak üzere toplam 10 saat yoga yapmış olarak Macahel Köy Evi ve Yayla Evi’nde bizi ağırlayan Yusuf Can ve ailesi ve Yoga eğitmenimiz Banu Çadırcı ile vedalaştık.

BANU ÇADIRCI HAKKINDA

2000 yılında kurumsal yaşamda çalışırken stres seviyesini dengeleyebilmek için yogaya başlayan Banu Çadırcı 2006 yılından beri sadece yoga uzmanlığı yapıyor. Banu’nun yoganın bir alt kolu olan yoga terapistliği macerası ise 2009 yılında Amerika’da başlıyor 2015 yılında da 4 yıl süren eğitimden sonra yoga terapisti oluyor.

Kendi yolunu bulana kadar neredeyse her yoga tarzını denemiş olan Banu Çadırcı farklı tarzlarda yoga kurslarına ve uzmanlaşma programlarına katılmış ve katılmaya devam ediyor.

Katıldığı uzmanlaşma programlarından birkaçı;

  • 2015 Gary Kraftsow ile 500 saatlik Viniyoga™ Yoga Terapist programı
  • 2013 Gary Kraftsow ile 500 saatlik Viniyoga™ Temelleri
  • 2012 Leslie Kaminoff ile 72 saatlik online Yoga Anatomisi
  • 2006 Zeynep Aksoy ile 200 saatlik Yogada Uzmanlaşma

Yoga Terapi grup pratiklerinin Türkiye’de başlaması

Banu Çadırcı 2009 yılında Türkiye’de ilk defa Cihangir Yoga’da yoga terapi grup pratiklerini başlamış. 2010 yılında Türkiye’de ilk defa 20 saatlik Yoga Terapi uzmanlaşma programı gerçekleşmiş. Bu program Banu Çadırcı ile birlikte yıllar içinde gelişmiş. Banu yoga terapi alanında pek çok kişinin yolunu açtığı için şanslı hissediyor.

Banu Cihangir Yoga’da grup dersleri vermeye devam ediyor. Florence Nightingale Hastanesi’nde ve Maslak Acıbadem Hastanesi Onkoloji Bölümüne de ders veriyor. 
Ayrıca yoga terapi alanında derinleşmek isteyen deneyimli yoga öğrencilerine ve yoga hocalarına da eğitim veriyor.

Bunu dışında bel ve boyun ağrıları için yoga terapi, sırt ağrıları için yoga terapi, stres yönetimi için çeşitli nefes çalışmaları, fibromiyalji, anksiyete ve pelvis sağlığı gibi çeşitli konularda da atölye çalışmaları düzenliyor.

Yoga Terapi Kampları

Banu Çadırcı’nın benim için en can alıcı yönü ise düzenlediği yoga terapi kampları
Yoga tatilini mutlaka bir şekilde denemenizi öneririm. Şehirden uzakta beden daha çabuk gevşeyebiliyor ve kısacık bir hafta sonu yoga tatili bile gayet dinlendirici ve besleyici olabiliyor. Banu yoga yapmayanların da rahatlıkla katılabilmesi için yoga tatillerindeki derslerin seviyesini daha önce hiç yoga deneyimi olmayan öğrencilere açık şekilde organize ediyor.

En yakın yoga tatili Bolu Mengen’deki Hindiba Doğa Evi’nde 22-24 Kasım 2019’da. Sonbahar renklerini görmek için en güzel yerlerden biri Bolu tarafı. Karlar altında dağlarda olup, hedikle yürüyüp kızak kayıp çocuklar gibi kahkaha atmak isterseniz 5-8 Mart 2020 Karlar Altında Macahel yoga tatiline katılın. Fırtına Vadisi’ni Bukla tur rehberliğiyle gezip yoga yapmak isterseniz 11-14 Haziran 2020’de Fırtına Vadisi’nde yoga tatiline katılın.


Banu bütün yaptığı etkinlikleri kendi web sitesinde duyuruyor. Yaptığı etkinliklerden haberdar olmak için aylık bültenlerine üye olabilir, ayrıca Instagram’dan da takip edebilirsiniz. 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir