Balkanlar Turu: NİŞ, BELGRAD, SIRBİSTAN Gezilecek Görülecek Yerler

BALKANLAR TURUMUZUN 1.BÖLÜMÜ FİLİBE VE SOFYA’DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER İÇİN TIKLAYIN…

BELGRAD SIRBİSTAN GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

Arabayla Balkanlar turumuzun SIRBİSTAN kısmı hakkında ufaktan endişelerimiz olsa da herşey gayet yolunda gidiyor. Sırpları anlayışlı ve oldukça yardımsever buluyoruz. Sofya’dan yola çıkıp NİŞ ve BELGRAD’da Gezilecek Görülecek Yerlere ulaşmak üzere Bulgaristan-Sırbistan sınırına varıyoruz. Pasaport kontrolü sırasında Bulgar polisi ne olduğunu bile anlayamadığımız bir sebebi bahane edip rüşvet istiyor. Uzun yıllar önce ex çekirdek ailem ile dedemin doğduğu toprakları görmek için yaptığımız Bulgaristan gezisi aklıma geliyor. Aradan 25 yıl geçmiş ama hiç bir gelişme yok! Belgelerin arasına 10 euro sıkıştırıp sınırı geçiyoruz.
BELGRAD, SIRBİSTAN Gezilecek Yerler-01

BELGRAD SIRBİSTAN GEZİ NOTLARI

400 km’lik Sofya-Belgrad yolununun ortalarına denk gelen başka bir Sırp şehri, NİŞ’te kahve ve cheesecake molası veriyoruz. Niş, Nisava Nehri’nin her iki yakasına kurulmuş. Genel trende uygun olarak Niş’in de bir adet kalesi ve de araç trafiğine kapalı bir ana caddesi var. Diğerlerinden farklı olarak bu cadde altında boylu boyunca uzanan bir de yeraltı çarşısı var. Kale oldukça ufak tefek ama içeri doğru uzanan yeşil alan uçsuz bucaksız. Aslına bakarsanız Niş Gezilecek Görülecek Yerler listesi pek de kalabalık değil.

NİŞ GEZİLECEK YERLER

BELGRAD, SIRBİSTAN Gezilecek Yerler-03
BELGRAD, SIRBİSTAN Gezilecek Yerler-04

NİŞ GEZİLECEK YERLER

BELGRAD GEZİ REHBERİ

Niş’i kısaca tanıdıktan sonra tekrar yola koyuluyor, akşama doğru Belgrad’a ulaşıyoruz.  Akşam yemeğimizi şehrin tarihi kısmındaki arnavut kaldırımlı restoranlar sokağı Skadarlija’da yine canlı müzikli etnik bir restoran olan Tri Sesira’da alıyoruz. Fırında kuzu, cevapi ve Sırpsosisi üçü de çok leziz,  kapanın elinde kalıyor. 🙂 Kontrbas da dahil beş altı farklı enstrümandan oluşan ve lokal ezgiler çalan müzik grubu tüm gece boyunca çalıyor, geceden çoook keyif alıyoruz.

BELGRAD, SIRBİSTAN Gezilecek Yerler-05

BELGRAD, SIRBİSTAN Gezilecek Yerler-06

BELGRAD, SIRBİSTAN Gezilecek Yerler-07

BELGRAD TRİ SESİRA RESTORAN

BELGRAD’TA KONAKLAMA

Konaklamayı The Belgrad Hills Rooms and Suites’te yapıyoruz. (Oda kahvaltı toplam 45 Euro) Navigatörümüz Belgrad yollarına pek aşina olmadığı için oteli bulmakta zorlanıyoruz. Yol sorduğumuz Sırplı bir arkadaşın tam parketmişken arabadaki iki küçük çocuğu ile birlikte tekrar yola koyulup bize otelimizin önüne kadar eskortluk etmesine hem çok şaşırıyor hem de çok duygulanıyoruz. Bir oda bir salon otelimiz çok şık, seviniyoruz. 🙂

BELGRAD, SIRBİSTAN Gezilecek Yerler-09

BELGRAD KONAKLAMA

Ertesi gün entellektüel bir aile! olduğumuz için kahvaltı öncesi ufak çapta bir satranç turnuvası ile güne başlıyoruz. 🙂
Paris günlerimizi yad ettiren kruvasan ağırlıklı basit bir kahvaltı sonrası merkeze iniyor, scooterlarımızı kaptığımız gibi Belgrad Gezilecek Görülecek Yerler listesinin başındaki  araç trafiğine kapalı alışveriş caddesi Mihailova boyunca yürüyüp Kale Megdan’a kadar uzanıyoruz.
BELGRAD, SIRBİSTAN Gezilecek Yerler-10
BELGRAD, SIRBİSTAN Gezilecek Yerler-11
 
BELGRAD, SIRBİSTAN Gezilecek Yerler-12
Kalenin sonunda birden beliren Belgrad’ı tarihi ve modern kısmını birbirinden ayıran Tuna Nehri’nin manzarası muazzam…
BELGRAD, SIRBİSTAN Gezilecek Yerler-13
BELGRAD, SIRBİSTAN Gezilecek Yerler-14
Geri dönerken Mihailova üzerinde tanıdık bir sima Vapiano’ya rastlıyor, dördümüz iki koca Capriciossa yuvarladıktan sonra ‘Yolcudur Abbas bağlasan durmaz’ diyor, Saraybosna’ya doğru yola koyuluyoruz.
BELGRAD, SIRBİSTAN Gezilecek Yerler-15
Belgrad – Saraybosna arasındaki yolculuğumuz beklediğimizden zorlu geçiyor. İki başkentin birbiri ile bağlantısının büyük bir kısmı bozuk asfaltlı bir gidiş bir geliş yoldan ibaret olduğuna inanmak zor. 400 km’lik yolu 5 saat gibi bir sürede alabiliyor, özellikle Saraybosna sınırında pasaport kontrolünden geçtikten sonra karanlığa kalan son bir saatlik kısmını karlı dağlarda geçirince iyice huzursuzlanıyoruz.
 BELGRAD, SIRBİSTAN Gezilecek Yerler-16
Yol hiç bitmeyecek gibi gelmeye başlamışken nihayet Saraybosna’ya varıyor ve derin bir oh çekiyoruz.
Gezimizin 3. Bölümü, Saraybosna ve Mostar’da Gezilecek Yerler için tıklayın…

6 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir