Boğaz’da bir Uzak Doğu Restoranı Shangri-La Bosphorus IST TOO

Shangri-La-çin-restoranı-gezenti-anne

Geçtiğimiz yılın sonlarında Türkiye pazarına giren restoran arama motoru ZOMATO ile ben de iki ay önce tesadüfen tanışıyorum. Restoranların lokasyon, menü bilgileri ve fotoğraflarının öncelikle kendi çalışanları tarafından girişi yapılan sitede, üyeler var olan restoranlara yorum ve foto eklemeleri yapıyor, bu şekilde restoran kategorizasyonu anlamında çok sağlıklı bir veri tabanı oluşturulmuş oluyor.  Mühendis mantalitesindeki kafa yapıma bu düzen cuk oturuyor:)  Gittiğim restoranlar hakkındaki yorumlarımı keyifle sitede paylaşmaya başlıyorum. Zomato’ nun tatlı PR’ ı Merve ile tanışmam tam da bu sıralara denk geliyor. Sohbetimiz sırasında Uzak Doğu mutfağına olan ilgimin lafı geçince, Shangri La Oteli’ndeki suşi etkinliği için gurme blogger kontenjanından yerim şimdiden ayrılıyor:) 4 Mayıs Cumartesi akşama doğru 10 blogger, 3 Zomato çalışanı ile Shangri La Oteli’ndeki Uzak Doğu Restoranı IST TOO da buluşuyoruz.

Restoranın dekorasyonu oldukça hoş. Hem oryantal hem Uzak Doğu motifleri etkisini hissettiriyor. Mekânın lezzetleri ile damaklara, sunumları ile de gözlere hitap eden fine dining restoranlarından olduğu belli. Ancak boğaz kenarında olduğumuzu anlayabilmek için oldukça küçük bir olan balkon kısımda soluklanmaktan başka seçenek olmaması üzücü.
Deniz Hanım’ın ev sahipliğinde tadım etkinliğimiz başlıyor. Osmanlı mutfağı ile Uzak Doğu mutfağının sentezlendiği IST TOO menüsünden ilk olarak bizlere Osmanlı meze tabağı sunuluyor. Ben kendimi menüdeki Uzak Doğu mutfağı çeşitlerine saklıyor, çatal ucu tadımı yapıyorum. Mezeler sınıfı geçiyor, ancak fark yaratmıyor.
 Biz menüdeki sıraya göre imparator rulolarını beklerken, ahtapot salatası servis ediliyor. Nohut, soğan ve akdeniz yeşillikleri ile zenginleştirilmiş salatadaki ılık ahtapotun yumuşaklığı, ızgara kokusu beni can evimden vuruyor. Çatalımı tekrar tekrar ahtapota doğru uzanırken, kendime tadım etkinliğinde olduğumu ve gelecek olan diğer menü üyelerine haksızlık yapmamam gerektiğini hatırlatmak durumda kalıyorum:)
Ve işte imparator ruloları da masamızda yerini alıyor. Bu etkinlikte damağımda en çok yer edenlerde ikinci sırayı Vietnam usülü bu ördek ruloları alıyor. Zomato Ülke Müdürü Oytun Bey de benim gibi spring rollun daha ince hamurlusuna benzettiğim çıtır ruloları dip sosa banıp banıp yemekten kendini alamıyor. Ördek eti ile diri sebzelerden oluşan iç malzemesinin lezzetine de ayrıca bayılıyoruz.
Japon şef KEISUKE’nin suşi ve saşimi spesiyallerinde sıra. Suşi wasabi sosuyla olsun, pembe zencefil turşusu ile olsun artık hayatımızın içinde, pek çoğumuz seviyoruz ancak saşimi olayına o kadar sıcak bakamıyoruz. Pirincin içine saklanmamış bir çiğ balık, hele hele çiğ eti bünyemiz kaldırmıyor.  Keza KEISUKE’nin ilk spesiyali Beef Sashimiyi bir tadan bir daha tatmıyor. Fish Sashimi de görsel olarak çok hoş olsa da kapış kapış gitmiyor. Somon fümeli suşi masada yerini aldığında ise yüzler gülüyor. Hacim olarak tek lokmada yiyebilmek için biraz büyük olsalar da lezzeti hepimizi çok mutlu ediyor.
Wok’ta hazırlanmış taze soğanlı ve deniz mahsüllü Malezya usülü noodlelar geliyor minik kaplarda hepimize. Uzak doğu mutfağının bizim damak tadımıza en yakın tarafı noodle bence, oldukça bol yumurta kullanılarak yapılmış belli, damaklarımız şenleniyor. Son dönemin popüler tahılı kinoa ile yapılmış biber dolması güveçte servis ediliyor. Ancak tadı bana oldukça yavan geliyor, belki baharat oranı biraz yoğunlaştırılabilirse daha lezzetli olabilir. Masanın ağır toplarında sıra. Kemiğinde özel dinlendirilmiş sığır antrikot ve ağır ateşte pişirilmiş kuzu incik…  Kuzu incik lokum gibi, oldukça beğeniyoruz, yine de masada en çok tutulan patates graten oluyor:) Istakoz harika görünüyor ama deniz ürünleri delisi olmama rağmen pişirilme şeklinden mi yoksa ıstakozun kendisinden mi olduğunu anlayamadığım bir şekilde eti bana hafif sert geliyor.  
 Final ve tatlılar… Tatlılar arasından dondurma ve son dönemde popüler olan makaronlar tercih ediliyor. Tatlı ile pek aram yok. Benim için en lezzetlisi IST TOO’dan Deniz Hanım, ZOMATO’dan İrem ve Ayda ve bizimle birlikte olan blogger arkadaşlarla balkonda uzun uzun yaptığımızı tatlı sohbetler oluyor.
 
Artık gitme zamanı. Bu güzel etkinlik için IST TOO’ ya  ZOMATO’ ya teşekkürlerimizi sunup şimdilik vedalaşıyoruz.
Shangri La Bosphorus IST TOO
Hayrettin İskelesi Sk, 34353 Beşiktaş/İstanbul
0 (212) 275 8888

IST TOO - Shangri-La Bosphorus İstanbul Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İstanbul’daki diğer Uzak Doğu restoranı tavsiyelerim için tıklayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir