İstanbul’daki En İyi Hint Yemekleri, SHANGRI LA BOSPHORUS

Shangri-La-çin-restoranı-gezenti-anne
Boğaz hattının en yeni ve en şık otellerinden Shangri-La Bosphorus’daki IST-TOO adlı Uzak Doğu restoranında İstanbul’un en iyi Hint Yemeklerini tatmaya, Hindistan’a doğru büyülü bir yolculuğa çıkmaya geldik. Bize bu yolculukta Yeni Delhi’deki Shangri La Eros Hotel’in Master Chef’i, baharatların efendisi Varun Bajaj eşlik edecek.
Hepimiz tadım menüsünü çok merak etmekle beraber, Hint Mutfağındaki yoğun baharat kullanımı sebebiyle biraz endişeliyiz. Menünün Türk damak tadına göre modifiye edildiğini öğrendiğimizde ise rahatlıyoruz:)
Başlangıç olarak gelen peynirle doldurulmuş mantar (Teekhi multani dhingri) Akdeniz mutfağından da esintiler taşıyor. Akdeniz mutfağından farklı olarak kekik yerine Hint baharatları kullanılarak, soğan salatası ve naneli çatni ile servis ediliyor. Fırınlanmış tuzlu ve kıtır lavaş detayı hepimizin hoşuna gidiyor.


Bir gece boyunca ağır ateşte krema, tereyağı ve domatesle pişirilmiş onların tabiriyle siyah bizim tabirimizle yeşil mercimek yemeği (Dal makhani) lezzet olarak evlerimizde yaptığımız mercimek yemeğimize göre fark yaratmıyor.

Yoğurt ve hardalla marine edilmiş közde karides (Sarson jhingaa) gayet başarılı, sos karidese yakışmış ve kıvamında kullanılmış. Karidesin kendi lezzeti baharatlar arasında kaybolup gitmiyor…
Pek tavuk sever sayılmamama rağmen krema ve domates sosunda ağır ateşte pişirilmiş tavuk (Murgh tikka makhani) benim gecedeki #favorilezzetim oluyor. Tavuk suyu, domates suyu ve krema üçlüsünün oluşturduğu lezzeti kaşıklamaya doyamıyorum.

Finalde gelen safran aromalı sütlü tatlı (Kesari phirni) ne yazık ki hiç birimizin damak tadına uymuyor, sanırım beğenilmesi için sütlaca doğru biraz daha benzetilmesi gerekiyor:)
 Hindistan’ın Darjeeling bölgesinde yetişen ve dünyanın en iyi çayı kabul edilen darjeeling çayını Kung-fu teamaster’in güzel bir gösteri ile sunmasının ardından IST-TOO ve Shangri-la Bosphorus‘la vedalaşıyoruz. 
 
SHANGRİ-LA IST-TOO RESTORAN 
Hayrettin İskelesi Sk.
Beşiktaş / İstanbul 
0 (212) 2758888

IST TOO - Shangri-La Bosphorus İstanbul Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

 

 Osmanlı mutfağı ile Uzak Doğu mutfağının sentezlendiği IST TOO orijinal menü tadımı için tıklayın…

İstanbul’daki diğer Uzak Doğu restoranı tavsiyelerim için tıklayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir