HENDRIK’S GIN ile SIRA DIŞI BİR İNGİLTERE GEZİSİ

1-THE ALBION CAFE

Serin bir sonbahar günü İstanbul’da bir takım A plus restoran ve barların işletmecileri ve Hendrik’s Gin Ekibi ile Londra’nın gittikçe popülerleşen bölgesi Shoreditch’de lokal lezzetler sunan The Albion Cafe’de buluşuyoruz. Kuzu kapama, karides ve mekanın özel üretimi bira eşliğinde nefis bir öğle yemeğinin finalindeki Sticky Toffee Puding’e bayılıyoruz.

Hendriks-gin-gezenti-anne-01

2-THE LAST TUESDAY SOCIETY

Yemeğin ardından sıra dışı gezimize yaraşır orjinallikte, butik bir müze olan The VIKTOR WYND Museum of Curiosities, Fine Arts and Natural History’deyiz. Müzenin sahibi sanatçı Viktor Wynd doldurulmuş hayvanlardan, kurutulmuş böceklere, insan kemiklerinden, cenin örneklerine gizemli ve tuhaf olan herşeyin koleksiyonunu yapmış sonra da bu müzede sergilemeye başlamış. Gördüklerimiz karşısında gerçekten şaşkınlık geçiriyoruz…

Hendriks-gin-gezenti-anne-03

3-CAMDEN TOWN

Akşam yemeğine kadar gezmeli mi dinlenmeli mi? Bit tabi ismimizin hakkını vereceğiz, soluğu bir metro mesafesindeki Camden Town’da alacağız. Camden Town hafızamdakinden çok daha geniş bir alana yayılmış, labirent gibi pasajlarında kaybolunacak kıvama gelinmiş, street food olayının dibine vurulmuş, ayakkabı mağazalarındaki modeller absürdlükte kendini aşmış…

4-THE GLOVE CLUB

Sürüden ayrılanı kurt kapar, Hendrik’s Gin Ekibi ile tekrar buluşma zamanı. The Clove Club’taki akşam yemeği öncesi kokteyl saatinde Joyeux Bordel’de birer Hendrik’s Martini alıp yemeğe geçiyoruz.

Füzyon mutfağının başarılı temsilcilerinden Michelin yıldızlı The Clove Club’ta keyifli bir fine dining deneyiminin ardından gecenin finali zarif bir retro kokteyl bar olan Loves Company’de. Hafta ortası olduğundan mütevellit ortam sakin. Ertesi günkü programın yoğunluğu da göz önüne alarak geceyi erken bitiriyoruz.

Hendriks-gin-gezenti-anne-03

5-WILLIAM GRANTS & SONS GIRVAN DISTILLERY, GLASGOW

Erken kalkan yol alır diyor gün ağarmadan yola koyuluyoruz. İstanbul-Ankara misali uçağa bindiğine değmeyecek sürede Glasgow’a varıyoruz. Havaalanında bizi diğer bir Hendriks Gin Ekibi karşılıyor, rotamızı Hendriks Gin’in doğduğu yer William Grants & Sons Girvan Distillery’ye doğru çeviriyoruz. Dağlara doğru bir otobüs yolculuğu, elimizde bloody marylerimiz, hava pırıl pırıl, manzara muhteşem, hayat güzel…

Bir aile şirketi olan ve Hendrik’s Gin’in yanı sıra viski üretimi de yapılan William Grand & Sons Girvan Distillery’de baş damıtımcı Lesley Gracie’den damıtım prosesi hakkında detay bilgiler alıyor, tadım ve koklama yöntemi ile Hendriksi oluşturan gül, salatalık ve diğer 11 botaniği algılamamızı sağlayan mini eğitimin ardından malzemelerimiz ve setup ımız olursa cin üretimi yapabilecek kıvama geliyoruz:)

Hendriks-gin-gezenti-anne-02

5-TRUMP TURNBERRY, THE LUXURY COLLECTION RESORT

Akşam konaklayacağımız Donald Trump amcanın satın almış olduğu ünlü golf oteli Trump Turnberry, the Luxury Collection Resort’a ulaşıyor, Ortaçağ’a ışınlandığımız odalarında dinlenirken mest oluyoruz.b

Şimdi isabet ettirmesi oldukça zor olan bir tür golf oyunu Nineyard Niblick Challenge zamanı. Büyük ödül Hendrik’s cep saati. Akşam yemeği için ormanın derinliklerinde çok gizli bir yere doğru yola çıkıyoruz. Yolculuk uzun sürüyor ama sabrımıza değiyor. Orta çağın bitimine doğru inşa edilmiş Craigengillan House’da yine bir tarihin tozlu sayfalarına ışınlanma anı yaşıyoruz.

Hendriks-gin-gezenti-anne-06

6-CRAIGENGILLAN HOUSE

Ambians ve yaşadığımız lezzet deneyimini ifade etmek için muhteşem kelimesi bile yetersiz kalır. Ömrümde yediğim en lezzetli ılık füme somon salatası ile tanışıyor, çilekli cheesecake’i kaşıklarken Nirvana’ya ulaşıyorum.

Hendriks-gin-gezenti-anne-04

Yemek sonrası ıssız ormanda yürüyerek The Scottish Dark Sky Observatory ile buluşuyor, dünyadaki halka açık tek gece gözlem evinde yıldızlara kavuşuyoruz. Tadı damağımda iz bırakan bir gezi daha sona eriyor, ertesi sabah Londra’ya dönüyor, Hendrik’s Gin Ekibi ile vedalaşıyoruz.

İngiltere’de Gezilecek Yerler, En Turistik Şehirler için tıklayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir