Tamadres’ten Çocuklara: Tatilde Okunacak Kitap Önerileri

Yaz tatilinde ailelerin sorun yaşadığı konulardan biri, çocuklara kitap okutmaktır. Çocuklar için kitap seçerken öncelikle onların yaşlarını, gelişim özelliklerini ve ilgi alanlarını göz önünde bulundurmalısınız. Bizden size bir ipucu: Okuyacağı kitabı çocuğunuza seçtirerek okuma oranının artmasını sağlayabilirsiniz. Tatilde eğlenceye daha çok zaman ayırmak isteyen çocukların okurken eğleneceği kitapları derledik. 

İşte çocukları okumayı sevdirecek en iyi çocuk kitapları;

Demir Yolu Çocukları

Okurlarını eğlenceli bir maceraya sürükleyen Demir Yolu Çocukları, yaz tatilinde çocukların severek okuyacağı kitaplardan biridir. İyilik dolu ve sımsıcak hikâyesiyle okurlarını sarıp sarmayan kitap, yetişkinler tarafından da severek okunuyor.

Londra’da mutlu bir yaşam süren Roberta, Peter ve Phyllis, ailelerinin başına gelen şanssızlık sonucu büyük şehirdeki hayatlarına veda ederek küçük bir köye taşınırlar. Köyde yaşamanın pek çok zorluğu vardır ancak zamanla yeni dostluklar edindikçe köy hayatı oldukça eğlenceli ve macera dolu olmaya başlar.

Bunun Adı Findel

Ödüllü çocuk kitapları arasında yer alan Bunun Adı Findel yaşayan, değişen ve gelişen dili konu alıyor. Kitap, bazı kavramları tanımlamak için dilin yeni sözcüklerle zenginleşebileceğine değinirken bir yandan da kuralların anlamını gerçekçi bir gözle sorgulatıyor.

Nick, muzip sorularla dersi kaynatmakta ustadır. Dilbilgisi öğretmeni, onun oyunlarına gelmez ve sözcüklerin nereden kaynaklandığına dair bir rapor hazırlamasını ister. Öğrendiklerinden etkilenen Nick bunu denemek için bir fikir bulur: Kalem yerine findel kelimesini kullanmaya başlar. Hiçbir anlamı olmayan bu kelime önce okulda, sonra kasabada kullanılmaya başlar. Nick’in bu oyunu, hiç öngörmediği sonuçlar doğurur.

Güneşi Bile Tamir Eden Adam

Uluslararası üne sahip çocuk kitabı yazarımız Behiç Ak Güneşi Bile Tamir Eden Adam kitabıyla çocukları tüketim çılgınlığı üzerine düşündürüyor. Günümüzde bazen çılgınlığa varan ve bazen de sahip olduklarımızın değerini unutturan aşırı tüketim eğilimini kendine özgü mizahi öğelerle anlatan yazar, hikâyesini karikatür tadında resimlerle desteklemiştir. 

Adanın ciğercisi Muammer Bey o kadar alıngan biridir ki kardeşi tamirci Kadir Bey’e de küsmüştür. Oysa her türlü eşyayı ve hatta kırık kalpleri bile tamir eden Kadir Bey’in bundan haberi yoktur. Kadir Bey adalıların bozulan eşyalarını tamir eder, eskileri değerlendirir ve eşyaların geçmişlerini anlatıp dururdu. Fakat beyaz eşya satıcı ve nalbur, kazançlarına engel olduğu için Kadir Bey’den pek hoşlanmazlardı. Adalılar da eski eşyalardan bıkmıştı. Sonunda tamirciyi adadan uzaklaştırmaya karar verirler ama nasıl? 

Dalgın Çocuk

Dalgın Çocuk kitabıyla çocuklar eğlenceli bir maceraya tanık oluyor.

Çocuklar ikiye ayrılır: Aklı bir karış havada olanlar ve küçük Giovanni gibiler vardır ki akıllarını başında tutmaları bile büyük başarı… Küçük Giovanni o kadar dalgın bir çocuktur ki yolda yürürken bile aklını bir yerde bırakabilir. Neyse ki arkasını her daim toparlayacak birileri var.

Uçan Sınıf

Yazarın ‘’ kariyerimin en iyi kitabı ‘’ olarak tanımladığı Uçan Sınıf, dramatik komedi tarzında bir kitaptır. Çocukların severek okuyacağı bu kitap, yeni yıl öncesi bir yatılı okulda geçiyor. Yatılı okulda okuyan bir grup arkadaş, büyük emek harcayarak yeni yıl için Uçan Sınıf adlı bir oyun hazırlar. Ancak hazırladıkları bu oyun, rakip okulun öğrencileri tarafından sabote edilir ve iki grup arasında rekabet başlar.

Yazar, en iyi çocuk kitaplarından biri olan Uçan Sınıf ile okurlarına eğlenceli ve ders niteliğinde bir hikâye sunmuştur. 

Geleceğin Dahileri – 6 Kitap Takım

Çocuklar, Geleceğin Dahileri setiyle bilimin sırlarını keşfedecek. Bağışıklık sisteminin nasıl çalıştığından bir robotun içinde nelerin olduğuna, gezegende yaşayan bazı hayvanların atalarının kim olduğundan DNA’nın büyüleyici keşfine kadar pek çok bilimsel bilgiyi öğrenecek ve bilime olan ilgileri artacaktır. Bilimin sırlarını Valentina keşfetmeye hazır mısınız?

Kraliçeyi Kurtarmak

Kanadalı profesörün oğluna matematiği sevdirmek için kaleme aldığı Kraliçeyi Kurtarmak kitabı, milyonlarca minik okura ulaştı. Çocukları soluksuz bir serüvene sürükleyen kitap, oldukça heyecan verici. Okurlarına hem okumayı hem de matematiği sevdiren Kraliçeyi Kurtarmak, edebiyat ve matematiğin muhteşem birleşimidir. 

Matematikle arası pek iyi olmayan Aleks, yolda bulduğu ilginç kalemin matematik problemlerini çözdüğünü fark eder. Sınavlardaki başarısının tadını çıkaracağı sırada gizemli bir kitap onu ve yakın arkadaşlarını sayılar dünyasında tehlikeli ve olağanüstü bir maceraya sürükler. Kötü kalpli kralın esir aldığı Zümrüt Kraliçe’yi ve ülkesini kurtarmak için 400 problemi çözmesi gerekmektedir. 

Yaşlı Kadın ve Papağan 

Edebiyatın unutulmaz yazarlarından Virginia Woolf’un kaleme aldığı Yaşlı Kadın ve Papağan, hayvan sevgisi ve yardımlaşmanın önemini anlatıyor. Sımsıcak bir hikâyeye sahip olan kitap, Günberk Gülderen tarafından minik okurlara uygun bir şekilde uyarlandı ve resimlendi.

Çok sevdiği köpeğiyle beraber yaşayan yoksul kadın Bayan Gage, evine gelen bir mektupla ağabeyinin hayatını kaybettiğini ve bütün mirasını ona bıraktığını öğrenir. Hemen yola çıkarak ağabeyinin evine ulaşan Bayan Gage, bir sürprizle karşılaşır: Ağabeyi ona harabe evle beraber bir papağan bırakmıştır. Yaşlı kadının hayatı bu papağan sayesinde tamamen değişmek üzereydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir