Thassos (Taşöz) Adası Gezilecek Görülecek Yerler, Nasıl Gidilir, Restoranlar, Ücretler

THASSOS ADASI GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

Thassos ya da Thasos olarak da adlandırılan, Türkiye’den karayolu ile rahatlıkla ulaşılan Yunan Adalarının en güzellerinden biri olan Taşöz Adası ile ilgili yazımda kendi özel aracınızla adaya ulaşımdan, sınırdan geçiş için ihtiyaç duyacağınız evraklardan, fiyat detaylarından, Taşöz Adası’nda gezilecek görülecek yerlerden, en güzel plajlardan, yeme içme için en iyi restoranlardan ve fiyatlarından bahsedeceğim.

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

THASSOS ADASI’NA KENDİ ARABANIZLA NASIL GİDİLİR?

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

4 fil bir arabaya nasıl sığar? İkisi arkaya, ikisi öne 😀 şeklindeki geyikle başlıyor Thassos gezimiz. İki aile tek araba gitsek, uluslar arası ehliyetti, sigortaydı, benzindi, kaskoydu tüm bu masrafları bölüşsek, valizlerle birlikte 4 büyük 4 çocuk bir arabaya sığar mıyız? Sığarız, sığamayız, olurdu, olmazdı derken olduğu kadar deyip sabah seher vakti düşüyoruz yola. 🙂 İstanbul’dan İpsala Sınır Kapısı’na yaklaşık 3 saatte ulaşıyoruz.

 
ARABAYLA YUNANİSTAN'A GEÇİŞ

ARABAYLA YUNANİSTAN SINIRI’NDAN GEÇİŞ

Sınırda bizi hoş bir sürpriz bekliyor. Pek sevimli! bir Yunan polisi arabamız 7 kişilik, biz ise 8 kişi olduğumuz için geçmemize izin vermiyor. Öyle diyoruz yok, böyle diyoruz yok, Nuh diyor Peygamber demiyor, bizi Türk sınırına geri yolluyor. Ne yaparız ne ederiz derken Türk polisine akıl danışıyor ve ikinci babayı sınırda bırakıp 7 koltukta 7 kişi olarak sınırı alnımızın akıyla geçiyoruz. 🙂 Az sonra Türk polisinin arkamızdan gelen arabalardan birine bindirdiği ikinci babamıza da kavuşuyoruz. Yuppiii!

Bu noktada sınırdan geçiş evrakları ile ilgili kısa bir bilgi vermek istiyorum. Kendi arabanızla karadan Yunanistan’a geçmek istediğinizde schengen vizenize ek olarak Turing’ten uluslararası sigorta yaptırmanız  gerekiyor. Green Card (Yeşil Kart) adı verilen bu sigortanın 15 günlük bedeli 52.5 Euro, 1 aylık bedeli 65 Euro. Bunun yanısıra uluslararası ehliyetinizin de olması şart. Ehliyeti yeni çıkaracaksanız 486 TL, yenileme içinse 270 TL ödemeniz gerekiyor. Yurtdışı için kasko yapıp yaptırmamak ise size kalmış.
Sınırı geçtikten sonra direkt otobana girip yaklaşık bir buçuk saat sonra Keramoti Limanı’na varıyoruz. Feribotlar sabah saatlerinde 45 dakikada bir kalkıyor. Bir araba, 4 büyük, 4 çocuk için 38 Euro’muzu ödeyip hiç sıra beklemeden feribota biniyoruz. (Keramoti – Thassos feribot geçişi, araç ücreti 16 Euro, büyükler için 3.5 Euro, 5 yaşında büyük çocuklar için 1.5 Euro.) Ve işte havaya atılan ekmek parçalarını yakalayan martıları izlemeye başladık bile…
FERİBOTLA THASSOS'A GEÇİŞ

FERİBOTLA THASSOS’A GEÇİŞ

THASSOS ADASI OTEL TAVSİYESİ, PANTHEON APARTS

Feribottan indikten sonra adanın güneybatısındaki Limeniara bölgesindeki otelimize ulaşmamız yarım saat sürüyor. Thassos sadece Türkler için değil kuzeyindeki ülkelere yakınlığı sebebiyle Bulgar ve Romenler için de oldukça popüler bir ada. Bu nedenle tatil öncesi booking.com’dan otel rezervasyonu  yaptırmak istediğinizde %80 doluluk oranı ile karşılaşıyoruz. Gitmeyi planlayanlara otel rezervasyonu konusunda erken davranmalarını özellikle tavsiye ederim.
THASSOS'TA OTELLER

THASSOS OTEL TAVSİYESİ, PANTHEON APARTS

Fiyat skalamıza uyan sadece üç beş otel kalmış olmasına rağmen 4 gecelik tatilimizin ilk 2 gecesi için seçtiğimiz Pantheon Aparts‘dan oldukça memnun kalıyoruz. Eleni’nin misafirperverliği, biz balkonda sohbet ederken çocukların oynadığı harika bahçesi, tertemiz ve karakteristik odaları ile ilk defa bir otel modern olmadığı halde gönlümü fethediyor.

THASSOS'TA KONAKLAMA

THASSOS’TA KONAKLAMA

THASSOS (TAŞÖZ) ADASI GEZİ NOTLARI

Odalarımıza yerleştikten sonra heyecanla Thassos gezilecek görülecek yerlerden hemen yakınımızdaki Tripiti Plajı’na iniyor ve hüsrana uğruyoruz. Deniz dalgalı ve bulanık. E ama hani Thassos’un denizi harikaydı?!?!

THASSOS (TAŞÖZ) ADASI EN GÜZEL PLAJLAR, PEFKARI BEACH 

Buradan bize ekmek çıkmaz deyip yolumuza devam ediyor, üç beş kilometre sonra sapılan Pefkari Beach’e ulaşıyoruz. Dalgaya rağmen turkuaz rengi ile Pefkari Plajı kalbimizi çalmayı başarıyor. Çocuklar dalgalar ile oynamaya bayılıyor. Plaj kenarı konseptinde iki üç restoran da var. E bundan iyisi Şam’da kayısı:)
TAŞÖZ PLAJLARI

TAŞÖZ ADASI PLAJLARI, PEFKARI

THASSOS (TAŞÖZ) ADASI RESTORANLARI, KAPAKI TAVERNA

Öncelikle acıkan karınlar restaurant Kapaki Taverna’da souvlaki (şiş), sucukaki (köfte), ev yapımı sosis ve de olmazsa olmazımız Grek salatanın suyuna bana bana doyurulup sonra denize atlanıyor. Yunan adaların en sevdiğim yanı bu. Restoran ve deniz iç içe. Denize gir, çık, güneşlen, ye, iç, hepsi bir arada ve de gayet mantıklı rakamlara. (Hesap 52 €)
TAŞÖZ'DE YEME İÇME

TAŞÖZ’DE YEME İÇME

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

Biraz daha bakınsak dalgasız bir deniz bulamaz mıyız? Potos merkezi geçtikten az sonra Thassos’un bence en muhteşem otellerinden Royal Paradise Beach’in yanı başında onu da buluyor, kuzularla denizde oynaştıktan sonra kumlara serilip uyuyakalıyoruz. Artık otele dönsek hiç fena olmaz. Pantheon Aparts’ın güzel bahçesine nazır 5 çaylarımızı içtikten sonra ver elini Potos.

THASSOS’TA ALIŞVERİŞ, POTOS BÖLGESİ

 

Potos merkezi cıvıl cıvıl, restoranlar, butikler, hediyelik eşya dükkânları. Alışveriş severler için biçilmiş kaftan. Bizim gibi yeme içme severler için de kumsal boyunca uzanmış pek çok taverna, kafe ve bar mevcut. Gerçi 4 çocukla bardan ziyade dondurmacılara bakınmak daha mantıklı. 🙂

THASSOS (TAŞÖZ) RESTORANLAR, TAVERNA POSEIDON, POTOS

Öğlen et yemiştik, akşam için deniz ürünlerine iyi gider diyor, balık tezgahı olan bir tavernayı, Restaurant Poseidon’u seçiyoruz. Gerçi Yunanistan’da genelde tüm tavernalarda deniz ürünleri ve et bir arada. Türkiye’de olsa ikisini de satan ikisini de güzel yapamaz der girmem ama burada öyle değil. 8 kişi için iki karışık deniz ürünleri tabağı, iki kalamar,  iki Grek salata, ve iki uzo söyleyip güzel bir ziyafet çekiyoruz… (Hesap: 57 € Kuzular yorgun, caz yapıyorlar, geceyi erken bitiriyoruz…
THASSOS RESTORANLAR

THASSOS RESTORANLARI, TAVERNA POSEIDON

 Thassos Adası’ndaki ikinci günümüzde Pantheon Aparts’ın manzaralı balkonlarında marketten aldığımız malzemelerle güzel bir kahvaltı hazırlayıp, mis kokulu zeytinyağı ve limonla tatlandırılmış domatesin suyuna ekmeğimizi bana bana karnımızı doyurduktan sonra adanın güneyine doğru yine düşüyoruz yollara…

TAŞÖZ'DE KONAKLAMA

TAŞÖZ’DE KONAKLAMA

 

THASSOS (TAŞÖZ) EN GÜZEL PLAJLAR, NOTOS BEACH 

Daha yola yeni çıkmışken tepeden gördüğümüz manzara ani bir frenle arabayı durdurup koşar adım Notos Beach’e doğru inmemize sebep oluyor. Bu nasıl güzel bir denizdir, nasıl bir renktir. Ağaç gölgesine yerleşip, masmavi sulara kendimizi bırakıyoruz. Tüm günü burada geçirebiliriz ama daha görecek çok yerimiz var.
THASSOS PLAJLARI

THASSOS ADASI PLAJLARI

DOĞA HARİKASI GIOLA 

 

Hedefimiz GIOLAThassos gezilecek görülecek yerlerin en mühimlerinden GIOLA ,adanın güney batısında, 2 kilometrelik patika bir yoldan ulaşılan, kayalar arasında oluşmuş derince bir doğal havuz. Bizim çocukluğumuz Karadeniz kıyısında, dalgalı günlerde böyle yerlerde geçti ama Ege’de böyle oluşumlar az olduğu için insanlara enteresan geliyor sanırım. Arabayı park ettikten sonra yaklaşık 20 dakika keçi gibi orman içinden aşağı doğru iniyoruz, 4 lapacı çocukla bu inişin çıkışı nasıl olacak, düşünmeden edemiyoruz. İşte nihayet Taşöz Adası’nın simgelerinden biri olan Giola’dayız. Çocuklar girebilirdi giremezdi derken sekizimiz de kendimizi bu doğal havuzun içinde buluyoruz. Yüzmekten yorulunca biraz da yükseklerden havuza atlayan abileri seyrediyoruz. Yolcu yolunda gerek, hadi kalkıyoruz. Çıkışımız beklenildiği üzere ağaç gölgelerinde dinlene dinlene oldukça yavaş oluyor…

THASSOS GEZİ REHBERİ

THASSOS GEZİLECEK YERLER, GIOLA

THASSOS (TAŞÖZ) ADASI EN GÜZEL PLAJLAR, ALIKI BEACH 

Bir sonraki durağımız restoranı olan koylar arasında bence Taşöz Adası’nın en güzel koyu ALIKI BEACH. Bu sefer öğle vakti uzo sofrası kurmayalım diyor, çocuklar arabada uyurken biz de Thassos gezilecek görülecek yerlerden Aliki’nin tepesindeki karavan büfe Kantina Aliki’de Mytos eşliğinde pita ekmek arasındaki patates ve yunan köftesi Sucukaki’leri götürüyoruz. Şimdi deniz zamanı. Deniz seremonisinden sonra ağaç altındaki denize nazır restoran Beautiful Alice Resturant’ta Frappe’lerimizi yudumluyor, sonrasında hemen arkasında bulunan milattan önce  7. yüzyıl dan kalma antik şehir kalıntılarını geziyoruz. Otele dönüş vakti geliyor…
TAŞÖZ'DEKİ EN GÜZEL KOYLAR

TAŞÖZ’DEKİ EN GÜZEL KOYLAR, ALIKI BEACH

THASSOS (TAŞÖZ) ADASI CANLI MÜZİK VE EĞLENCE, AUGUSTOS RESTAURANT

 

Taverna Yunanca da içkili restoran demek. Çoğunun üzerinde ada haritası olan kağıttan örtülü tahta masa ve sandalyeli tüm restoranlara taverna deniyor. Yani bizim gözümüzde canlandığı gibi illaki canlı müzik ve eğlence olması gerekmiyor. Ama biz bu akşam bizim bildiğimiz anlamda bir tavernaya, Taverna Augustos’a gidiyoruz. Potos’un tepelerindeki Thelogos Köyü’nün içindeki mekanın spesiyali kuzu çevirmeden sipariş ediyor, lokum gibi kuzu etinin lezzetine bayılıyoruz. Sahnede tonton Yunanlılardan oluşan bir ekip yerel halk danslarından figürler sunuyor, restoran sahibi Augustos bizzat sahneye çıkıp şarkı söylüyor. 

Sandalyelerinde gerdan kırmayla yetinemeyenler soluğu sahnede alıyor, kuzular sahne önündeki 4 sandalyeye oturmuş tiyatro seyreder gibi ağızları açık olanları seyrediyorlar. Eğlence bir taverna klasiği olan tabak kırma ile sona eriyor.(Hesap: 63 Euro)

THASSOS'TA SİRTAKİ

THASSOS’TA SİRTAKİ

THASSOS'TA EĞLENCE

THASSOS’TA GECE HAYATI

 Thassos tatilimizin ilk yarısı böylece sonlanıyor. Hayatımda şimdiye dek gördüğüm en muhteşem deniz Marble Beach ‘i de kapsayan THASSOS GEZİMİZİN İKİNCİ KISMI  için tıklayın

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

 

Bu kadar Thassos yeter SAKIZ Adası biraz da ona bakalım diyorsanız tıklayın…

Samos adası da favorilerimden. SAMOS Adası için tıklayın…

Bodrum’dan feribotla geçilen KOS Adası için tıklayın…

Marmaris’ten feribotla geçilen RODOS Adası için tıklayın…

Ya da cruise gemisi ile SANTORİNİ  ve MİKANOS’ta Gezilecek Yerler  için tıklayın…

2 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir