Seyahat Ederken Almanız Gereken Teknolojik Önlemler

Seyahatt ederken teknolojik olarak almanız gereken önlemleri hiç düşündünüz mü? Aktivitelerinizi ve gezeceğiniz yerleri planlarken herhangi bir problemle karşılaşmamak için teknolojik aletlerinizin güvenliğini önceden planlamalısınız. Seyahat ederken belki de daha çok online vakit geçirebilirsiniz.

 

Teknolojik kit oluşturun

Seyahat ederken yanınıza powerbank, şarj kabloları, yedek telefon, evrensel adaptör gibi gerekli olacak malzemeleri içeren teknolojik bir kit alın. Fikir edinmek açısından, ExpressVPN’in teknolojik kitini inceleyebilirsiniz.

Önemli belgelerinizi yedekleyin

Seyahat ederken kaybolması veya çalınması ihtimalini düşünerek pasaport, kimlik, ehliyet gibi önemli belgelerinizin kopyalarını hem bir USB flaş bellekte hem de online olarak yedekleyebilirsiniz. 

Cihazlarınızın güncel olduğundan emin olun

Seyahate çıkmadan önce telefon, bilgisayar ve tabletinizin işletim sistemlerinin ve kullandığınız uygulamaların güncel olduğundan emin olun. Bu siber saldırganların cihazlarınıza saldırabileceği zayıf noktaları ortadan kaldırırken havaalanında hücresel verinizi kullanarak güncelleme indirmekten kaçınmanızı da sağlar. 

Ortak Wi-Fi Ağlara Bağlanırken Dikkatli Olun

Seyahat ederken sık yaptığınız şeylerden biri de ücretsiz ortak Wi-Fi ağlara bağlanmak olabilir. Havaalanında, gittiğiniz otel, park veya kafelerde cihazınız otomatik olarak bu Wi-Fi ağlara bağlanıyor olabilir. Cihazlarınızda bu özellik varsa bu özelliği kapatmalısınız çünkü ortak Wi-Fi ağlar üzerinden cihazlarınız hacklenebilir. Kişisel veri ve bilgileriniz, banka şifreleriniz ve önemli diğer bilgileriniz çalınabilir. 

Ortak Wi-Fi ağlardaki ortadaki adam (Mitm) saldırısına veya evil-twin (şeytani ikiz) saldırısına maruz kalabilirsiniz. Siz havaalanının ücretsiz ve güvenli olduğunu düşündüğünüz ağına bağlandığınızı düşünürken aslında siber saldırganın taklit ettiği sahte Wi-Fi noktasına bağlanmış olabilirsiniz. Şifresiz olan Wi-Fi ağ bağlantınıza bir siber saldırgan rahatlıkla sızabilir. Gönderdiğiniz mesajlardan aldığınız e-postalara ve girdiğiniz şifrelere kadar görebilir. Bu sizin maddi açıdan mağdur olmanıza sebep olabilir.

Ortak Wi-Fi ağlara bağlanmak zorundaysanız VPN programı kullanarak bağlantınızı şifreleyebilirsiniz. Sadece şifreleme sunan ve bir SMS ile onay gerektiren veya otel oda numaranız ile giriş yapabildiğiniz Wi-Fi ağlara bağlanmayı tercih edin. Unutmayın ki, bu ağlardaki aktiviteleriniz en azından ağ operatörleri tarafından görülebilir. 

Parolalarınızı Güncelleyin

Seyahate çıkmadan önce parolalarınızın güçlü olduğundan emin olun ve mümkünse güncelleyin. Parolalarınızı güvenli bir parola yöneticisinde saklayın. Ortak ve ücretsiz Wi-Fi ağlarda banka hesaplarınız gibi önemli hesaplarınıza giriş yapmaktan kaçının. 

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kullanın

Hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) aktifleştirin. 2FA sayesinde parolalarınız bir şekilde üçüncü bir kişinin eline geçse bile onay koduna sahip olamayacakları için hesaplarınız güvende olur. 2FA için doğrulama uygulamalarını kullanabilirsiniz. Google Authenticator, Okta, Microsoft Authenticator gibi doğrulama uygulamalarını tercih edebilirsiniz. 

Haritaları İndirin

Seyahat ederken her an internete erişiminiz olmayabilir. Bu yüzden, otelinizin ve ziyaret edeceğiniz yerlerin konumlarını indirerek çevrimdışı olduğunuzda bile haritayı kullanabilirsiniz. 

Bilgisayar ve Tabletinizi Yanınızdan Ayırmayın

Seyahat ederken bilgisayar, tablet gibi teknolojik cihazlarınızı bavulunuza koymaktan kaçının. Cihazlarınız bavulunuzda hem zarar görebilir veya yurtdışı seyahatleri sırasında sıkça olduğu gibi kaybolabilir. 

Bilgisayar ve tablet gibi cihazlarınızı uçuşlar sırasında yanınıza aldığınız sırt çantanızda taşıyın. Gezi programınız yoğunsa seyahatinizde bilgisayarınızı götürmeyin. Sırt çantanızda ayrıca powerbank, evrensel adaptör ve önemli belgelerinizi bulundurun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir