Sakız Adası Nerede? Nasıl Gidilir? Pasaportsuz, Vizesiz Geçilir mi? Feribot Ücreti

Sakız Adası Ege Denizi’nde, Yunanistan Sınırları içerisinde yer alıyor. İzmir’in Çeşme İlçesi’ne sadece 8 km mesafede olan Sakız, Türkiye’ye göre hizalandığında İzmir’deki Karaburun Yarımadası’nın karşısına denk geliyor. Bu blog yazımda sizlere Sakız Adası’na ulaşım yollarını tek tek açıklıyorum.

Çeşme İlçesi’nden Ertürk, Turyol ve Sunrise şirketlerine ait feribotlarla 25 ile 45 dakika arasında bir sürede Sakız Adası’na ulaşılabiliyor. Seyahat etmek istediğiniz tarihteki tüm seferleri Çeşme Sakız feribot sayfasında arama yaparak görebilir ve en iyi fiyat garantisi ile satın alabilirsiniz. Feribot bilet ücreti olarak 2 Euro’su liman vergisi olmak üzere kişi başı tek yön için 20 Euro, gidiş dönüş için 25 Euro ödemek gerekiyor. Dönüş bileti aynı fiyata açık olarak da alınabiliyor. Yani biletin ücreti ödendikten sonra ne zaman döneceğinizi Sakız Adası’nda iken de karar verebiliyorsunuz.  0-4 yaş arasının 3 Euro olduğu geçişlerde 4-12 yaş yolcular tek yön 10 euro, gidiş dönüş için 15 euro alınıyor.

2022 yılında seferler 2 yıllık aranın ardından tekrar başladı. Covid-19 tedbirleri kapsamında seferler kısıtlı kontenjanla yapılıyor ve yolcu listeleri önceden limana iletilmesi gerekiyor. Bu nedenle biletinizi seyahatinizden birkaç gün önce almanız çok daha iyi olacaktır.

Sakız Adası’na feribot ile özel aracınız ile de geçiş yapılabiliyor. Binek araca tek yön için 55, gidiş dönüş için 80 Euro ödemeniz gerekiyor. Sakız Adası’nda araba kiralamanın ünlük 50 Euro civarında olduğu düşünüldüğünde Sakız Adası’na kısa tatiller için arabasız, uzun tatiller için araba ile geçmeniz öneriliyor.

 SAKIZ ADASI’NA GÜNÜBİRLİK PASAPORTSUZ, VİZESİZ GEÇİLİR Mİ?

Yunanistan Avrupa Birliğine üye bir ülke olduğundan, eğer yeşil pasaporta sahip değilseniz, Sakız Adası da dahil olmak üzere, Yunan Adaları’ndan birine  geçmek için schengen vizesine sahip olmanız gerekmektedir. Feribotla geçiyor olmak ne yazık ki bu kuralı değiştirmemektedir. Yani Sakız Adası’na günübirlik bile olsa PASAPORTSUZ VE VİZESİZ GEÇİŞ YOKTUR.

Ancak feribot ile geçilen Yunan adalarına kısa süreli turistik geziler için girişler kolaylaştırılmış, GEÇİCİ VİZE (KAPI VİZESİ) uygulamasına başlanmıştır. Verilen vize, tek girişli Schengen Vizesi olup, Sakız Adası ve Yunanistan’ın diğer adalarına yapmayı planladığınız (maksimum 15 gün geçerli olabilen) seyahatleriniz için geçerlidir.

GEÇİCİ VİZE (KAPI VİZESİ) ÜCRETİ NEDİR?

Yetişkin yolcular için Vize Ücreti 55 Euro’dur. Evraklarınız ile acentaya başvuru sırasında ödenir.

0-12 yaş çocuklar ücretsiz olup, sadece başvuru ücreti olan 20€ ödenir.

GEÇİCİ VİZE (KAPI VİZESİ) İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Sakız Adası’na geçmeden önce vizeyi bu yöntemle alabilmek için Çeşme’deki  Ertürk Lines veya Turyol şirketlerine , seyahatten en az 2 gün öncesinden belgeleriniz ile birlikte başvurunuzu yapmamız gerekmektedir. Gerekli belgeler aşağıdaki gibidir.

  • 2 adet yeni çekilmiş, arkası beyaz fonlu biyometrik fotoğraf
  • Pasaportun resimli sayfasının fotokopisi
  • 12 yaş altı çocuklar için kimliğin ön yüz fotokopisi
  • Elektronik ortamda doldurulmuş ve son sayfası yolcu tarafından imzalanmış vize başvuru formu
  • Seyahatiniz günübirlik ise feribot bileti, konaklamalı ise feribot bileti ve otele ödeme yapmış olduğunuza dair belge

Sakız Adası Gezi Rehberi, Nasıl Gidilir, Vize, Plajlar, Restoranlar

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler Listesi 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir