Amerika’da 2024 Yılında Asgari Ücret Nedir?

Ülkeler bazında belirlenmiş asgari ücret yani en düşük işçi maaşı o ülkedeki gelişmişlik düzeyi ve yaşam standardı hakkında önemli ipuçları veriyor. Bu nedenle Amerika’ya göç etmeyi planlayan ya da Türkiye’deki asgari ücreti dünya devi Amerika kıyaslamak isteyen pek çok kişinin aklına ‘Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar?’ sorusu geliyor.

Amerika’da aylık değil saatlik bir asgari ücret mevcut. Birleşik Devletler (Federal) yasalarına göre 2024 yılı itibariyle herhangi bir işçiye saatlik minimum 7.25 Dolar ödenmesi gerekiyor. Buna göre haftada ortalama 40 saat çalışan bir işçinin aylık maaşı yaklaşık 1250 $’ a denk geliyor. Amerika’da ayrıca eyaletler özelinde de minimum ücret belirleniyor. Bazı eyaletlerde asgari ücret saatlik 15 $’a kadar çıkabiliyor.

Asgari ücret hesaplaması için Amerika’da Mc Donalds’ta kasiyer olarak çalışan birinin saatlik ücretini referans alırsak bu ortalama 12 Dolara denk geliyor. Buna göre Mc Donalds’ta kasiyer olarak haftada ortalama 40 saat çalışan bir işçinin aylık maaşı yaklaşık 2050 $ oluyor.

AMERİKA’DA EYALETLER ÖZELİNDE ASGARİ ÜCRETLER HARİTASI

İşveren Federal yasalarla belirlenmiş asgari ücret ve eyalet özelinde belirlenmiş asgari ücretten hangisi daha yüksek ise bunu ödemekle yükümlü oluyor.  Asgari ücret hesaplaması için Amerika’da Mc Donalds’ta kasiyer olarak çalışan birinin saatlik ücretini referans alırsak bu yaklaşık 12 $’a denk geliyor. Buna göre Mc Donalds’ta kasiyer olarak haftada ortalama 40 saat çalışan bir işçinin aylık maaşı yaklaşık 2050 $ oluyor.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

Almanya’da 2024 Yılında Asgari Ücret Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir