Roma’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Geçmişi binlerce yıl eskiye dayanan Roma topraklarında pek çok uygarlığın doğup büyüdüğü tarihi ve turistik bir kent. İtalya’ya başkentlik yapan bu muhteşem şehir hem doğal güzellikleri hem de antik dönemden günümüze gelen tarihi eserleriyle tur şirketlerinin gözde destinasyonları arasında yer alıyor.

Hristiyan alemi için kutsal olan Vatikan’ın da yer aldığı bu güzel şehir kültürel ve tarihi zenginliğiyle birlikte modern ve hareketli yaşamın merkezi olmasıyla da turistler için büyük bir çekim alanı yaratıyor. Dünya üzerinde modaya yön veren yerlerin başında gelen Roma AVMler açısından da oldukça zengin. Muhteşem tasarımların yer bulduğu mağazalar, konsept butikler, meşhur markaların yer aldığı outletler ve hareketli pazarlarla alışveriş tutkunları için de ideal bir şehir.

Eğer yakın zamanda Roma tatili planlıyorsanız, Ets indirim fırsatlarıyla ucuz rezervasyon yapabilirsiniz.

Roma’nın neyi meşhur?

Tarihi ve doğal güzellikleriyle her yıl çok sayıda konuk ağırlayan Roma gezilecek yerler dışında da pek çok detayı ile ilgi çekiyor. Turistler gezip gördükleri güzellikler yanında pek çok yerel ürünü de satın alıp ülkelerine götürmek konusunda oldukça istekli davranıyor.

Peki ziyaretçilerinin kendilerini alışverişten alıkoyamadığı Romanın neyi meşhur? Gerek kişisel eşyalar gerekse hediyelikler açısından Roma ve aynı şekilde İtalya oldukça zengin bir listeye sahip. Yaratıcılık konusunda lokomotif şehirlerden biri olan Roma özel tasarım eseri olan estetik ve dekoratif pek çok objeyi hediyelik olarak satın alabileceğiniz bir şehir. Semt pazarlarından büyük AVM’lere, sağlı sollu çok sayıda mağazaya ev sahipliği yapan popüler caddelerinden marka mağazalarına kadar her adımda karşınıza çok sayıda seçenek çıkıyor.
Peynirden tatlıya, şaraptan, kıyafete, çanta ve ayakkabıdan mücevher ve aksesuara kadar pek çok göz alıcı ürün bulabileceğiniz Roma’da gezmek kadar alışveriş yapmak da bir o kadar popüler.

Roma’da nerede alışveriş yapılır?

Tatil sürecinde alışveriş için çok fazla zaman kaybetmemek adına nokta atışı bir alışveriş listesi yapmanız çok mantıklı olabilir. Yoksa kararsızlık yaşayıp dilediğiniz yerleri göremeden tatiliniz bitebilir veya almayı düşündüğünüzden bambaşka şeylerle dolu bir bavulla dönebilirsiniz. Yazımızın bu bölümüne en çok tercih edilen ürünleri hangi noktalardan satın alabileceğiniz konusunda size önemli ipuçları vererek devam ediyoruz. Hem Roma’dan ne alınır sorunuza hem de Roma’da kozmetik alışverişi veya Roma’dan hediyelik alışverişi nereden yapılır gibi sorularınıza bu bölümde yanıt bulabilirsiniz.

Roma’da peynir nereden alınır?

İtalyan mutfağının vazgeçilmezi olan peynir, çok sayıda çeşidiyle hemen her yemekte kullanılıyor. Bazen soslarda bazen ana yemeklerde karşınıza çıkan farklı lezzetiyle akıllarda yer eden Mozarella, Parmesan, Pecorino gibi popüler peynirler İtalya’dan alınan ürünlerin de başında geliyor. Hemen her yerde karşınıza çıkabilecek yaygınlıktaki yerel Simply marketlerinden dilediğiniz peyniri satın alabilirsiniz. Vakumlu ambalajları sayesinde uçakta sorun yaşamayacağınız peynir çeşitleri bu marketlerde fiyat olarak da avantajlı rakamlara satılıyor. Eğer rotanız müsait olursa Trastevere’deki yerel marketleri de değerlendirip uygun fiyatlı peynir alışverişi yapabilirsiniz. Hafta içi öğlene kadar giderseniz yerel pazardan da alışveriş yapabilirsiniz.

Roma’da şarap nereden alınır?

Üzüm üretimi ve şarap yapımı konusunda yüzlerce yıllık deneyimi bulunan İtalya; dünyanın en meşhur şarap üreticilerine de ev sahipliği yapıyor. Şarap severlerin bu seyahat sırasında hem tadım yapmak hem de gerek tüketmek için gerek hediyelik olarak şarap satın alması adeta bir gelenek halinde. Bölgesel yakınlığı da düşünerek vaktiniz var ise Castelli Romani’ye düzenlenen bağ turlarına katılabilir hem üretim yapılan tesisleri gezip hem de şarap satın alabilirsiniz.

Roma’da kıyafet, çanta ve ayakkabı nereden alınır?

Çok sayıda önemli marka ve tasarım butiğine ev sahipliği yapan oldukça şık caddeleriyle baş döndüren Roma’da kıyafet ve aksesuar satın alabileceğiniz çok sayıda mağaza bulunuyor. İspanyol Merdivenleri civarı, Via Condotti, Via Borgogna ve Via Delle Carrozze şehrin en hareketli caddeleri arasında öne çıkıyor. Yerli halkın alışverişten yana tercih ettiği Via Del Corso ve pahalı mağazaların yer aldığı Via Cola di Rienzo ise alışveriş tutkunlarının listesinde yer alan önemli adresler olarak çokça ziyaret ediliyor.

Roma’da hediyelik eşya nereden alınır?

Elbette maddi olarak çok yüksek fiyatlara satılmayan küçük hediyelik eşyalar tatil rutinlerinin mutlaka yapılması gereken alışverişleri. Dostlara vermek üzere gittiğimiz yerlerden aldığımız magnet, kupa, minik shot bardakları, değişik maske ve minik seramik eşyalar kentin tüm turistik noktalarında satılıyor. Hediyelik işini pazarlardan yapacağı alışverişle çözmek isteyen okuyucularımız Piazza del Popolo’daki Borghetto Flaminio Market’i ziyaret edebilirler.

Pazar günleri kurulan Pazar çok sayıda tasarım ürünü ve hediyelik eşya bulabileceğiniz adreslerden biri. Gene pazar günleri gidebileceğiniz Porta Portese Market ise Trastevere’de kuruluyor. Hemen her şeyi bulabileceğiniz bu popüler pazar Roma’da alışveriş yapılabilecek yerler arasında öne çıkıyor.

Roma’da kozmetik alışverişi nereden yapılır?

Yerel markalar olan Wycon, Kiko, Pupa, Lush kentin pek çok noktasındaki satış mağazalarıyla turistlerin ilgisini çeken kozmetik markalarının başında geliyor. Ayrıca La Rinascente, OVS, Upim gibi mağazaların kozmetik standları da bir hayli yüksek sayıda ürün barındırıyor.

Galleria Alberto Sordi, Euroma 2 Centro Commerciale, Porta di Roma Centro Commerciale, Happio gibi alışveriş merkezlerinde önemli kozmetik markalarının satış mağazalarını bulabilirsiniz.

Hem ilaç hem de kozmetik ürünlerin satıldığı Parapharmacy mağazaları da çok sayıda ürün ve ekonomik fiyatlar ile Roma’da ilgi çeken kozmetik satış noktaları arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir