Dünyanın İki Uzak Ucu! Peki Hangisi Görülmeye Değer?

Anne olmak dünyanın en keyifli görevlerinden biri. Özellikle dışa açık bir anneyseniz ve çocuğunuzu da bu şekilde yetiştirmek hedeflerinizden biriyse daha da keyifli. Keyifli olması kolay olduğu anlamına gelmiyor. Emin olun bu yolu seçen anneleri birçok zorlu görev, çözülmesi zor durumlar bekliyor.

Stres, panik ve telaş içinde geçirdiğiniz o bitmek bilmeyen dakikalar, ilerleyen yıllarda kahkahalar içinde anlatacağınız birer anıya dönüşüyor. Tabii, o anları çeken bilir. Mesela; büyük bir heyecanla Paris uçak bileti aldınız, bebeğinizle bindiniz uçağa. Her şey iyi hoş güzel. Yaklaşık 4 saat sürecek bir uçak yolculuğu. Bindiğiniz ve indiğiniz hava limanlarındaki işlemler derken neredeyse tüm gün sürecek bir macera.

Her anne, baba ve bebeğin deneyimleyemediği bu acayip macerada başınıza her şey gelebilir. Uçağa biner binmez bebeğiniz huysuzlanmaya başlayabilir. Ve Paris’e varmak için daha 2-3 saatiniz belki de daha fazlası vardır. Bırakın saatleri dakikalar hatta saniyeler bile geçmeyecek hale gelir. Bir de uçak rötar yaparsa… Evet bunların hepsi birer stres unsuru. Ancak sizler zaten o uçağa binmeden önce bebeğinizin dikkatini çekecek, onu eğlendirecek tüm oyuncaklarını, atıştırmalıklarını hatta normalde kullanmasına izin bile vermediğiniz telefonu uçak modunda kullanabilmek için çeşitli çizgi film ve çocukları oyalayan uygulamalarla doldurdunuz bile. Bundan sonra yaşanacaklar için strese girmek yerine Paris’e ayak basacağınız anın hayalini kurmalısınız. Bebek bu ve bebekle seyahat etmek en doğal hakkınız. Elinizden geleni yapın ve ortalama 4 saat süren yolculuktan siz de eşiniz de çocuğunuz da stressiz bir şekilde ayrılsın.

Paris’te Hafta Sonu

Evet, genellikle romantizmle özdeşleşen Paris’in aslında o kadar da mükemmel olmadığınız ayak basar basmaz anlayacaksınız. Yeni yerler keşfetmek her zaman harikadır. Paris’te mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Bu da önemli bir gerçek. Ama yaratılan o inanılmaz atmosfer beklentilerinizi çok yükseltti ise hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

O yüzden Paris uçak bileti alırken beklentilerinizi de makul seviyelerde tutmanız gerekir. En uygun uçak bileti için günlerde arama yaptınız. Bebekle birlikte kalabileceğiniz şehir merkezinde bütçenize uygun bir otel buldunuz. Plan, program vs derken hoşgeldin Paris!

Paris’te Çocukla Gidilebilecek Yerler?

Dünyanın en çok turist çeken bölgelerinden olan Paris’te yapabilecekleriniz neredeyse sınırsız. En uygun uçak bileti sayesinde Paris uçak biletini alarak en çok merak edilen bölgelerden birine adım attığınız anda modunuz değişecek. Etrafınızı saran Fransızcanın farklı tınısı, taş binalar, tarihi köprüler, müzeler, yemyeşil parklar derken günlerin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Adım adım keşfedilecek kadar küçük bir şehir olmasına rağmen etkinlik çeşitliliği bakımından sizi şaşırtacaktır. Eiffel Kulesi, Louvre, Orsay ve diğer birkaç popüler müze Champs-Élysées (ya da Türkçesiyle “Şanzelize”), Notre Dame gibi klasik rotalar gideceğiniz ilk yerler olacaktır.

Eyfel Kulesine çıkmak için saatlerce sıra beklemeyi göze aldıysanız, hem sizin hem de çocuğunuz için yanınızda atıştırmalık birşeyler bulundurmayı ihmal etmeyin. Eyfel Kulesine çıkmanız düşündüğünüzden uzun sürebilir. Eğer çıkarsanız da tadını çıkarın. Paris manzarasını kendinize fon olarak kullanabileceğiniz onlarca fotoğraf çekinmeden aşağıya inmeyin.

Disneyland Paris

Çocuklu ve bebekli aileler için Paris tatilinin bir gününü komple kapatacağınız etkinlik Disneyland Paris olacaktır. Hem sizin hem de çocuğunuz için Disneyland Paris harika anlara sahne olacaktır. Çocukların televizyonda ve tabletlerde gördüğü, izlediği karakterleri karşılarında görmek onlar için inanılmaz heyecan verici oluyor.

Bu eğlence imparatorluğunda inanılmaz anlar geçireceğinize garanti veriyoruz. Disneyland Paris’e gitmeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli konu, Disneyland Paris’in Paris’in göbeğinde olmadığı. Adı Disneyland Paris olsa da Paris’e epey uzak! Kırmızı RER A4 tren hattına binerek son durağa kadar 45 dakika yol almanız gerekiyor

Cité des Sciences et de l’Industrie

Avrupa’nın en büyük bilim müzesi de Paris’te sizleri bekliyor. Ve bu da Disneyland Paris gibi şehrin içinde değil! 7 numaralı metro hattına binip Porte de la Villette indiğinizde sizi Avrupa’nın en büyük bilim müzesi karşılıyor. Daha da güzeli sadece çocuklara özel. Çocuklarınızın hayatına yön verebilecek bir yer olan bu müzede yaşanabilecek en büyük sorun lisan meselesi olabilir. Fransızca ya da İngilizce bilmeyenler için bu müzede olup bitenleri anlamak çok zor. Ancak bu dillere hakimseniz çocuğunuza olan biteni anlatarak dikkatini çekmesini sağlayabilirsiniz. 2 yaşından 12 yaşına kadar her çocuğun ilgisini çeken bilimsel oyunlara ev sahipliği yapan bu müzede olanlara ailece hayran kalacaksınız.

Anlayacağınız her seferinde aşıklar şehri olarak önümüze sunulan Paris’in tarihi ve sanat yönünden inanılmaz zengin, moda dünyasına yön veren ve çocukların da ilgisini çeken harika parkları olan çok yönlü bir şehir olduğu unutulmamalı.

Dünyanın Uzak Ucu: Sydney

Avustralya’daki en eski yerleşim merkezlerinden biri Sidney’dir. Uçuş uzunluğu yönünden düşünüldüğünde bebekler ve bebek sayılabilecek yaştaki çocuklarla bu yola çıkmanız çok önerilmez. İstanbul’dan aktarmasız Sydney uçak bileti bulmanız mümkün değil. Ancak; bir aktarmalı Sydney uçak bileti bulabilirsiniz. Ayrıca bu yolculuğun da 20 saate yakın sürdüğünün altını kalın bir şekilde çizelim.

Kısaca Sidney, bu yolculuk şartlarını düşündüğünüzde hafta sonu veya 15-20 günlük bir tatil olarak düşünülmemeli. Bizim için dünyanın uzak ucu sayılan Sidney’e gitmeye karar verdiyseni orada ayak basmadık yer bırakmamalısınız. Böyle bir yolculuk ve tur için oldukça geniş bir zaman ayırmanızı tavsiye ederiz. Mesela uzun yaz tatili için Sidney’i mercek altına alabilirsiniz. Hatta kış aylarından planınız yapabilir, gerekli bütçeyi oluşturabilir ve kendi tur planınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Sonuçta bir kıta ülkesi olan Avustralya düşündüğünüzden de büyük. Dünyanın tüm ülkelerine uzak olsa da refah düzeyi en yüksek ülkelerinden biridir.

Avustralya’nın Başkenti Sidney Değil!

Avustralya Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında yer alır. Komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda’dır.

Sidney’le ilgili büyük bir kafa karışıklığı yaşanıyor. Çünkü düşünüldüğünün aksine Avustralya’nın başkenti Sydney değildi. Commenwealth üyesi olan Avustralya’nın başkenti Canberra olmakla birlikte, ülkenin en önemli iki şehri Sidney ve Melbourne’dür. Ancak Sydney’e gitmeden önce unutmamanız gereken en kritik noktalardan biri de mevsimlerdir. Çünkü Sidney’de Eylül’den Kasım’a ilkbahar, Aralık’tan Şubat’a kadar yaz, Mart’tan Mayıs’a sonbahar, Haziran’dan Ağustos sonuna kadar da kış ayları yaşanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir