Aile Terapisti Tavsiyesi, Moris Örspaşarı

Bizim de eşimle görüştüğümüz ve çift olarak ilişkimize katkı sağlayan Moris Orspasari ile söyleşimiz;

Merhaba öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Elbette. 1970 yılında İstanbul’da doğdum. Özel Saint Michel Fransız Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Yüksek Lisansımı Aile Danışmanlığı alanında yaptım. İstanbul Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları Yönetimi alanında ikinci lisansımı almak üzereyim. Üniversite’de okurken Siemens’te yarı zamanlı çalışarak iş hayatıma başladım. Global Menkul Değerler’de bilgi işlem yöneticiliğinden sonra 2005 yılına kadar sahibi olduğum telekomünikasyon firmamı yönettim. 2013 yılından bu yana yani 10 yıldır çift ve aile danışmanlığı ile aile şirketlerine yönelik yönetim danışmanlığı hizmetleri vermekteyim. 

İlişki, çift ve aile danışmanlığı kapsamında hangi tür hizmetler veriyorsunuz ?

Bu konudaki hizmetlerimi birkaç başlık altında ifade edebilirim. Öncelikle çift ve aile danışmanlığı ile başlayabilirim. Özellikle evli olan ya da olmayan çiftlere ilişkileri ya da evlilikleri konusunda danışmanlık yapıyorum. Bireylere de yaşadıkları ilişkileri konusunda danışmanlık yapabiliyorum. Ayrıca ailelere yönelik danışmanlık hizmetlerim kapsamında ebeveyn-çocuk, eşler  ve de kardeşler arasında ya da tüm aileyi kapsayan konularda danışmanlık yapmaktayım. Danışmanlık hizmetlerim aktif danışmanlık prensipleri ve teknikleri üzerine kurulu olup, danışanlarımın dile getirdikleri sorunların , etkin dinleme ile anlaşılması, muhtemel çözüm yollarının ve çözümlerinin önerilmesi, eksik olduğu görülen bilgilerinin tamamlanması ve de hedefledikleri aşamalara ulaşmalarının sağlanmasında onlarla beraber yürümeyi kapsamaktadır.

İkinci danışmanlık konum ise boşanma danışmanlığıdır. Boşanma aşamasında olan bireylere ve eşlere bu konuda danışmanlık yapmanın yanı sıra boşanma sonrasında yeni hayata alışma konusunda bireylere ve ebeveynler ile çocuklara yardımcı olmaktayım.

Üçüncü bir danışmanlık konum nişanlılık terapileridir. Özellikle evlilik öncesinde nişanlı çiftler arasındaki sorunların çözümüne yardımcı olarak nikah öncesi ve nikah sonrasındaki muhtemel ayrılıkların önlenmesine yardımcı olmaktayım. 

Dördüncü bir danışmanlık konum ise yas danışmanlığıdır. Ölüm maalesef bu hayattaki en temel gerçektir. Bu gerçeğe geride kalanların uyum sağlayabilmesi maalesef her zaman mümkün olmamaktadır. Bu konuda danışmanlık vererek bireyleri ve aileleri, aile ferdinin ölümünden sonra da hayatlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmelerine yardımcı olmaktayım.

Beşinci danışmanlık konum maalesef ülkemizde ve de dünyada çok yaygın olan “aldatmalar”. Aldatma terapisi özellikle aldatmanın kişi üzerindeki yıkıcı etkilerinin hafifletilmesi, ilişkinin ya da evliliğin üzerindeki etkilerinin hafifletilerek ilişkinin ya da evliliğin devam etmesinin sağlanmasıdır.  Eğer evliliğin devam etmesi mümkün değilse , bireylere en az hasar verecek şekilde boşanmanın sağlanması ve de boşanmadan sonra yeni birine yeniden güvenme konusunda aldatılan tarafa danışmanlık verilmesi, aldatan tarafa ise aldatmaya giden sebeplerin ve süreçlerin farkına vararak bundan sonraki ilişkilerinde aldatma yaşamaması konusunda danışmanlık verilmektedir.

Danışmanlık Süreçleriniz nasıl işliyor ?

Öncelikli olarak danışanlarımın kim olduklarını anlamaya çalışıyorum. Tıpkı bir doktorun aldığı anamnez gibi ben de onların eğitim, aile, iş hayatları, arkadaşları ve ilişkileri ile ilgili kilit noktaları öğrenerek başlıyorum.

Daha sonra onlara 2 temel soru soruyorum: Buraya neden geldiniz ve de bu çalışmaların sonunda hangi hedefe ulaşmak istiyorsunuz. Daha sonra belirttikleri hedefe ulaşmak için en uygun terapi / danışmanlık yöntemini belirleyerek çalışmalara başlıyoruz. Bu çalışmalar hem bir farkındalık yaratma hem de eksik olan iletişim bilgileri gibi bilgilerin tamamlanması şeklinde olmakta ve elbette bunlarla da sınırlı olmamaktadır. Sürece katılmaları için, ev ödevleri ve çözüm önerileri ile süreci desteklemeye özen gösteriyoruz. Amaçlanan hedeflere ulaşıldığında ise süreci karşılıklı olarak bitirip, bundan sonraki hayatlarında benzer sorunlarla karşılaşmaları halinde neler yapmaları gerektiğini anlatıp, onları yolcu ediyorum.

 

Moris Örspaşarı İletişim Bilgileri

Adres: Fahri Gizden sok. 12/14 Gayrettepe/ İstanbul

Telefon: 0 (532) 6848454

Instagram: @morispasharel

Email:  orspasari@gmail.com,  .

 
 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir