Ayvalık’ta Bir Sanat Köyü, Küçükköy

ayvalık-küçükköy-yenicarohori (3)

AYVALIK KÜÇÜKKÖY

Ayvalık Sarımsaklı Plajı’nın hemen yakınındaki Küçükköy’de sanat adına güzel şeyler oluyor. Küçükköy’ün içerisinde Rum mimarisinin hakim olduğu çok sayıda ev bulunuyor. Köydeki binalar mimari özelliklerini de koruyarak yeniliyor, sanatçılar atölye ve galerilerini kuruyor. Ressam Suna Tüfekçibaşı da atölye sahiplerinden biri. İstanbul’un karmaşasından kaçanlar grubuna katılıp Küçükköy’e taşınmış, burada yaşamaya başlamış, İstanbul’un kaosunu artık Küçükköy’de sergilediği tablolarda anlatıyor.

ayvalık-küçükköy-yenicarohori (4)

Köy içerisinde 19. yüzyıldan kalma 3 kilise ve 3 manastır var. Bunlardan biri de Ayiu Athanasiu Kilisesi. Günümüzde cami olarak kullanılan yapının bahçesinde Göç Müzesi bulunuyor ve bu müzede tamamı göçmen olan köy halkından toplanan eşyalar sergileniyor.

ayvalık-küçükköy-yenicarohori

KÜÇÜKKÖY’ÜN TARİHİ

Fatih Sultan Mehmet’in Midilli Adası’nı işgalinden sonra ada yeniden korsanların eline geçmesin diye yeniçerilerini yerleştirdiği Küçükköy’ün adı yeniçeri anlamına gelen YENİÇARAHORİ oluyor. Rumlarında bir dönem yaşadığı köye Karadağ’dan Boşnaklar, Midilli ve Serez göçmenleri yerleştiriliyor. Yani günümüzde Küçükköy’de Boşnak dediğimiz Yugoslavya’dan gelen Türkler ve Midilli göçmenleri oturuyor.

KÜÇÜKKÖY VE SMART VİLLAGE PROJESİ

Bunun yanı sıra Küçükköy Smart Village (Akıllı Köy) olma yolunda ilerliyor. Yenilenebilir enerji kullanılan, insanların iyi eğitim alma ve sağlık hakkının olduğu, iyi beslenebildiği, temiz suya erişiminin olduğu bir köy yaratılmak isteniyor. Aynı zamanda teknoloji anlamında da akıllı bir köy olabilmek için fiber internet altyapısını sağlamak için de çalışılıyor. 3 senedir süregelen projenin daha sonra başka köyler için de uygulanabilecek örnek bir proje olması isteniyor.

ayvalık-küçükköy-yenicarohori (6)

KÜÇÜKKÖY’DE KONAKLAMA

Boşnaklar damak zevki olan insanlar. Bir Boşnak Köyü olan Küçükköy’e gelip de Boşnak böreği yememek olmaz. Boşnakçada damat anlamına gelen Zet Kafe’de odun fırınında pişirilmiş, süt kokulu boşnak böreği köydeki en iyilerden biri, mutlaka denenmeli. Konaklama seçeneği olarak  Yeniçarohori Butik Otel oldukça keyifli. Aslında köye misafirhane kavramı yerleştirilmek isteniyor,  AirBNB’den esinlenerek KöyBNB adı verdikleri sisteme geçiş yapmak planlanıyor. Bu sistemde köylülerin bir odalarını kiraya verip misafirlere gerçek bir köy evinde, o köyün insanları ile yaşama olanağı sağlanıyor.

ayvalık-küçükköy-yenicarohori (5)

Cunda’da Gezilecek Yerler, Yapılacak Şeyler

2 Comments

  • Aslı dedi ki:

    Merhabalar,
    Küçüköye sarımsaklıdan nasıl gidebiliriz, aracımız yok :/
    Şimdiden teşekkürler

  • Hamit Aksu dedi ki:

    Küçükköyde Yukarıdaki resimlerde çelikten kolye ve heykel yapan sanatçımıza ulaşmak istiyorum dükkan ismi ve telefon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir