Çocuklarla Seyahat Etmenin Avantajları

Çocuklarınızla seyahat etmenin avantajlarının farkında mısınız?

Bir gezgin için seyahat etmek neredeyse onun temel ihtiyaçlarından biridir. Yeni yerler keşfetmek ve yeni kültürler görmek uğruna atılan kilometrelerce adım ve kat edilen yüzlerce mil, aslında ister istemez yaşamlardan da fedakarlık etmeyi gerektiyor. Bunu neden mi söylüyorum? Eğer yuvanızı kurmuşsanız ve bakmakla yükümlü olduğunuz minikleriniz varsa, seyahat etmek eskisi kadar kolay olmayabiliyor.

Hem çocuklara iyi gelecek kurma, hem de onların kişisel gelişimlerine destek olma telaşı, nice gezgini evlerine hapsetmiş durumda. Artık eskisi gibi kafalarına estikleri her yere gidememekten yakınan aileler, çocukları belirli bir yaşa gelene kadar bu hayallerini ertelemeyi tercih ediyorlar. Tabi buna rağmen hem çocuk yetiştirip hem de gezmekten geri kalmayanlar da yok değil. Bir anne olarak bunlara ben de dahilim sanırım, çünkü fırsat buldukça yeni yerlere gitmeyi ihmal etmiyorum. 🙂 Tabi bunda çocuklarımın artık belirli bir yaşa gelmiş olmasının da etkisi yok değil.

 

Ama yine de genele baktığımızda yılların gezginlerini, evlendikleri ve çocuk sahibi oldukları andan itibaren, bir anda evde zeka oyuncakları ile çocuklarının peşinde koştururlarken görebiliyoruz. 🙂 Bu dünyanın en iyi şeyi bana kalırsa ama peki ya seyahat etme özgürlüğünüze ne olacak? Evde oynadığınız bu zeka geliştirici oyuncaklar sadece evde oynamak için mi varlar? Doğadan ve farklı kültürlerden de çocuğunuzun öğrenebileceği şeyler yok mu? Bütün bu soruların cevabını veren ve çocuğunuzun gezdikleri yerlerde en az zeka geliştiren oyuncaklar kadar fazla gelişme fırsatı bulabileceklerini kanıtlayan bir araştırma yapılmış. Araştırmada ortaya çıkan faydalar çocuklardan ziyade daha çok ebeveynlere yaramış görünüyor. Çünkü çocuklarıyla seyahate çıkan aileleri bekleyen oldukça fazla avantaj bulunuyormuş.

Gelelim araştırmanın maddelerine;

  • Araştırmaya göre çocukların insanı daha cömert ve şefkatli yaptığı ortaya çıkmış. Yani metroda çocuklu bir aile görenler genelde koltuklarını onlarla paylaşıyor. Tam bu maddede belirtilen ve benim en garibime giden şey,çocuğu olan ailelerin pasaport gibi uzun kuyruklarda daha öncelikli hizmet alıyor oluşları oldu. Bu pratikte ülkesine göre değişir ama çocukları bu şekilde değerlendirmek de garibime gitti doğrusu. Sırf bu yüzden çocuğuyla seyahate çıkan birilerinin olduğunu düşünmüyorum. 🙂
  • İkinci önemli bulgu ise çocukların gittiğiniz ülkelerdeki yerlilerle konuşmanıza fırsat veriyor olması. Çocuğunuzu gören ve tatlı bulan yerliler, sizin dilinizi ya da İngilizce’yi bilmese bile sizinle çocuğunuz hakkında konuşmaya çalışırlar. Bu da sizin için onlarla konuşma ve kültürleri hakkında daha fazla şey öğrenme fırsatı sunabilir.
  • Çocuklarla çıkılan seyahatlerde planlarınızdaki yapılacaklar listenizi tamamlamak için çaba gösteremiyorsunuz. Yani aman şu kuleyi de göreyim, aman şu müzeyi de göreyim gibi dertlerinizin uğruna kendinizi yorduğunuz günler geride kalıyor. Bu çoğu kişi için üzücü olabilir ama çocuklarla birlikteyken bu listeyi tamamlamaktan ziyade, şehri yerlisi gibi yavaş yavaş yaşayabilme fırsatınız oluyor. Bu da oradan daha fazla keyif almanızı ve hissetmenizi sağlıyor.
  • Evinizde belki çocuklarınızla çok ilgilenemiyor olabilirsiniz. Eviniz çok büyük olabilir ve çocuğunuzla çok fazla yakın temas kuramıyor da olabilirsiniz. Ama seyahatte durum öyle değil. Çünkü tam aksine çocuğunuza daha yakın olmanız ve onu korumanız gerekiyor. Üstelik kaldığınız yer de eviniz gibi kocaman değil, az metrekarelik otel odaları oluyor. Bu odada birbirinize daha yakın oluyor ve daha fazla vakit geçiriyorsunuz. Ne hoş değil mi?
  • Ve son madde ki bence en önemlisi, gezmek nasıl bizim sağlığımıza ve metalitemize iyi geliyorsa, çocuklarımızın gelişimine de fazlasıyla iyi geliyor. İyi bir gezi ve hava değişikliği, çocuğunuzun zihni için en az onların evde oynadığı zeka oyuncakları kadar iyi sonuçlar doğurabilir. Bir de onların cep telefonları ya da tabletlerine bu tür zekâ geliştirici oyunlar da yüklediniz mi değmeyin keyiflerine. Tatil sırasında onların gelişimini sağlamak işte artık bu kadar kolay. Bunları yaparak onlara diğer çocuklara göre daha şanslı olduklarını hissettirebilirsiniz. Bunun faydalarını zaten yıllar sonra fazlasıyla göreceklerdir.

Çocuklarla Tatile Çıkmanın Püf Noktaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir