Balkanlar Turu: FİLİBE, SOFYA, BULGARİSTAN Gezilecek Yerler

filibe_bulgaristan_gezilecek_yerler

FİLİBE’DE GEZİLECEK YERLER

Hazır 5 yıllık schengenlerimize kavuşmuşken yarı yıl tatilinde kendi arabamız ile Balkanlar turu yapmayı planlıyor, hastalıklardan dolayı bir hafta gecikmeli de olsa 7 gece 8 gün sürecek Arabayla Balkanlar Turumuza nihayet başlıyoruz. Rotamızda Filibe, Sofya, Bulgaristan’da Gezilecek Yerler, Sırbistan’da Nis ve Belgrad, Bosna’da Saraybosna ve Mostar, Hırvatistan’da Dubrovnik, Karadağ’da Kotor ve Budva, Arnavutluk’ta Tiran, Makedonya’da Ohrid, Yunanistan’da Selanik ve Kavala var. Filibe, Belgrad, Dubrovnik, Kotor, Tiran ve Ohrid’i ilk kez göreceğiz. Heyecanlıyız. 🙂
Sabah erken saatlerde İstanbul’dan yola çıkıp 2.5 saatte Kapıkule’ye varıyoruz. Pasaport kontrolünü 10 dakikada geçiyor, çok düzgün bir yoldan yaklaşık 2 saat sonra da ilk durağımız Filibe’ye, nam-ı diğer Plovdiv’e ulaşıyoruz.
 filibe_nobettepe_bulgaristan_gezilecek_yerler
filibe_nobettepe_sofya_bulgaristan_gezilecek_yerler

FİLİBE NÖBETTEPE

FİLİBE GEZİ REHBERİ
 Filibe’de her Avrupa şehrinde olduğu gibi bir tarafta eski (tarihi) şehir diğer tarafta yaşam alanlarının da bulunduğu modern cadde ve sokaklar var… Tarihi kısımda Osmanlı etkisi oldukça net hissediliyor. Filibe’de Gezilecek Yerler listesinin başında bulunan Nöbettepe’deki cumbalı evler bariz Safranbolu’yu çağrıştırıyor. Buradaki Arnavut kaldırımlı sokakları geziyor kaleye çıkıyor, eşsiz güzellikte fotoğraf alıyoruz.
NÖBETTEPE CUMBALI EVLER
 filibe_nobettepe_bulgaristan_gezilecek_yerler
 filibe_bulgaristan_gezilecek_yerler
filibe_bulgaristan_gezilecek_yerler
CUMA MEYDANI
Modern tarafa geçiyor, Avrupa’da ibadete açık en eski cami olan Cuma Camii’nin altındaki Türk tatlılarının bulunduğu pastanenin Cuma Meydanı’na bakan masalarına çöküyoruz. Kuzular fırın sütlaç ve süpangle yiyor, biz de Türk kahvesi içiyoruz. Öğlen de bir Türk restoranı bulup kebap yiyelim diye kendimizle dalga geçiyoruz. 🙂
 filibe_cuma_bulgaristan_gezilecek_yerler
filibe_sofya_bulgaristan_gezilecek_yerler

FİLİBE’DE GEZİLECEK YERLER

PRENS 1. ALEKSANDER CADDESİ
Cuma Meydanı’nın başlangıcında bulunduğu araç trafiğine kapalı Prens 1. Aleksander Caddesi (Knyaz Alexander) hareketlenmeye başlıyor, iki üç adımda bir sokak çalgıcısına rastlıyoruz. Çocuk parkını görüp de sallanmazsak ayıp olur, parka doğru deparımızı atıyoruz. 🙂
filibe_bulgaristan_gezilecek_yerler
 filibe_bulgaristan_gorulecek_yerler
filibe_park_bulgaristan_gezilecek_yerler

FİLİBE GEZİ REHBERİ

SOFYA GEZİ REHBERİ
Filibe ile vedalaşıp 160 km mesafedeki Sofya’ya doğru yola koyulma vakti. Sofya’da otelimiz Infinity Residence’a yerleştikten sonra öncelikle başkentin geniş bulvarlarında arabamız ile panoramik bir tur atıyoruz. Sofya’da Gezilecek Yerler listesinin başındaki Alexander Nevsky Katedrali, Rus Kilisesi, şehre ismini veren Aya Sofya Kilisesi ve Aya Sofya’nın önündeki sönmeyen ateşli Meçhul Asker Anıtı’nda kısa molalar veriyoruz. Daha sonra arabamızı usturuplu bir yere park edip Sofya’nın araç trafiğine kapalı, dolayısı ile de popüler olan caddesi Vitosha Bulvarı’nda boylu boyunca geziniyoruz.
ALEKSANDER NEVSKY KATEDRALİ, RUS KİLİSESİ, VITOSHA BULVARI
 sofya_bulgaristan_gezilecek_yerler
 sofya_bulgaristan_gorulecek_yerler
sofya_gezilecek_yerler

SOFYA’DA GEZİLECEK YERLER

 Akşam için Bulgar mutfağından lezzetler sunan etnik bir restorana gitme planlarımız var. Yunan adalarındaki çocuklu gezi tecrübelerimiz yemek, folklor ve eğlencenin bir arada olduğu bu konseptin çocuklu aileler için biçilmiş kaftan olduğu yönünde. Çünkü bu tarz yerlerde hem lokal mutfak deneyimlenebiliyor, hem gösteriler çocukların ilgisini çekiyor, hem de yemek sonrası çocuklarla bir bara geçme alternatifi olmadığı için aynı mekanda iyi kötü eğlenilip güzel bir gece geçirilebiliyor.
RESTORAN CHEVERMETO
 sofya-bulgaristan-yeme_icme
sofya_bulgaristan_eglence

SOFYA AKŞAM YEMEĞİ

Restoran Chevermeto’da geceyi aynen tarif ettiğim şekilde geçiriyoruz. Masamız meze ve ara sıcaklarla donanıyor, kadehler doluyor. Yunanların Grek salatasının bir benzeri de Bulgarların Shopska salatası. Sloganımız ‘Peynir nerede biz oradayız’, hemen Shopska siparişi veriyoruz. Hem Shopskaya hem de mısır unundan yapılan ve pastırmalı humus misali üzerinde et ya da peynirle sunulan Kachamaka bayılıyoruz. Folklor gösterileri başlıyor, kuzular pür dikkat izliyor, yaşlı teyze ve amcalar Bulgar halayı çekiyor. Sabah çok erken kalktık, eğlencenin doruklarında geceyi bitiriyor, bir şişe şarap, mezeler ve ara sıcaklardan oluşan masamız için toplam 66 Leva (yaklaşık 100 TL) ödeyip sevimli apartımıza dönüyoruz.
sofya_bulgaristan_konaklama

SOFYA’DA KONAKLAMA

Ertesi sabah uyandığımızda her yeri karla kaplı görünce çok şaşırıyoruz. Kahvaltı sonrası Vitosha Dağı eteklerindeki Boyana Kilisesi’ni ziyaret ediyor, şehrin en güzel parkı olduğu iddia edilen, bence parktan ziyade ormana benzeyen Borisova Gradina Park’ı geziyor ve turumuzun Bulgaristan ayağını başarıyla tamamlıyoruz. 🙂
BOYANA KİLİSESİ
sofya_bulgaristan_boyana_kilise
  
2. Bölüm, NİŞ ve BELGRAD’ta Gezilecek Yerler için tıklayınız…

2 Comments

  • fatih sezer dedi ki:

    selam bizde hafta sonu için sofia gitmeyi düşünüyoruz fakat gece yola cıkmayın tarzında güvensiz yorumlar var.Siz ne diyorsunuz bu konuda şimdiden teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir