Çocuğunuzun Ateşi Varsa Bu 7 Hataya Sakın Düşmeyin!

Kış aylarında çocuklarda soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonları oldukça sık görülüyor. Bu hastalıklarda ebeveynlerin en büyük endişelerinden biri yüksek ateş oluyor.  Özellikle enfeksiyon hastalıklarında sık görülen bir belirti olan yüksek ateş sanılanın aksine çocuklar için zararlı değil, tam tersine yararlı. Çünkü ateş, vücudun enfeksiyon etkeni ile savaşmasını kolaylaştırıyor. 

 

İŞTE YÜKSEK ATEŞ KONUSUNDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

1 – Hemen ilaç vermek. YANLIŞ!  

DOĞRUSU: Ateş çocuğunuz tarafından iyi tolare ediliyorsa hemen ilaç vermeniz gerekmiyor. Eğer bir enfeksiyon söz konusu ise ateşi düşürmek sorunu daha çabuk çözmüyor, nedeni ortadan kaldırmıyor. Ateşi çok yüksek değilse ve çocuğunuz kendini kötü hissetmiyorsa, üzerini soyup, ılık bir duş aldırabilirsiniz. Eğer kendini iyi hissetmiyorsa, dozlarına ve dozlar arasındaki sürelere dikkat ederek ateş düşürücü ilaç vermeniz ise önem taşıyor. 

2 – Yeterince su vermemek. YANLIŞ!

DOĞRUSU: Yüksek ateşte çocuğunuza düzenli olarak sıvı vermeniz  çok önemli. Susuz kalmayı engellemek hayati bir öneme sahip. Zira hem ateşe karşı direnç hem de bağışıklık sisteminin etkin çalışmasında sıvı dengesi kilit rol üstleniyor. Bu nedenle çocuğunuz istemese bile ona bol bol sıvı vermeyi ihmal etmeyin.

 

3 – ‘Üşüyor’ diye odanın ısısını yükseltmek. YANLIŞ! 

 

DOĞRUSU: Ortam ısısı yüksek olduğunda çocuğun ateşi daha hızlı yükseliyor. Dolayısıyla ortam sıcaklığının sabit ve 18-20°C aralığında kalması gerekiyor. Ayrıca ateşli çocuğun hava ihtiyacı artıyor, bu nedenle konforlu bir solunum için havanın çok nemli veya çok kuru olmaması gerekiyor. Odasını düzenli olarak havalandırmanız da, mikropların ortamdan uzaklaşmalarını sağlıyor. 

 

4 – Çocuğun üzerini örtmek. YANLIŞ!

 

DOĞRUSU: Ateşi yükseldiğinde çocuğunuzun üzerini örtmeyin. Üşüme hissini azaltmak için vücut ısısını yükseltmeyecek incelikte ve pamuklu giysi veya örtü tercih edin. Zira küçük bebekler, özellikle yeni doğanlar sıcak ortamlarda fazla kalın giydirildiklerinde, vücut ısılarını dengeleyemedikleri için ateşleri çıkabiliyor. Bu yüzden ateşlendiklerinde fazla kalın giydirmemek ve üzerlerini örtmemek gerekiyor. Ancak vücut ısısının fazla düşmesine ve üşümesine yol açacağı için ateşi takip etmeli ve düştüğünde uygun giysiler giydirmelisiniz.  

 

 

5 – Soğuk suda yıkamak. YANLIŞ!

 

DOĞRUSU: Ateşin yükselme evresinde üşüyen çocuğu soğuk suda yıkamak kendisini daha kötü hissetmesine neden olacağı için önerilmiyor. Ateş düşürücü ilaca rağmen vücut ısısı düşmüyorsa ılık suyla duş aldırmanız ilacın etki hızını artıracaktır.

 

6 – Kolonya ve sirkeli su ile ovmak. YANLIŞ! 

 

DOĞRUSU: Sirke gibi asidik içerikli sıvıların veya alkolün uçucu özelliği nedeniyle buharlaşmayı artırarak ateşi düşüreceği düşünülüyor. Ancak yapılan çalışmalarda bu tür sıvıların hiçbir olumlu etkisi gösterilmemiş. Aksine deriden emildikleri takdirde çocuklarda zehirlenme bulgularına yol açabiliyor. 

 

7 – Buz ve buz torbaları uygulamak. YANLIŞ! 

 

DOĞRUSU: Enfeksiyona bağlı gelişen yüksek ateşte buz veya buz torbaları uygulamasının kesinlikle önerilmiyor. Bu tür işlemler çocuğun üşüme duygusunu artırmasının yanı sıra vücudun ısıtma mekanizmalarını daha güçlü çalıştırarak ateşin daha da yükselmesine neden olabiliyor.

 

 

Çocuğunuzun Oyun Bağımlısı Olduğunu Gösteren 7 İşaret

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir