SLOVENYA,LUBLIYANA(LJUBLJANA),VILLACH Gezilecek Görülecek Yerler

SLOVENYA LUBLIYANA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

İş arkadaşlarımdan biri sene başında Slovenya’nın başkenti Lubliyana’ya şeker bayramı için 60 Euro’ya gidiş dönüş uçak bileti olduğunu haber verince Tutumlu Turist sensörlerimiz alarma geçiyor. Kuzuları büyüklere bırakıp yurtdışına gitmişliğimiz çok ama bayramlarda bırakmışlığımız hiç yok. Olurdu olmazdı derken, bırakamasak da yanar napalım deyip Slovenya’nın başkenti Lubliyana ve Avusturya şehirlerinden Villach’taki gezilecek görülecek yerleri keşfetmek üzere Lubliyana uçak biletlerimizi satın alıyoruz.
6 yıl önce annem, babam ve arkadaşlarımız ile yaptığımız İtalya turunda uçağımız Lubliyana Havaalanı’na iniş yapıp İtalya’ya geçtiğimizden gidişte Lubliyana merkezini dönüşte de Bled Gölü’nü kısa da olsa görme fırsatımız olmuş ve tadı damağımızda kalmıştı. Bu nedenle tekrar görecek olma fikri bize gayet cazip geliyor.
Şeker bayramı gelip çatıyor. Kuzuları babaanne yazlığına bırakıyor, bayramın 2. günü sabahı çok erken bir saatte Adria havayolları ile Lubliyana’ya uçuyoruz. Önceden rezervasyon yaptırdığımız rent a car bürosunu bulmamız zor olmuyor ama arabayı teslim edecek eleman bir türlü oraya varamıyor. Biz de beklemekten sıkılıyor ve kalkmak üzere olan bir shuttle a atlayıp otelimize rahatlıkla ulaşılıyoruz. Otelimiz Ljubliana City Center Hotel, adı gibi şehir merkezinde, odaları baştanbaşa yenilenmiş gayet düzgün bir otel. Her zamanki gibi eşyaları bırakır bırakmaz kendimizi sokaklara vuruyoruz.
LUBLIYANA GEZİ NOTLARI

LUBLIYANA REHBERİ

LJUBLJANA GEZİ REHBERİ
Ljubljana ortasından geçen nehrin etrafında kurulmuş sevimli, romantik, canlı, tertemiz ve bakımlı bir şehir. Gezmesi çok kolay ve keyifli. Tüm turistik yerler yürüme mesafesinde. Nehrin iki yakası da uzunca bir hat üzerinde üçer dörder katlı binaların altında kafeler, restoranlar ve bunların dışarı koydukları masalarda oturmuş gençler ve turistlerle dolu. Nehrin üzerini pek çok köprü süslüyor. Günün her hangi bir saatinde bu köprülerin üzerinde, köşesinde sokak çalgıcılarına rastlamak mümkün. Nehir boyu gezimiz sonrasında semt pazarına göz atıp biraz ilerisindeki teleferikle gezilecek yerler ve görülecek yerler listesinin başında olan olan Lubliyana Kalesi’ne çıkıyoruz. Kalenin ortasındaki avluda gezinin ilk yemeği olarak ev yapımı sosis, patates ve bira üçlüsünün tadını çıkarıyoruz.
slovenya_lubliyana_gezilecek_yerler-6

LUBLIYANA KALESİ

slovenya_lubliyana_gezilecek_yerler-12

LUBLIYANA’DA YEME İÇME

 Kaleden iniş için orman içinden gidilen patika yolu tercih ediyoruz ve bir çırpıda tekrar merkezdeyiz:) Güpegündüz hava birden kararıyor, patladı patlayacak. Sığınacak bir yer seçelim diye bakınırken yağmur başlıyor ve seçim şansımız kalmadan önümüze gelen ilk kafeye dalıyoruz. O an DEJAVU yaşıyoruz. Bu kafe bizim Lubliyana’ ya ilk gelişimizde yağmurdan kaçarken babamlarla birlikte sığınıp kafede tanıştığımız bir profesörle birlikte şarap eşliğinde sohbet ettiğimiz kafe.
Bu sefer daha bir yaz sanki, bira tercih ediyoruz. Anlaşılan o ki Lubliyana’da yaz kış fark etmiyor her an yağmur yağabiliyor. Uçak alçalırken dikkatimizi çeken hiç görmediğimiz sıklıktaki yemyeşil ormanların bir açıklaması olmalı zaten:) Yağmur diniyor ve tekrar sokaklardayız.
LJUBLJANA SOKAKLARI

LJUBLJANA SOKAKLARI

LUBLİYANA GEZİ NOTLARI
Yürüyerek Tivoli Park’a ulaşıyoruz. Tivoli şehir merkezine çok yakın olmasına rağmen devasa boyutta ağaçları olan, devasa boyutta bir park. Dağların eteklerine kadar uzanan yemyeşil alanın ucu bucağı yok gibi. Bunun dışında Lubliyana halkının köpek gezdirip koşu yaptığı standart bir park işte, turistik açıdan pek bir aktivitesi yok. Yürüyüş bizi acıktırıyor, kendimizi kalamar tava ve bira ikilisiyle nehir kıyısında ara öğün yaparken buluyoruz:)
LUBLIYANA'DA YEME İÇME

LUBLIYANA’DA YEME İÇME

Otel yakın aslında, gidip biraz da ara uyku mu yapsak? Süper fikir. Akşama doğru uykular alınmış, gözler ışıl ışıl, yine sokaklardayız. Ljubljana merkezi hakikaten çok küçük, aynı yerlerden geçip duruyoruz. Yarın ve öbür gün için alternatif plan şart! Akşam yemeği sonrası eğlenebileceğimiz bir yer bakıyoruz ama yok gibi, enteresan! Oysaki ne kadar da aktif, dinamik, heyecanlıydık! Kısmet diyor, günü bitiriyoruz. Ertesi sabah, bir önceki gün arabayı teslim etmekte geç kaldıkları için özür babında kiralık arabamızı otelimizin önüne kadar getiriyorlar. Üstelik ekonomi grubundan bir araç rezerve etmiş olmamıza rağmen gelen bir Touran. Bu jeste müteşekkir olup, arabamıza atladığımız gibi yola koyuluyoruz. Hedefimiz Hırvatistan’ın başkenti Zagreb.

Zagreb’de Gezilecek Görülecek Yerler için tıklayın…

Zagreb dönüşü yolumuzun üzerindeki ortaçağdan kalma Skofja Loka şehrine uğruyoruz.
slovenya_lubliyana_gezilecek_yerler-8

SKOPJA LOKA

 Vardığımızda hava kararmak üzere, sokaklarda in cin çift kale, hakikaten de orta çağa ışınlanmışız gibi bir ortam var, hafiften ürperiyorum. Meydana doğru ilerlediğimizde bir konser hazırlığı görüyoruz. Bu ambiyansa kilise korosu performansı yakışır aslında ama bu bildiğin no name bir grubun popüler şarkıları icra ettiği pop rock tarzında bir konser. Karton bardakta satılan biralardan biz de alıp kalabalığa karışıyoruz ama nedense pek havaya giremiyor, bir iki şarkı dinleyip Skopje Loka’dan ayrılıyoruz.
Ve yine Lubliyana’dayız. 100 den fazla pizza çeşidinin olduğu bir pizzacının nehir kıyısındaki masalarından birinde üçüz köprünün ışıl ışıl manzarası eşliğinde pizza şarap yapıyoruz. Gece hayatı tırt malum, yorgunuz da zaten, yemek sonrası odamıza dönüyoruz.
LUBIYANA'DA GECE HAYATI

LUBIYANA’DA GECE HAYATI

 Üçüncü ve son günümüzde rotamız Göller Bölgesi. Meşhur Bled Gölü’nü ilk Lubliyana gezimize de görmüştük. Tavsiye üzerine Bled’ i pas geçip öncelikle Bohinj Gölü’ne gidiyoruz. Ne kadar da iyi ediyoruz. Burası tek kelimeyle MUHTEŞEM!
Nette okuduğum şu söz durumu çok güzel ifade ediyor. “Many visitors to Slovenia say they’ve never seen a more beautiful lake than Bled… That is, until they’ve seen Lake Bohinj.”
BOHINJ GÖLÜ

BOHINJ GÖLÜ

Gölün etrafında turlayıp kalabalık olmayan ve gölün güneş alan bir tarafını seçip konuşlanıyoruz:) Böyle güzel bir göl manzarası, böyle güzel bir göl rengi ben ömrümde görmedim. Hemen suya atlıyoruz. Su epey serin. Ne de olsa dağların arasında, 2 bin metre rakımdaki bir gölde yüzüyoruz.
 
Bohinj’e yarım saat mesafedeki Bled Gölü’ne geri dönüyoruz. Artık Bled pek de etkileyici gelmiyor. Aslında Bled de farklı açıdan güzel. Bohinj gibi rengi insanı kendinden alan, yüzülesi bir göl değil ama onun da özelliği etrafında çevrili dağları, ortasındaki adacığı ve ada üzerindeki kilisesi ile manzara açısından farklı ve görkemli oluşu. Bled etrafında Bohinj’ in aksine pek çok otel ve restoran mevcut. Bunun yanı sıra yelken, bisiklet, golf, kano gibi aktiviteler yapılabiliyor. Biz de etrafında turlayıp, Hotel Villa Preseren’in göle nazır restoranında öğle yemeğimizi aldıktan sonra göller bölgesinden ayrılıyoruz. 

 

BLED GÖLÜ

BLED GÖLÜ

 Slovenya’nın Avusturya Sınırı’na yakın bir bölgesindeyiz. Bu kadar yaklaşmışken Avusturya’nın Slovenya sınırına yakın bölgesindeki Villach şehrini görelim istiyoruz. Bled gölü ile Villach arası yalnızca 50 km. Sınırdan beklemeden geçiyor, güneşli bir pazar günü Villach’a ulaşıyoruz. Sanırım Villach halkı da güneşli bir pazar gününü fırsat bilip başka yerlere ulaşmışlar çünkü şehir terk edilmiş gibi.
Villach, Drau Nehri’nin bumerang şeklini aldığı bir bölgesinde kurulmuş, tarihi bir şehir. Nehir üstü kurulmuş tüm şehirler gibi Villach’da da bol bol köprü var. Bumerangın içine aldığı kısım şehrin old town bölgesi. Burada sevimli bir meydan var. Ancak biz gittiğimizde meydan çevresindeki tüm dükkânlar kapalı. Kafelerin dışarıdaki masalarında bir iki tane ağzı burnu küpeli genç ve bizim gibi yaz mevsiminde bir pazar günü Villach’a gelme gafletinde bulunmuş üç beş mal turistten başka kimse yok!
slovenya_lubliyana_gezilecek_yerler

AVUSTURYA VILLACH GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

 Avusturya’ya kadar geldik, bir weissbier içelim diyoruz, oturduğumuz kafede o da yok, arpa birasına talim ediyoruz. Uyuz olduk biz bu Villach’a. Arabamıza atlayıp Avusturya’ yı terk ediyoruz. Avusturya’nın da çok umuruydu:)
Uçağımız gece 12 de kalkıyor. Villach’dan direkt havaalanına gitmeyi planlamıştık ama henüz saat 6 suları, Villach ona ayırdığımız süreyi iyi değerlendiremedi. Biz de Slovenya sınırlarına girdikten sonra yolumuzun üstündeki Kranj Şehri’ne bir şans verelim diyor, navigatörümüze yeni rotamızı giriyoruz.
Kranj iki nehir arasında kurulmuş, tarihi güzellikleri korunmuş, old town kısmındaki rengârenk binaları ile gördüğümüz kadarıyla gayet sevimli bir şehir. Old town sokaklarını arşınlayıp camdan yapılmış şehir terasından manzaraya baktıktan sonra kilisenin bahçesindeki kafede son bir drink alıyoruz ve veda zamanı…
Kiralık arabamızın benzin deposunu fulletip havaalanının yolunu tutuyor, 3 gün 3 ülke 3 şehir turumuzun sonuna geliyoruz. Bir başka turda görüşmek ümidiyle:)

Diğer Balkan Şehirlerinde Gezilecek Yerler için tıklayın…

6 Comments

  • Yasemin dedi ki:

    Gezmiş ,görmüş kadar oldum inanılmaz keyifli bir yazı olmuş.

  • Özgen Adaklı dedi ki:

    Merhaba,önümüzdeki haftasonu Ljubljana’ya gidiyoruz ve şimdiden birçok yeri görmüş kadar olduk 🙂 Teşekkür ederiz.
    Ancak sormak istediğim birşey var. Biz de araba kiralayacağız ve günübirlik Zagreb’e gitmeyi istiyoruz. Kiralık araç ile ülke değiştirirken herhangi özel bir prosedür var mıdır? Zira Hırvatistan AB üyesi ancak bildiğim kadarıyla Schengen’e üye değiller. Araç kiralarken kiralama firmasına ülke dışına çıkmak için ekstra bir ücret ödemiş miydiniz? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir