Çocuk Dostu Müzeler, Beşiktaş JK Müzesi

Türkiye’de spor tarihi ve kültürü adına ilk spor müzesi özelliğini taşıyan Beşiktaş JK Müzesi, yenilenerek, Şubat 2017’de ziyarete açıldı. Ülkemizin spor tarihine tanıklık eden Beşiktaş JK, 115 yıllık tarihini günümüz spor kültürüne kaynaklık etmek üzere hazırladığı çağdaş sergileri ile müze koleksiyonunu bilgi nesnesine dönüştürürken, ziyaretçi deneyimini esas alan uygulamaları ile konuklarını dijital dünyada keyifli bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor.

Beşiktaş JK Müzesi’nin en önemli odak noktalarından biri de çocuk dostu bir müze olması. Beşiktaş JK çocuklara ve genç nesillere verdiği önemi müzesine de taşıdı. Tüm müze 3 yaşından itibaren tüm çocuklar için ebeveynleriyle, müze rehberleri ve eğitimcileri ile birlikte gezerken oynayabilecekleri ve keşfedebilecekleri biçimde tasarlandı. Müzemiz içerisinde çeşitli alanlarda çocukların interaktif olarak deneyimleyebilecekleri bölümlerin yanısıra, “Müzede Öğrenme” konsepti çerçevesinde, çocuklara yönelik bir atölye alanı bulunmakta, programlanan zaman aralıklarında ve çeşitli konularda düzenlenen etkinliklerde çocuklarla bir araya geliniyor.

Beşiktaş JK Müzesi’nin spor kültürünü temsil etmesi ve çok yönlü olmasının yanı sıra, teknoloji ve etkileşim odaklı bir müze olması, müzenin daha özel bir konumda olmasını sağlıyor. Müze, 50’den fazla dijital uygulama ile ziyaretçilere Kulübün spor dalları ile ilgili bilgiyi izleme ve etkileşimsel olarak deneyimleme olanağı  sunuyor. Kısa belgeseller niteliğinde görüntüler, dijital bilgi kioskları, sanal oyun ortamları, stat mappingleri bulunuyor. Ayrıca arttırılmış gerçeklik ile heyecanlı bir deneyim, futbol yıldızlarıyla ekranda buluşma, marşların söylenebileceği Karaoke odası ve rekor sahibi, taraftarın desibel rekoru odası müzenin öne çıkan dijital uygulamaları. Bunların yanı sıra müzenin tamamında ziyaretçinin dokunarak deneyimleyebileceği ve keşfedebileceği etkileşimli alanlar da yer alıyor.

Spor faaliyetlerinin kültürel olarak sunulmasını ve toplumların sporda ulusal, uluslararası başarılı olmuş değerlerinin gelecek nesillere ulaştırılmasını sağlayan spor müzeleri, geçmişten günümüze spor faaliyetlerinin gelişiminin sergilenmesinde yardımcı olan müzeler olarak önemli bir misyonu üstlenmektedir.  Bu vizyon ile hareket eden Beşiktaş JK Müzesi, çok yönlü içeriği ve tasarımı ile bu alanda ülkemizde bir ilk olma özelliğini taşıyor ve öncü rolü üstleniyor.

 

BEŞİKTAŞ JK MÜZESİ NEREDE?

Beşiktaş JK Müzesi Dolmabahçe Sarayı’nın üzerinde bulunan , eski adıyla İnönü Stadyumu, yeni adıyla Vodafone Park’ta yer alıyor.

 

BEŞİKTAŞ JK MÜZESİ ZİYARET GÜN VE SAATLERİ

Mayıs-Ekim ayları arasında : 10.00-18.00
Haziran-Eylül ayları arasında : 10.00-19.00

 

BEŞİKTAŞ JK MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETİ NEDİR?

Tam 25 TL,

6-14 yaş çocuklar, öğrenci ve öğretmenler, 65 yaş üstü ve 10 kişi üstü gruplar için 15 TL.

Sarı Basın Kartı, FIFA ve TFF kartı, MMKD kartları ile engelliler, şehit yakınları ve gaziler, 6 yaş altı çocuklar için ise ücretsiz.

 

BEŞİKTAŞ JK MÜZESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres: Vişnezade Mah, Kadırgalar Cad, No1, Besiktaş / İstanbul

Email : bjkmuze@bjk.com.tr

Tel: +90 212 948 1903

Dahili : 5008-5009

 

 

İstanbul’da Çocukla Gezilecek, Çocuklara Uygun Müzeler

 

1 Comment

  • Merhaba, blog yazarlarığına yeni başlamış ve gezmeyi çok seven biri olarak sitenizi, yazılarınızı, instagram hesabınızı takip etmeye başladım. Özellikle “çocukla gezilmez” gibi görüşlere bir karşı duruş olarak gezmeniz ve bununla ilgili yazdığınız yazılar ilgimi çekti.
    Çok güzel bilgiler aktardığınızı düşünüyorum ve yazılarınızdan yararlanıyorum. Benim için ilham verici oluyor:) Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir