Kos Adası Nerede? Nasıl Gidilir? Pasaportsuz, Vizesiz Geçilir mi? Feribot Ücreti

KOS ADASI NEREDE? NASIL GİDİLİR? FERİBOT BİLET ÜCRETİ NEDİR?

Ege Denizi’nde bulunan on iki adalardan Kos Adası, diğer adı ile İstanköy, Yunanistan sınırları içerisinde ve Bodrum’a 8 deniz mili mesafede. Bodrum’dan Kos’a feribot ile yolculuk sadece 20 dakika sürmekte.

Kos Adası gezi (blog) yazımda sizlere Kos Adası’na ulaşım yollarını tek tek açıklıyorum.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

Kos Adası’na Ocean Travel , Dentur Avrasya, Bodrum Express Lines ve Yeşil Marmaris şirketlerine ait feribotlarla geçiliyor. Yüksek sezonda farklı gün gidiş dönüşler için, liman ücretleri dahil, kişi başı 36 Euro, 7-12 yaş arası çocuklar için 18 Euro, 0-6 yaş için 5 Euro ödemeniz gerekiyor. Günübirlik gittiğiniz takdirde bu fiyatlar kişi başı 24 Euro, 7-12 yaş arası çocuklar için 12 Euro, 0-6 yaş için 3 Euro oluyor. Seyahat etmek istediğiniz tarihte yapılan tüm seferleri İstanköy feribot adresinden inceleyebilir ve en iyi fiyat garantisi ile satın alabilirsiniz.

Kos Adası’na feribot ile özel aracınız ile de geçiş yapılabiliyor. Binek araca tek yön için 50 Euro ödemeniz gerekiyor. Kos Adası’nda araba kiralamanın günlük 50 Euro civarında olduğu düşünüldüğünde kısa tatiller için arabasız, uzun tatiller için araba ile geçmeniz öneriliyor. Kos’a Turgutreis’ten de feribot seferleri düzenleniyor.

KOS ADASI’NA GÜNÜBİRLİK PASAPORTSUZ, VİZESİZ GEÇİLİR Mİ?

Yunanistan Avrupa Birliğine üye bir ülke olduğundan, eğer yeşil pasaporta sahip değilseniz, Kos Adası da dahil olmak üzere, Yunan Adaları’ndan birine  geçmek için schengen vizesine sahip olmanız gerekmektedir. Feribotla geçiyor olmak ne yazık ki bu kuralı değiştirmemektedir. Yani Kos Adası’na günübirlik bile olsa PASAPORTSUZ VE VİZESİZ GEÇİŞ YOKTUR.

Ancak feribot ile geçilen Yunan adalarına kısa süreli turistik geziler için girişler kolaylaştırılmış, GEÇİCİ VİZE (KAPI VİZESİ) uygulamasına başlanmıştır. Verilen vize, tek girişli Schengen Vizesi olup, Kos Adası ve Yunanistan’ın diğer adalarına yapmayı planladığınız (maksimum 15 gün geçerli olabilen) seyahatleriniz için geçerlidir.

GEÇİCİ VİZE (KAPI VİZESİ) ÜCRETİ NEDİR?

Vize ücreti kişi başı 55 Euro’dur.  ( 0 – 12 yaş arası çocuklardan sadece 20 Euro hizmet bedeli alınmaktadır.)

GEÇİCİ VİZE (KAPI VİZESİ) İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Kos Adası’na geçmeden önce vizeyi bu yöntemle alabilmek için Bodrum’daki  Bodrum Feribot ve Bodrum Express Lines şirketlerine, seyahatten en az 4 gün öncesinden belgeleriniz ile birlikte başvurunuzu yapmamız gerekmektedir. Gerekli belgeler aşağıdaki gibidir.

  • En az 6 ay geçerli pasaportun fotoğraflı sayfasının fotokopisi
  • 2 adet yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf (arka fonu beyaz)
  • Elektronik ortamda doldurulmuş vize başvuru formu (Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.)
  • Konfirmasyonlu otel rezervasyonu formu
  • Gidiş-dönüş gemi bileti
  • Güncel banka hesap cüzdan fotokopisi
  • Vize ve acente hizmet harcı
  • Yunanistan’a varıştaki bekleme süresi ile ilgili yolcu beyanı (Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.)
  • Kimlik fotokopisi

Not: 2 senedir pandeminin devam etmesi ve iki ülke arasındaki politik gerilimden dolayı sınırlar ne yazık ki kapalı. Bu yüzden klasik Türk ve yabancı tatilciler Kos Adası’na gitmek yerine klasik Bodrum tekne turu yapmayı ya da Bodrum’da tekne kiralama hizmetini tercih ediyorlar bununla birlikte Bodrum’u keşfetmeye çalışıyorlar.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

Kos Adası Gezi Notları, Nasıl Gidilir, Restoranlar, Plajlar

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir