Dünyanın En İlginç Havalimanları

Havalimanları genellikle yolculukların başlangıç ve bitiş noktası olarak betimlenseler de bazıları için bundan çok daha fazlasıdır. Yolcuların çeşitli anılarını barındıran bu mekanlar, herkes için farklı türde çağrışımlar uyandırır.

Bunların ötesinde, havalimanlarının bir durak işlevi görürken çeşitli mağaza ve yeme içme alanlarına da ev sahipliği yaptığını unutmamak gerekir. Yolcular, uçuş öncesinde genellikle bu tür alanlarda vakit geçirirler. Bazı havalimanları ise diğerlerinden daha farklı bir dizayna ve daha farklı bir konuma sahip olabilir ki bu tür detaylar onu yolcular için ilginç hale getirir. Bu listemizde dünyanın en ilginç havalimanları ile karşınızdayız. Bu havalimanlarından bazılarını yerinde görmek isterseniz, Enucuzu.com üzerinden uçak bileti sorgulama yapabilir ve dilediğiniz havalimanına ucuza uçak bileti satın alabilirsiniz.

Dünyanın En İlginç Havalimanları Listesi

 • Tenzing – Hillary Havaalanı (Nepal)
 • Barra Havalimanı (İskoçya)
 • Svalbard Havalimanı (Norveç)
 • Kansai Havalimanı (Japonya)
 • Juancho E. Yrausquin Havalimanı (Karayipler)
 • Cebelitarık Havalimanı (Cebelitarık Boğazı)
 • Princess Juliana Havalimanı (Karayipler)
 • Gisborne Havalimanı (Yeni Zelanda)
 • Agatti Havalimanı (Hindistan)
 • Qamdo Bamba Havalimanı (Çin)
 • Denver Uluslararası Havaalanı – (ABD)
 • Courchevel Havaalanı (Fransa)
 • Ice Runway, McMurdo Station (Antarctica)
 • Changi Airport (Singapore)

 

Tenzing–Hillary Havalimanı (Lukla Havalimanı)

 • Bulunduğu Yer: Lukla, Everest, Nepal

Tenzing-Hillary Havalimanı, Everest Dağı’nın oldukça yakınında bulunan bir havalimanıdır. Everest Dağı’na yakın ve yüksek bir konumda olması sebebiyle bulunduğu bölgedeki iklim genellikle oldukça yağışlı ve rüzgarlıdır.

529 metre uzunluğundaki kısa uçak pisti de pilotlar için konforu bozucu bir niteliktir. Tenzing–Hillary Havalimanı tüm bu nedenlerden ötürü dünyanın en tehlikeli havalimanlarından birisi olarak kabul ediliyor ve bu bölgede düzenli görev yapan pilotlar ek eğitimler alıyor.

Barra Havalimanı

 • Bulunduğu Yer: İskoçya, Barra Adası, Birleşik Krallık

Barra Havalimanı, Birleşik Krallık’ın kuzeyinde bulunan bir havalimanıdır. Barra Havalimanı da Tenzing–Hillary Havalimanı gibi oldukça tehlikeli bir havalimanı olarak kabul edilir çünkü pisti gelgitli bir plajın üzerindedir.

1936 yılında açılmış olan havalimanında toplamda 3 tane pist bulunuyor ve havalimanındaki pistlerin tamamı plaj kumunun üstünde bulunuyor. Plajda gelgit yaşandığı zaman ise havalimanının faaliyetleri duruyor.

Riskli iniş ve kalkış durumlarına karşın buraya yılda binlerce uçak iniyor ve bugüne kadar Barra Havalimanı’nda hiç uçak kazası yaşanmamış.

Svalbard Havalimanı

 • Bulunduğu Yer: İskoçya, Barra Adası,Birleşik Krallık

Svalbard Havalimanı, kuzey kutbuna en yakın havalimanıdır. 2. Dünya Savaşı sebebi ile yapılmıştır ve savaş döneminden sonra 1975 yılına kadar kullanılmamıştır.

Havalimanın bulunduğu çevre karla kaplı olduğu ve yaz aylarında buzullar eriyeceği için havalimanının pistleri, buzullarla kaplı bir toprağın üzerine inşa edilmiştir. Böylece yaz aylarında buzullar erise dahi uçaklar iniş yapabiliyor.

Kansai Havalimanı

 • Bulunduğu Yer: Izumisano, Osaka, Japonya

Kansai Havalimanı, dünyanın en ikonik havalimanı inşaatlarıdan birisine ev sahipliği yapıyor çünkü sadece havalimanının yapılabilmesi için doldurulma bir ada yapılmıştır.

1994 yılında açılan havalimanının tasarımı, ünlü İtalyan mimar Renzo Piano tarafından yapılmıştır. Ayrıca, en uzun havalimanı terminali Kansai Havalimanı’na aittir.

2008 yılına kadar terminal, tesis ve pistlerin inşaatı ile birlikte havalimanı için toplamda 20 milyar dolar maliyete eş değer harcama yapılmıştır. Bu yönü ile tarihte en çok harcama yapılan havalimanı ünvanı da Kansai’e aittir.

Juancho E. Yrausquin Havalimanı

 • Bulunduğu Yer: Zions Hill, Karayipler (Hollanda)

Juancho E. Yrausquin Havalimanı, dünyanın en küçük pistine sahip havalimanıdır. Orta Amerika kıtasında Hollanda’ya ait karayip adalarından birinde bulunmaktadır.

Havalimanının pisti o kadar küçüktür ki yolcu uçakları buraya giriş yapamaz. Yalnızca helikopterler ve STOL uçakları giriş yapabilir. Uçak pistine özel kılan detaylardan birisi ise iki ucunun da denize kıyısı olmasıdır.

Cebelitarık Havalimanı

 • Bulunduğu Yer: British Lines Road, Cebelitarık

Cebelitarık, Afrika’ya bağlandığı yer ve İspanya sınırları çevresinde bulunan bir İngiliz toprağıdır. Cebelitarık Havalimanı’nı ilginç kılan pistinin yarısının deniz üzerinde diğer yarısının ise trafiğe açık bir alanda olmasıdır. Ayrıca, Cebelitarık Havalimanı ile Cebelitarık Limanı dip dibedir.

Princess Juliana Havalimanı

 • Bulunduğu Yer: Airport Rd, Simpson Bay, Sint Maarten

Princess Juliana Havalimanı da Orta Amerika’da bulunan bir Hollanda toprağıdır. Başlangıçta askeri havalimanı olarak açılmış ancak sonradan sivil havalimanı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Princess Juliana Havalimanı’nı özel kılan en önemli detay ise halk plajının hemen bitişiğinde bulunmasıdır çünkü uçaklar havalimanına iniş yaparken plaja oldukça yaklaştıkları için ortaya ilginç görüntüler çıkmaktadır.

Gisborne Havalimanı (Yeni Zelanda)

 • Bulunduğu Yer: Aerodrome Road, Awapuni, Gisborne 4071, Yeni Zelanda

Gisborne, Yeni Zelanda’nın kuzey kesiminde bulunan küçük bir yerleşim yeridir. Havalimanı da 160 hektarlık (1.6 kilometrekare) bir yüzölçüme sahiptir.

Gisborne Havalimanı, herhangi bir havalimanına göre küçük olsa da buranın popüler olmasının sebebi havalimanındaki uçak pistinin ortasından tren geçmesidir.

Agatti Havalimanı

 • Bulunduğu Yer: Agatti Adası, Hindistan

Agatti Adası, Hindistan’a bağlı küçük bir mercan adası. Rağbet görmemiş ama baki kalmış doğaya ve plajlara sahiptir. Agatti Havalimanı ise 4 bir yanı deniz ve yeşilliklerle çevrili küçük bir havalimanıdır.

Qamdo Bangda Havalimanı

 • Bulunduğu Yer: Chamdo, Tibet, Çin,

Qamdo Bangda Havalimanı, dünyanın en uzun uçuş pistine sahip havalimanıdır. Çin’in Tibet bölgesinde dağlık bir alanda bulunuyor. Pistin uzun olması yüksek irtifada daha rahat iniş ve kalkış yapabilmesini sağlıyor.

Denver Havalimanı

 • Bulunduğu Yer: Denver, Amerika Birleşik Devletleri

Denver Havalimanı, Orta Amerika’daki bir şehir olan Denver’de bulunuyor ve dünyanın en büyük havalimanlarından da birisidir.

Denver Havalimanı’nı ilginç kılan ise bir grup insanın havalimanının çevresindeki sanat eserlerinin masonik ve şeytani simgelerden oluştuğuna inanıyor olması.

Havalimanındaki simgelere ek olarak havalimanına haritadan bakınca da çeşitli sembollerin göze çarpması, havalimanının normale göre büyük olması, küçük bir şehirde olması ve merkeze de oldukça uzak olması gibi faktörlerde komplo severlerin şüpheye düşmesine sebep olmuştur.

Courchevel Havalimanı

 • Bulunduğu Yer: Courchevel, Fransa

Courchevel Havalimanı, Alp Dağları’nın Fransa kısmındaki Courchevel bölgesinde bulunan bir havalimanıdır. Courchevel bölgesi oldukça büyük bir kayak merkezlerini barındırır ve havalimanı da kayak merkezine uçuş yapılabilmesi için yapılmıştır.

Havalimanı, Alp Dağları’nın karlı ve soğuk manzarasına sahiptir fakat hava koşulları sebebiyle iniş yapılması en tehlikeli havalimanlarından birisi olarak kabul ediliyor.

Ice Runway Havalimanı

 • Bulunduğu Yer: McMurdo Station, Antarktika

Ice Runway, buz pisti anlamına geliyor ve adı gibi tamamen buzla kaplı bir havalimanıdır. Havalimanı yolculara kapalıdır. Sadece Antarktika’daki bilim adamlarına çalışmaları için eşya taşıyan hava araçlarının uğradığı bir pisttir.

Singapur Changi Havalimanı

 • Bulunduğu Yer: Singapur

Singapur Changi Havalimanı, ülkede bulunan 2 sivil havalimanından birisi ve en büyüğüdür. Changi Havalimanını ilginç kılan ise iç dizaynıdır.

Yıllarca dünyanın en iyi havalimanı seçilen Changi Havalimanı’nda orkide bahçesi gibi çeşitli çiçek ve bitki bahçeleri bulunuyor. Etkileyici tasarımı da yolcuların oldukça dikkatini çekiyor.

Sonuç;

Enucuzu.com’un desteği ile hazırlanan bu listemizde hem tasarımı, hem konumu hem de diğer ek özellikleri bakımından dünyanın en ilginç havalimanları ile karşınızdaydık.

Enucuzu.com, hangi havalimanına gitmek isterseniz isteyin çok sayıda hava yolu şirketi arasından en ucuz uçak biletini bulmanıza yardımcı olur.

Siz de yalnızca uçak bileti al butonuna tıklayarak onlarca farklı hava yolunun uçak bileti fiyatlarını karşılaştırabilir; ucuza, taksitli ve indirimli seyahatin tadını çıkarabilirsiniz.

Son olarak listemizde okurken en çok şaşırdığınız havalimanını yorum yazarak bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir