Korfu Adası Gezi Rehberi

Bugünkü Yunanistan topraklarında tarih boyunca Türklerin eline geçmemiş tek toprak parçası, Korfu Adası…

  • Yunan Adalarını seviyor ama Türk turist yoğunluğundan kendinizi yurt dışında gibi hissetmiyorsanız,
  • Yunan kültürünün, başka bir gözdeniz İtalyan kültürüyle yoğrulduğu bir ada görmek istiyorsanız,
  • Avrupalıların öve öve bitiremedikleri İyon denizinin turkuaz renkli sahillerini keşfetmek istiyorsanız,

Gideceğiniz ilk adres Korfu Adası

5 gün geçirdiğimiz kuzeyi ayrı, güneyi ayrı güzel olan bu adada dikkatimi ilk olarak adanın Ege’deki çorak Yunan Adaları’nın aksine yeşillikler içinde olması çekti. Uzun yıllar Venedik yönetiminde kalan ada bu dönem de yeşillendirilmiş ve bu yeşilliği yüzyıllardır korumayı başarmış. Bir masal ülkesinde geziniyormuş hissine kapılacağınız Korfu Adası’nın yaklaşık 200 kilometrelik sahil şeridi var. Tam da bu sebepten dolayı Korfu Adası’nda ulaşım ve Korfu Adası’nda konaklama konuları oldukça mühim.

Korfu Adası gezi (blog) yazımda Korfu Adası’na ulaşım yollarını ve adada gezilecek yerleri anlatıyorum.

KORFU ADASI’NA NASIL GİDİLİR?

Avrupa Ülkelerinden Korfu Adası’na pek çok direkt uçuş var ancak Türkiye’den maalesef direkt uçuş bulunmuyor. Ege sahillerinden feribotla ulaşılamayan Santorini ve Mikanos gibi diğer Yunan Adaları’nda olduğu gibi Korfu’ya da Aegean Airlines’ın Atina aktarmalı uçuşları ile ulaşılabiliyor. İstanbul Atatürk Hava Alanı’ndan kalkan Aegean Airlines uçak bilet fiyatları  Pegasus yurt dışı bilet fiyatları ayarında oluyor.

KORFU ADASI’NDA ULAŞIM

Diğer Yunan Adalarında olduğu gibi Korfu Adası’nda da her ne kadar otobüs ağı olsa da, özellikle bizim gibi çocuklu bir aileyseniz, araba kiralamak büyük kolaylık. Aracınızı direk havaalanından kiralamanızı tavsiye ederim. Böylece birazdan anlatacağım sahil kasabalarını ve gizli koyları keşfederken hayatınız çok kolaylaşacak.

KORFU ADASI’NDA NEREDE KALINIR?

Her yerde olduğu gibi Korfu’da da otel yeri seçimine dikkat etmek çok önemli. Gitmeden önce yaptığımız araştırmalar bizi doğanın ve denizin daha göz kamaştırıcı olduğu adanın kuzey batısına yönlendirdi. Arillas Plajı’na yürüme mesafesindeki Tria Adelphia gerek göz kamaştıran plajlara göreceli olarak yakınlığı gerekse odalarının büyüklüğü ve havuz başında, zeytin ağaçları altında kahvaltı yaptığımız restoranıyla bizden geçer not aldı. Korfu otelinizi internetin en güvenilir otel rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden ayarlayabilirsiniz.

korfu_adasi_gezi_rehberi

KORFU ADASI GEZİ REHBERİ

KORFU’NUN EN GÜZEL PLAJLARI

Korfu adasında birçok plaj bulunmaktadır ve bu plajlar bir çok otorite tarafından İyon denizindeki en güzel plajlar olarak nitelendirilirler. Gezentianne der ki, adanın kuzeyi ve kuzeybatısındaki plajlar, güneydekilere nazaran daha temiz, tenha ve pitoresk yani resmedilmeye değerdir. Dolayısıyla kısıtlı zamanınız varsa önceliği aşağıda yazdıklarıma veriniz.

1- PALEOKASTRITSA PLAJI 

Korfu’nun akvaryumu olarak bilinen Paleokastritsa denizin rengi, plajları çevreleyen kayaları ve yeşil tepeleri ile bence adanın en çekici plajlarından biri. Manastır yolundan yukarı doğru çıkarken sağınızda göreceğiniz plaj en popüler olanıdır. Görmeden dönmeyiniz.

KORFU PLAJLARI

KORFU PLAJLARI – PALEOKASTRITSA

2- AŞK KANALI, CANAL D’AMOUR

Korfu Adası’nın kuzeyindeki Canal D’Amour (Aşk Kanalı) adanın en meşhur yeri. İki kayanın arasında oluşmuş doğal tünelden dolayı bu isim verilmiş. Efsaneye göre bir taraftan diğerine yüzerek geçebilenler hayatının aşkını er ya da geç bulabiliyormuş.

yunanistan_korfu_adasi

KORFU AŞK KANALI

3- AGIOS GEORGIOS PLAJI

Upuzun bir kumsal, deniz pırıl pırıl, aşırı kalabalık değil. Restoran alternatifleri çok. Bütün günü burada geçirebilirsiniz. Agios Georgios’da bulunan Dixtia üzeri ada haritalı peçete örtülü masaları olan ufak bir taverna. Özellikle öğleden sonra müthiş deniz manzarası eşliğinde tzatziki (cacık), dolmades (dolma), kabak kızartma, cheese saganaki (kızarmış peynir) Kızarmış ıspanaklı gül böreği ile masayı donatmaya başlayın, taze deniz ürünleriyle devam edin. Denizin sesi zaten sizi sizden alacaktır.

KORFU ADASI'NDA YEME İÇME

KORFU ADASI’NDA YEME İÇME

4- AGIOS STEFANOS PLAJI

Eğer amacınız deniz, kum, güneş ise Korfu’nun açık ara en mutlu olacağınız plajı. Altın rengi kum geniş ve göz alabildiğine uzun bir sahil. Plajın kenarındaki tavernalar hem öğle hem de akşam yemeği için ideal.

KORFU ADASI'NDAKİ PLAJLAR

KORFU ADASI’NDAKİ PLAJLAR

4- SİDARİ PLAJI

Adanın başka bir mavi bayraklı plajı, diğer plajlar ile kıyaslandığında daha çok yerli halkın takıldığı bir plaj. Sahilin tam başında, deniz ile iç içe konumlandırılmış Ocean Beach Taverna var, son derece taze deniz ürünleri yiyebileceğiniz bir restoran. Mutlaka deneyin.

yunanistan_korfu_adasi-5

KORFU RESTORANLARI

 KORFU TOWN (KORFU ESKİ ŞEHİR MERKEZİ)

Adanın en ilgi çeken yeri kuşkusuz adaya ismini de veren Korfu eski şehir merkezidir. Korfu’nun hiç bozulmamış muhteşem mimarisinden dolayı kendinizi Venedik’in dar sokaklarında kaybolmuş gibi hissedebilirsiniz. Tipik ortaçağ şehirlerinde görmeye alıştığımız old town yani eski şehir kısmında kendinizi ister alışverişe, ister yeme içmeye verebilirsiniz. Herhangi bir kafede oturup gelen geçeni seyredebilir yada damak tadınıza uygun bir restoranda enfes lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

yunanistan_korfu_adasi-10

KORFU ŞEHİR MERKEZİ (OLD TOWN)

KORFU ADASI’NIN TARİHİ YERLERİ VE MÜZELERİ

  • Korfu’da gezilecek tarihi yerlerin başında Eski Kale (Old Fortress) geliyor. Eski Bizans kalesinin üzerine Venedikliler tarafından 15. yüzyılda yeniden inşa edilmiş bu kale Avrupa’nın en iyi savunma amaçlı inşa edilmiş askeri yapılarının başında yer alıyor.
  • İkinci sıraya mucizeler yaratan lakabıyla tanınan Aziz Spiridon’un bozulmamış naaşının bulunduğu Aziz Spiridon Kilisesi’ni (Church of Saint Spiridon) koyarım. Sadece bu kiliseyi ziyaret etmek için bile adaya çok sayıda ziyaretçi geliyor.
  • Çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz meşhur Paleokastritsa Manastırı (Paleokastritsa Monastery) Top 3’e üç numaradan girer.
  • Bunların dışında Saint George ve Saint Michael Kraliyet Sarayları ile Bizans Müzesi (The Antivouniotissa) ilginizi çekebilecek diğer yerler.

Diğer Yunan Adaları tavsiyelerim için tıklayın…

8 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir