Alanya’da Gezilecek Yerler

Turizm şehri Antalya’nın yine turizm ile nam salmış önemli ilçelerinden biri olan Alanya, günümüzden 20 bin yıl öncesine kadar uzanan köklü tarihi ve doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin dikkatini cezbetmektedir. Tarih boyunca Persler, korsanlar, Romalılar, Ermeniler, Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlıların hakimiyet sağladığı Alanya tüm bu medeniyetlerden pek çok eseri de halen bünyesinde barındırmaktadır.

ALANYA’DA GEZİLECEK YERLER

Tarihi özellikli yapı ve eserlerin yanında doğal güzellikleri ile de misafirlerini büyüleyen Alanya’da Gezilecek Yerler listesini yine bu eser ve güzellikler oluşturmaktadır.

Günümüze kadar korunan tek Selçuklu Kalesi olma özelliği taşıyan Alanya Kalesi, 1225 yılında Roa döneminden kalma kale kalıntılarının yerine Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. 83 kule ve 140 burca sahip olan kale; Aya Yorgi Kilisesi, Kanuni Sultan Süleyman Camii, Akşabe Sultan Türbesi, Selçuklu Hamamı, Arasta, Bedesten, Sitti Zeynep Türbesi, Sultan Alâeddin Sarayı, Sarnıçlar, Deniz Feneri ve Zindan da dahil olmak üzere pek çok tarihi özellikli yapıyı bir arada bulunduran bir tarih hazinesidir.

1226 yılında yine Selçuklular tarafından inşa ettirilen Kızıl Kule günümüzde de sapasağlam olarak ayakta durmaktadır. Alanya’nın simgesi haline gelmiş olan Kızıl Kule 33 metre yüksekliğe sahip sekizgen bir yapıdan oluşmaktadır.

Büyük Ören veya Büyük Kilise olarak da anılan Leartis-Learti (Mahmutlar Harabeleri) sahip olduğu kilise, hamam, sarnıç, iskan merkezi, stadyum, tiyatro, sütunlu cadde ve tapınak yapıları ile görülmeye değerdir.

Milattan önce 3. yüzyıla tarihlenen Syedra Antik Kenti’nin Roma kenti olduğu düşünülmektedir.

Milattan sonra 1. yüzyıla tarihlendiği düşünülen Iotape (Aytap) Antik Liman Kenti, yarımada şeklinde yüksek bir tepenin üzerine kurulmuştur. Roma İmparatoru Kral Antichus’un eşi anısına isimlendirdiği kentte Antik Cadde, Hamam, Kilise, Nekropol, Akropol ve Mezar Odaları görülmeye değerdir. Çevredeki antik kentlere nazaran günümüze en sağlam ulaşan antik kent olan Iotape Antik Kenti zor ulaşımlı olsa da güzelliği tüm bu zorluklara değecek niteliktedir.

1228 yılına tarihlenen Selçuklu Tersanesi gezi planına eklenebilir.

  1. yüzyılda eski bir Selçuklu Tapınağı’nın üzerine inşa edilen Süleymaniye Camii, özellikle ahşap bölümleri ile dikkat çekmektedir.

1227 yılında Emir Büdriddin tarafından inşa ettirilen Emir Büdriddin Camii, hemen yanında bulunan andız ağacı nedeniyle Andızlı Cami olarak da anılmaktadır.

1232 yılında Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından 2 bin metrekarelik bir alan içerisinde tamamı kesme taştan inşa ettirilen Alara Han, görülmeye değerdir.

Alanya, doğal güzelikleri ile de yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Alanya’nın ev sahipliği yaptığı Damlataş Mağarası, Dim Mağarası, Fosforlu Mağara, Kadıini Mağarası, Korsanlar Mağarası, Aşıklar Mağarası, Hasbahçe Mağarası, Sapadere Kanyonu, İncekum Plajı, Damlataş Plajı, Kleopatra Plajı ve Ulaş Plajı gezi planınıza dahil edebileceğiniz meşhur doğal güzelliklerdendir.

Alanya, zengin aktivite imkanları ile de misafirlerinin memnuniyetini sağlamaktadır. Alanya’da rafting, Alanya Triatlonu, Avcılık ve Kamping gibi aktivitelere katılma imkanı bulabilirsiniz.

 

Konaklama

Alanya, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında gelişmiş konaklama imkanları ile de dikkat çekmektedir. Her bütçeye hitap edebilen Alanya Otel Fiyatları Alanya tatili planlayan herkese cevap verebilecek çeşitliliktedir. Alanya otelleri misafirlerinin memnuniyetini sağlamak amacındadır.

Siz de Alanya’yı tatil planlarınızın arasına ekleyin, doğa ve tarihin iç içe olduğu bu Akdeniz ilçesini keşfetmek için geç kalmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir