Zagreb, Hırvatistan Gezilecek Görülecek Yerler

HIRVASTİSTAN ZAGREB GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

Gezimizin ilk durağı Lubliyana’da Gezilecek Görülecek Yerler için tıklayın…

 
Zagreb, Hırvatistan : Lubliyana-Zagreb arasındaki yol otoban olduğu için rahat bir yolculuk oluyor. Tam 1,5 saat sonra Zagreb merkezinde arabamızı park etmiş bulunuyoruz. Park ettiğimiz bölge sakin gibi derken az sonra kendimizi büyük bir meydanda kurulmuş cıvıl cıvıl bir semt pazarının ortasında buluyoruz.
ZAGREB DOLAC PAZARI

ZAGREB DOLAC PAZARI

ZAGREB GEZİ REHBERİ
Zagreb Gezilecek Görülecek Yerler listemizdeki Dolac pazarı şehrin merkezinde, pazarcı teyzelerin sebze meyve sattığı, etrafındaki kafelerde de Al yanaklı gürbüz Hırvat amcaların sabah çayı yudumlar gibi sabah biralarını yudumladığı hem turistik hem lokal bir pazar. Pazarı gezip devam ettiğimizde sağlı sollu kafelerin, restoranların, atölye ve galerilerin bulunduğu araç girişine kapalı, sevimli bir sokak olan Tkalciceva’ya ulaşıyoruz. Öğle yemeği yiyeceğimiz mekân belli oldu:) Ama öncesinde tarihi ve turistik mekân gezisi yapmaya koyuluyoruz. Şehir Gornji Grad (Upper Town) ve Donji Grad (Lower Town) olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Biz Ortaçağ’dan kalan eserlerin yoğunlaştığı Gornji Grad kısmını geziyoruz. Bu tercihimizde ortaçağ eserlerine olan özel ilgimizden ziyade restoran sokağı Tkalciceva’ya olan mesafemizi koruma isteğimizin etkisi var:)
ZAGREB GEZİ NOTLARI

ZAGREB GEZİ NOTLARI

Zagreb Gezilecek Görülecek Yerler listemizdeki Zagreb katedrali ve St. Mark kilisesi önünde pozlarımızı verdikten sonra Lotrscak Kulesi’nin önündeki tepeden şehri izliyoruz. Tüm Zagreb ayaklarımızın altında…
ZAGREB ESKİ ŞEHİR

ZAGREB ESKİ ŞEHİR

 

HIRVATİSTAN ZAGREB GEZENTİ ANNE

HIRVATİSTAN ZAGREB GEZENTİ ANNE

KUŞ BAKIŞI ZAGREB

KUŞ BAKIŞI ZAGREB

Restoran sokağına geri dönüyor, tipini beğendiklerimizin menülerini inceliyoruz, vaktiyle çok beğenmiş olduğumuz Saraybosna mutfağından seçenekler sunan bir restoranı tercih ediyoruz. Güzel köftelerin kokusu üzerimizde mıknatıs etkisi yaratıyor. Köfte patates ve içimi hoş, buz gibi bir Ouzjsko birası, yaz günü çok iyi geliyor:) Yan masamızda oturan çiftin yediği bol krema soslu et yemeğinde gözüm kalıyor. Meğer Zagreb’in spesiyali buymuş. Çok geç! Karnımız doydu bile, bu spesiyal başka bir bahara kalıyor:( Yemek sonrası Zagreb Gezilecek Görülecek Yerler listemizdeki Lower Town tarafına geçip şehrin modern kısmını geziyoruz. Meydanlar arasında en renkli bulduğumuz Cvjetni Meydanı’ndaki kafelerden birinde soluklandıktan sonra dönüşe geçiyoruz. Sahi arabayı nereye bırakmıştık:)

ZAGREB YENİ ŞEHİR

ZAGREB YENİ ŞEHİR

 

ZAGREB GEZİ NOTLARI

ZAGREB GEZİ NOTLARI

Lubliyana’ya dönmeden önce yolumuzun üzerindeki Skofja Loka isimli ortaçağdan kalma bir kasabaya uğruyoruz.
 

Skofja Loka ve Lubliyana’da Gezilecek Yerler için tıklayın…

Diğer bir Hırvatistan şehri Dubrovnik’te Gezilecek Yerler için tıklayın…

3 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir