Memduhiye Köyü, Karasu, Acarlar Longozu ve Poyrazlar Gölü, Adapazarı Gezilecek Yerler

adapazari_sakarya_gezilecek_dogal_yerler_maden_deresi

ADAPAZARI, SAKARYA GEZİLECEK DOĞAL YERLER, MADEN DERESİ

ADAPAZARI GEZİ REHBERİ

Sakarya’da (Adapazarı) Gezilecek Yerler listemizi Poyrazlar Gölü, Karasu, Maden Deresi ve Acarlar Longozu olarak oluşturuyor,  geç sonbahar hafta sonlarından birinde, uyanır uyanmaz yola koyuluyoruz. İlk olarak Kayalar Memduhiye Köyü’nde alıyoruz soluğu. Bir arkadaşımızın kahvaltısını şiddetle tavsiye ettiği, Adapazarı’nda kahvaltı mekanlarından Alaşara Restoran’ı elimizle koymuş gibi buluyor, İstanbul otoban girişinden itibaren 1 saat 20 dakika süren yoldan sonra aç kurtlar misali sofraya kuruluyoruz.
adapazari_sakarya_gezilecek_dogal_yerler_alasara_restoran

ADAPAZARI, SAKARYA GEZİLECEK DOĞAL YERLER, ALAŞARA RESTORAN

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

1 – MEMDUHİYE KÖYÜ, ALAŞARA RESTORAN

Evde yakaladığım kalite ve lezzeti pek bulamadığımdan ötürü kahvaltıyı dışarıda etmeyi çok tercih etmeyen ben, bu sefer de kararımızdan pişmanlık duymaya başlamışken sofra donanıyor, lezzetler sınanıyor ve fikrim ‘İyi ki gelmişiz’ e dönüyor. Eşim de aklımı okumuş gibi ‘Bu kahvaltı evdekinden güzel’ yorumunu yapıyor. Alaşara Restoran’da abaza kahvaltısı servis ediliyor, çaylar soba üstünde demleniyor. Kahvaltı sevdiğim gibi serpme, baştan serpiştirilen soğuklardan sonra fırından çıkmış puf ekmekler ve sıcaklar hazır oldukça dumanı üzerinde iken servis ediliyor. Harika!
adapaza_sakarya_gezilecek_dogal_yerler_alasara_kahvalti

ADAPAZARI, SAKARYA GEZİLECEK DOĞAL YERLER, ALAŞARA KAHVALTI

Havuç tarator, patlıcan kızartma, güveçte abaza peyniri, patatesli omlet, menemen, peynirli hamur kızartma herşey azar azar sıcak sıcak, ağzımıza layık. (Serpme kahvaltı + sınırsız çay = kişi başı 25 TL) Kahvaltıdan sonra Memduhiye Köyü’nü geziyor, güzel doğa ve güzel evler kombinasyonundan güzel kareler yakalıyoruz.
adapazari_sakarya_gezilecek_dogal_yerler_memduhiye_koyu

ADAPAZARI, SAKARYA GEZİLECEK DOĞAL YERLER, MEMDUHİYE KÖYÜ

2 – KARASU

Buralara kadar gelmişken ne var ne yok görmesek olmaz, atlıyoruz arabaya, Adapazarı (Sakarya) Gezilecek Doğal Yerler listesinde olan Sakarya Nehri’nin Karadeniz ile buluştuğu nokta Karasu’ya. Uçsuz bucaksız sahil terkedilmiş gibi. Deniz nehir bağlantısına yakın mesafede sezonda işlek olabileceğini düşündüğüm pek çok balıkçı var. Balıkçı tekneleri bu bölgeyi liman olarak kullanmış.
adapazari_sakarya_gezilecek_dogal_yerler_karasu

ADAPAZARI, SAKARYA GEZİLECEK DOĞAL YERLER, KARASU

 

 3 – MADEN DERESİ

 
Adapazarı Sakarya’da Gezilecek Doğal Yerler listemizin üçüncü sırasındaki Karasu’nun Yeni Mahalle denilen bu kısmı bizi pek açmıyor ve balıkçı bir amcadan aldığımız tavsiye üzerine Karasu merkezine göre tam ters yönde, buradan 20 km mesafedeki Maden Deresi’ne doğru rotamızı çeviriyoruz. Maden deresine vardığımızda çok doğru bir tercih yaptığımızı anlıyoruz. Burası tek kelime ile muhteşem. Dere boyunca yürüyüş yapıyor, etrafımızdaki bungalovlarda bir gece olsun kalabilmek için hayaller kuruyoruz.
adapazari_sakarya_gezilecek_dogal_yerler_maden_deresi

ADAPAZARI, SAKARYA GEZİLECEK DOĞAL YERLER, MADEN DERESİ

4 – ACARLAR LONGOZU

Sırada Sakarya’da Doğada Gezilecek Yerlerden biri olan Karasu’ya çok yakın mesafede olan Acarlar Longozu var. Burası 1. derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınmış Türkiye’nin en büyük longozu. Longoz dediğimiz olay denize doğru akan derelerin ağzının kumla kapanması sonucu oluşan göl ve ormanın iç içe girdiği özel bir eko sistem Burada göl üzerinde boylu boyunca uzanan tahta yol boyunca güzel manzara eşliğinde huzurlu bir yürüyüş yapıyoruz…
adapazari_sakarya_gezilecek_dogal_yerler_acarlar_longozu

ADAPAZARI, SAKARYA GEZİLECEK DOĞAL YERLER, ACARLAR LONGOZU

Karnımız acıkmaya başladı. Burada tesis yok gibi. Bugünkü rotamızda Poyrazlar Gölü de var. Göle doğru yola çıksak, yol üstünde bir kasaptan sucuk alsak, göl kıyısında mangalda sucuk ekmek yapsak nasıl olur? Bu fikir ağzımızı sulandırıyor, gözlerimizi parlatıyor. E hadi o zaman…

5 – POYRAZLAR GÖLÜ

Poyrazlar Gölü Adapazarı’na çok yakın yaklaşık 10 km gibi bir mesafede, ana yoldan Poyrazlar Gölü sapağından sapmamızla kendimizi göl kıyısında bulmamız bir oluyor. Süper! Arabamızda her daim bulunan mangalımızı çıkarıyoruz. İşte yine hafızamızda iz bırakan bir mutluluk anı…

adapazari_sakarya_gezilecek_dogal_yerler_poyrazlar_golu

adapazari_sakarya_gezilecek_dogal_yerler_poyrazlar_golu

ADAPAZARI, SAKARYA GEZİLECEK DOĞAL YERLER, POYRAZLAR GÖLÜ

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

Adapazarı Gezilecek Yerler

6 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir