Nişantaşı’nda Döner Nerede Yenir?

Gözünüzün önünde tandırda pişirilen sıcacık bir lavaş. içerisinde gizlenmiş nefis bir döner.Yanında taze patates ve özel üretim, katkısız, ev tipi Ankara Çubuk turşusu.✔ Nokta vuruşu olarak da müthiş bir keşif, döner için enfes bir eşlikçi, manda yoğurdundan yapılmış ve turşu suyu eklenmiş acılı ayran.? İşte bunlar hep LEZZET CO DÖNER.

Nişantaşı-döner-gezenti-anne-01

Lezzet Co. Döner’de kullanılan malzemelerin neredeyse tamamı kendi yöresinden getiriliyor. Tereyağlı pilavın pirinci Samsun Terme’den, yağı Trabzon’dan, etler Trakya ve Marmara bölgesindeki yerel üreticilerden, lavaşta kullanılan sarı buğday unu Konya’dan, tarhunlu mercimek çorbasının tarhunu Antep’ten geliyor.

Nişantaşı-döner-gezenti-anne-03

Lezzet Co damağınızda iz bırakacak lezzetli bir döneri modern bir ortama taşıyor. Sunset’in de kurucusu olan Barış Tansever 5 yılda tüm dünyada 50 Lezzet Co şubesine ulaşmayı hedefliyor. Porsiyon, pilav üstü ve dürüm dönerin yanı sıra özel üretim kekikli ekmekte sunulan tombik döner de akranlarından bir adım öne çıkıyor. Trabzon’dan gelen fındıklı baklava lezzet şölenini tamamlıyor. Gidilesi, denenesi, Gezenti Anne tavsiyesi…

Nişantaşı-döner-gezenti-anne-04

LEZZET CO DÖNER

Halaskargazi, Vali Konağı Cd. No:73, 34371 Şişli/İstanbul

0 (212) 2302060

İstanbul’daki diğer iyi dönerciler için tıklayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir