Kış Ayı Kıbrıs Tatil Rotaları

Türkiye’ye komşu konumda bulunan ve dünyanın dört bir yanından her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Kıbrıs, mutlaka görülmesi gereken tatil merkezlerinin arasında bulunuyor.

Pek çok kişi Kıbrıs’ın yaz tatili adına uygun bir ülke olduğunu düşünüyor olsa da bu durumun doğru olmadığını söylemek gerekiyor. Dört mevsim boyunca turistik seyahatlerin favorisi olmayı başaran Kıbrıs, kış aylarında da keyifli bir tatil deneyimi sunuyor.

Kış aylarının gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte yaz tatilinde yapılan aktiviteler de rafa kalkıyor. Soğuk kış günlerinde kafanızı dinlemek, keyifli kış manzaralarının tadını çıkartmak ve biraz olsun deşarj olmak için tatil yapmayı düşünüyorsanız listenize Kıbrıs’ı ekleyebilirsiniz. Mutlaka görmeniz gereken çok sayıda yeri ve konaklayabileceğiniz pek çok oteliyle Kıbrıs hem konforlu hem de eğlenceli bir tatil deneyimi vadediyor.

Kıbrıs’ta yılın en az 300 günü hava güneşli ve açık olurken, kış aylarında sıcaklık 5 ile 15 derece arasında değişiyor. Bu durum seyahat ederken soğuk havanın rahatsız edici etkisi ile karşılaşmanızı engelleyerek, keyifli bir seyahat imkanı tanıyor. Kış aylarında Kıbrıs’ta yapacağınız tatil için erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak, konaklama için ödemeniz gereken bütçenin minimize edilmesini sağlıyor. Uçak+otel paket Kıbrıs otelleri için en çok tercih edilen seyahat seçenekleri arasında geliyor.

Kuzey Kıbrıs Hakkında

Akdeniz iklimini ve insanının sıcaklığını bir araya getiren Kuzey Kıbrıs, üç noktayı birleştiren en güzel adalardan biridir. Eşsiz doğası ve tertemiz sahilleri ile turizm cenneti olarak da değerlendirilen Kuzey Kıbrıs yılın her mevsimi tatilciler tarafından tercih ediliyor.

Bugüne dek Kuzey Kıbrıs’ta yapılan pek çok arkeolojik kazı M.Ö. 7 bin yılına kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip olduğunu gösteriyor. Günümüze dek pek çok farklı egemenliğe ev sahipliği yapmış olması ise farklı kültürlerden izler saklamasını ve ziyaretçilerine sunmasını sağlıyor.

Kıbrıs adasının kuzey bölümünde bulunan Kuzey Kıbrıs 3355 kilometrelik yüzölçümü ile 300 binden fazla nüfusu barındırıyor. Gelirinin büyük bir bölümünü turizmden elde eden Kuzey Kıbrıs için özellikle turistik açıdan gelişmiş bir bölge olduğunu söylemek mümkündür. Bölge coğrafi ve iklim yapısıyla da ziyaretçilerinin tercihi olmayı başarıyor.

Kuzey Kıbrıs seyahatinizi konforlu hale getirecek beş yıldızlı büyük ve ihtişamlı pek çok Kıbrıs otelleri bulunuyor. Bununla birlikte tertemiz denizi, plajları ve seyahatinizi benzersiz bir deneyim haline getiren kumarhaneleri her tatil ihtiyacını başarılı şekilde karşılıyor.

Kuzey Kıbrıs yılın dört mevsimi boyunca ziyaret ediliyor. Bölgede bulunan oteller, 12 ay boyunca hizmet vermeye devam ediyor. Özellikle huzurlu ve keyifli bir kış tatili yapmak için tercih edilen pek çok tesis bölgede bulunuyor. Kuzey Kıbrıs’a ziyaretçi olarak en çok gelen grupların arasında ise Türk ziyaretçiler bulunuyor.

Kıbrıs Tatil Rotaları

Kıbrıs’ta görülmesi gereken pek çok turistik yer ve şehir bulunuyor. Kış tatili denildiğinde pek çok kişi genellikle otelde vakit geçirilen, dinlenme ağırlıklı tatiller düşünüyor. Ancak siz kış aylarında yapacağınız tatilin sizlere kültürel ve turistik anlamda faydalı olmasını istiyorsanız bu tatil anlayışı sizler için uygun olmayabilir. Bu durumda kış aylarında da havanın ılıman olduğu dolayısıyla turistik yerleri gezmeye imkan tanıyan Kıbrıs’ı kış tatili için de tercih edebilirsiniz.

5 ile 15 derece arasında değişen sıcaklığı ile kış aylarında turistik turlar için ideal olan Kıbrıs, mutlaka görülmesi gereken çok sayıda yeri ile ziyaretçiler tarafından seviliyor. Farklı bölgelerde bulunan otelleri, kültürel ve tarihi açıdan dikkat çeken yapıları ya da gastronomik deneyimler yaşayabileceğiniz restoranları ile Kıbrıs, keyifli bir konaklama imkanı vadediyor.

Kıbrıs seyahatiniz öncesi planlamanız gerekenlerin arasında gezmeniz gereken yerler bulunuyor. Bununla birlikte seyahatinizi planlamadan önce ulaşım ve konaklama adına da çeşitli tercihler yapmanız önemlidir. Tercihinizi uçak+otel paket Kıbrıs turlarından yana yapmak hem ekonomik hem de konforlu bir seyahat gerçekleştirmenizi sağlıyor. Böylelikle tek bir ücret ödeyerek hem uçak hem de konaklama için gerekli satın alma işlemlerini gerçekleştirmiş olursunuz. Bu durum tekrar otel ayarlamak veya uçak bileti almak gibi işler ile ilgilenmenize gerek kalmasını engelleyerek vakit kaybının önüne geçiyor.

1 – GİRNE

Akdeniz iklimi etkisinin altında olan Kıbrıs’ta en sevilen şehirlerden biri olan Girne hem yaz hem de kış aylarında sıcak havalara sahiptir. Adanın liman kenti ve aynı zamanda en turistik şehirlerinden biri olan Girne, Osmanlı ve Bizans gibi pek çok egemenliğe ait çok sayıda tarihi esere ev sahipliği yapıyor.

Adanın liman şehri olması sebebiyle Kıbrıs’ın en hareketli kentlerinden biri olarak değerlendirilen Girne yeme, içme ve eğlence konusunda oldukça zengindir. Yaklaşık 63 bin kişiye ev sahipliği yapan bu şehri baştan sona gezmek için 1-2 gününüzü ayırmanızı öneriyoruz. Bununla birlikte kış aylarında keyifli bir tatil yapmak, aynı zamanda eğlencenin tadını çıkartmak isteyenler 1-2 haftalık uzun tatiller için de şehri ziyaret ediyor. Özellikle hem eğlenmek hem de biraz olsun dinlenmek için sakin bir tatil yapmak istiyorsanız Girne sizin için en iyi tercihlerden biridir.

Gastronomik açıdan da zengin bir şehir olan Girne mutlaka denenmesi gereken pek çok lezzete de ev sahipliği yapıyor. Yöresel peynirler, adaya özgü yemekler ve tatlılar için bölgede bulunan restoranları ziyaret edebilirsiniz. Girne seyahatiniz esnasında mutlaka gitmeniz gereken yerler:

 • Atatürk Meydanı
 • Büyük Han
 • Selimiye Cami
 • Venedik Sütunu
 • Girne Kapısı

Girne yalnızca turistik bir şehir olduğu için değil, Girne Amerikan Üniversitesi’nden dolayı çok sayıda öğrenciye yer verdiği için de gece hayatı oldukça zengindir. Pek çok sanatçının canlı performanslarını sergiledikleri mekanlara ev sahipliği yapan Girne, eğlence konusunda keyifli fırsatlar sunuyor.

2 – LEFKOŞA

Güney ve Kuzey Lefkoşa olarak ikiye ayrılan bu şehir Kıbrıs’ın en gözde tatil kentlerinin başında geliyor. Kıbrıs’ta öğrenci olan pek çok kişinin de konakladığı bir şehir olan Lefkoşa, bu sebeple eğlence konusunda benzersiz fırsatlar sunuyor. İki ayrı devletin başkenti olan tek şehir konumunda olması ise devlet işleri açısından da önemli bir şehir olmasını sağlıyor.

Kıbrıs’ın ekonomik, kültür ve sanat merkezi konumunda olan Lefkoşa adanın en kalabalık nüfuslu şehri değil. Gezginlerin her ihtiyacını karşılayabilecek donanıma sahip olan bu şehirde pek çok Kıbrıs otelleri bulunuyor. Lüks ya da ekonomik farklı tatil ihtiyaçlarına ve bütçelere uygun olarak tercih edilebilecek çok sayıda otel seçeneği ile Lefkoşa, herkes için keyifli bir tatil imkanı sunuyor.

30 günden az kalmayı düşünüyorsanız Lefkoşa’ya gitmek için vize almanız gerekmiyor. Güncel Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınız ile giriş yapabilirsiniz. Şehre yaptığınız ziyaret esnasında mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Barbarlık Müzesi
 • Bedesten Aziz Nikolas Kilisesi
 • Lefkoşa Surları
 • Derviş Paşa Konağı
 • Kuzey Kıbrıs Yüksek Mahkemesi
 • Uzun Yol Caddesi

Kış aylarının da sevilen adreslerinden biri olan Lefkoşa, eğlence hayatı ve gastronomik deneyimler konusunda da çeşitlilik sunuyor. Her tatil ihtiyacını başarılı şekilde karşılayan bu şehir, yılın dört mevsimi ziyaret ediliyor.

3 – MAGOSA

Kıbrıs adasının doğusunda bulunan Magosa ya da bilinen ismi ile Gazimağusa, Kıbrıs’ın tek derin su limanına sahip olan şehri olması sebebiyle önemli bir yere sahiptir. Akdeniz’in en güçlendirilmiş limanlarından biri olarak değerlendirilen Magosa, Kıbrıs’ta bulunan diğer büyük şehirlere kıyasla daha az gelişmiştir. Buna rağmen Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin Magosa’da yer alması ve muhteşem altın rengi kumsallara ev sahipliği yapması uluslararası bir bilinirliğe sahip olmasını sağlıyor.

Kısa ve yağışlı geçen kışlar Magosa’nın kış tatili adına ideal olmasını sağlıyor. Magosa’da görmeniz gereken yerlere konforlu bir şekilde seyahat etmek için uçak+otel paket Kıbrıs turlarını tercih edebilirsiniz. Bu sayede seyahat boyunca otel ya da uçak bileti gibi detaylarla uğraşmanıza gerek kalmadan, şehrin turistik yerlerini rahatlıkla görebilirsiniz.

Magosa seyahatiniz sırasında mutlaka gezmeniz gereken yerler:

 • Venedik Kalesi
 • Maraş Bölgesi
 • Kutup Osman Türbesi
 • Gazi Magusa Limanı
 • Namık Kemal Müzesi
 • İkiz Kiliseler
 • Magusa Surları
 • St. Francis Kilisesi
 • St. George Latin Kilisesi

Çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapan bu şehri ziyaret etmek için en az 2-3 gününüzü ayırmanızı öneriyoruz. Seyahatiniz esnasında konaklayabileceğiniz pek çok otel şehir içerisinde bulunuyor. Her bütçe ve her tatil ihtiyacına uygun farklı otelin bölgede hizmet veriyor olması hem yaz hem de kış aylarında yapılan seyahatlerin çok daha konforlu hale gelmesini sağlıyor.

4 – BAFRA

Magosa’ya bağlı bir köy olan Bafra, sakin ve sessiz ambiyansı ile muhteşem bir tatil imkanı sunuyor. El değmemiş doğal güzellikleri, sahili ve denizi Bafra’nın dört mevsim boyunca ziyaret edilmesini sağlıyor.

Köy olarak sınıflandırılmasına ve sakin bir ambiyansa sahip olmasına rağmen Bafra’da farklı tatil ihtiyaçlarını başarılı şekilde karşılayacak tesisler bulunuyor. Gazimağusa’ya 41, Lefkoşa’ya 75 ve Girne’ye 97 km uzaklıkta bulunan Bafra, Kıbrıs’ın keşfedilmemiş turizm bölgeleri arasında yer alıyor. Kıbrıs’ta hayata geçirilmek üzere pek çok proje tasarlanıyor olsa da henüz tamamının tasarım aşamasında olduğu biliniyor. Buna rağmen otelde keyifli vakit geçirmek ve oteller tarafından sunulan casino hizmetinden yararlanmak için tercih edebileceğiniz çok sayıda tesis bulunuyor olması ziyaret edilmesini sağlıyor.

Kıbrıs’ın diğer şehirleri gibi Bafra seyahati de yılın dört mevsimi gerçekleşiyor. Yağmurlu ve kısa geçen kışlar, otelde keyifli vakit geçirmek için en ideal zaman aralığı olarak değerlendiriliyor.

Bafra seyahatinizi daha keyifli hale getirmek istiyorsanız tüplü dalış, su sporları, bisiklet ya da tekne turu veya trekking sporlarını deneyebilirsiniz. Deniz ve koyları ile ilgi gören Bafra, tüplü dalış için en ideal şehirlerin başında geliyor.

Bafra’da ziyaret edilmesi gereken yerler:

 • Bafra Tütün Müzesi
 • Tayyar Paşa Cami
 • Bafra Kızılırmak Köprüsü
 • Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti
 • Bafra Kent Meydanı
 • Batık Minare
 • Asarkale Kaya Mezarları

Kıbrıs’ta Kışın Yapılacak Aktiviteler

Eğer daha önce Kıbrıs’ı ziyaret etmediyseniz ve eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız seyahatinizi yaz aylarında planlamanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bu yargının doğru olmadığını bilmelisiniz. Yaz aylarında benzersiz manzaralar sunarak ziyaretçilerine eğlenceli deneyimler yaşatıyor olmasına rağmen kış aylarında da oldukça keyifli olan Kıbrıs, yapılması gereken çok sayıda aktivite ile farklı bir tatil deneyimi sunuyor. Dört mevsim büyüleyici güzellikte olan Kıbrıs, kış tatilleri için de oldukça idealdir.

Kış aylarında Kıbrıs’a yapacağınız seyahatlerde oteller için ödemeniz gereken ücret yaz aylarına oranla daha düşük olabilir. Bununla birlikte Kıbrıs otelleri için erken rezervasyon fırsatlarından yararlanırsanız konaklama için ödemeniz gereken ücretin daha da düşük olmasını sağlayabilirsiniz.

Kış aylarında Kıbrıs seyahati yapıyorken mutlaka gerçekleştirmeniz gereken aktiviteler arasında yılbaşı zamanı renkli atmosferi ile büyüleyen sokaklarda gezmek bulunuyor. Bununla birlikte;

 • Dağların arasında gizli bir masal diyarı olarak değerlendirilen Omodos Köyü’nü ziyaret etmenizi,
 • Lefkoşa’da bulunan Büyük Han’ı gezerek pek çok sanat eserini yakından incelemenizi,
 • Kış aylarında butik manastır olarak da değerlendirilen Bellapais Manastırı’nda gerçekleşen konserlere katılmanızı,
 • Kıbrıs Araba Müzesi’ne giderek farklı dönemlerde popüler olan antika arabaları görmenizi,
 • Kıbrıs’ın en yüksek noktası olan Olypmos Tepesi’ne giderek kayak yapmanızı öneriyoruz!

Bu aktiviteler sayesinde kış aylarında yapacağınız Kıbrıs gezisini çok daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bununla birlikte SPA ve hamam gibi eşsiz olanaklar sunan otel olanaklarından yararlanmaya, otellerin casinolarında heyecanlı vakit geçirmeye de zaman ayırmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir