Erikli Yaylası, Çifte Şelale, Dipsiz Göl Gezilecek Yerler

erikli_yaylasi_selale

ERİKLİ YAYLASI ÇİFTE ŞELALE

Hafta sonu konaklamalı tatile gitmemiş olmamız serin sonbahar havalarını değerlendirmemize engel olmasın diyor, Erikli Yaylası, Çifte Şelale, Dipsiz Gölü görmek üzere pazar sabahı erkenden Yalova’ya doğru yola koyuluyoruz.

1- LEMAN KÜLTÜR, YALOVA MARİNA

 Değirmendere Sahili’nde ilk molamızı verdikten sonra Yalova Marina’daki Leman Kültür’de marina manzarasına karşı kahvaltımızı alıyoruz.
yalova_marina_leman_kultur

YALOVA’DA KAHVALTI

yalova_marina_leman_kultur

YALOVA MARİNA

2- YALOVA KENT ORMANI
 Kahvaltı sonrası Çınarcık’a doğru devam ediyor, Çınarcık Sahili’nde kısa bir tur sonrası kasaptan köfte ve sucuğumuzu alıp Teşvikiye Köyü’ne doğru tırmanışa geçiyoruz. Teşvikiye Köyü’ne vardıktan üç dört kilometre sonra Yalova Kent Ormanı’na ulaşıyor, park alanına arabamızı park ediyoruz. Gözlemeci ve mısırcıları pas geçip ormanın içinden çok keyifli bir parkurda yürümeye başlıyoruz. 
yalova_kent_ormani

YALOVA GEZİLECEK DOĞAL YERLER

3- ÇİFTE ŞELALE
 Park yerinden 750 metrelik yürüyüş sonrasında  Çifte Şelale’ye ulaşıyoruz. Çifte Şelale peş peşe iki düşüşten oluşuyor. Patika iki şelalenin arasına çıkıyor. Seyir terasından ilkini, kayaların üstünden ikincisini izliyoruz. Şelalelerin hem sesi hem görüntüsü huzur verici.
yalova_cifte_selale

YALOVA DOĞAL YERLER ÇİFTE ŞELALE

4- DİPSİZ GÖL
Aynı parkurdan geri dönüp Dipsiz Göl’ü bulmak üzere arabayla tekrar tırmanışa geçiyoruz.
İki üç kilometre sonra yaklaşık 500 metre rakımdaki Dipsiz Göl’e ulaştık bile. Aman Allah’ım bu nasıl güzellik! Bu kadar yakınımızda böyle bir güzellikten bi haber olmamıza şaşırıyoruz. Oldukça bozuk bir satıhtan kilometrelerce yol gidip ulaştığımız ve bizi hayal kırıklığına uğratan Sülüklügöl’den kat be kat güzel burası. 
yalova_dipsiz_gol

YALOVA DOĞAL YERLER DİPSİZ GÖL

 
Üstelik pazar günü olmasına rağmen oldukça sakin.  Hemen arabadan piknik malzemelerinizi getiriyor, mangalımızı yakıyor, saatlerce keyif yapıyoruz. Sevimli bir köpek mutlu aile tablomuzu tamamlarcasına orada olduğumuz süre boyunca yanımızdan hiç ayrılmıyor, biz de onu çok seviyoruz.
  
yalova_dipsiz_gol

ERİKLİ YAYLASI DİPSİZ GÖL

5- DELMECE YAYLASI
Buraya doyamaz ki insan. Ama hava kararmadan görmek istediğimiz başka yerler var, toparlanma zamanı. Tırmanışa devam edip dört beş kilometre sonra 900 metre rakımdaki Delmece Yaylası’na ulaşıyoruz. Yaylaya yayılmış atlara kendi kendine binebileceğini düşünen tatlı kızım atların peşinden teker teker koşup hepsini kaçırıyor. Burada hayvanlar, ahırlar, evler, tam bir yayla havası var…
yalova_delmece_yaylasi

YALOVA DOĞAL YERLER DELMECE YAYLASI

Son olarak dönüş yolumuz üzerindeki Yalova Kent Ormanı’nın da aşağısındaki Erikli Yaylası’na da uğruyor bizimkiler sönmek üzere olan bir ateşi benim anlayamadığım bir sebeple ısrarla tekrar yakmaya uğraşıyor, başaramıyorlar, Erikli Yaylası, Çifte Şelale, Dipsiz Gölü gezimiz bitiyor ve dönüşe geçiyoruz. 🙂 
erikli_yaylasi

YALOVA ERİKLİ YAYLASI


Pendik-Yalova deniz otobüsünde maalesef yer bulamıyoruz. Önceden yer ayırtmak en iyisi. Topçular’daki feribot kuyruğu 1 saatte anca erir diyorlar beklemiyoruz, onun yerine Ereğli’de denize sıfır Akşamsefa Restoran’da balık ziyafeti çekiyoruz. 🙂 
Artık dönüş vakti. Yarın okul var, iş var. Hadi kalkın çocuklar gidiyoruz.

Benzer etkileyicilikte diğer bir hafta sonu rotası Maden Deresi, Karasu, Poyrazlar Gölü ve Acarlar Longozu için tıklayın…

İstanbul’a yakın hafta sonu gezilecek diğer doğal yerler için tıklayın…

Çocuklarla doğada gezilecek tüm rotalar için tıklayın…

5 Comments

  • Burcu dedi ki:

    Örnek rota için tesekkurler… Detaylı anlatımınız sayesinde kolayca bulabildik cifte şelaleyi…

  • Ahmet iregor dedi ki:

    #KırkahvesiGarden Kamp  olarak Çınarcık  Tesvikiye köyü çifte şelaleler mevkinde on dönüm arazi içinde yapılaşmadan uzak sadece #doğa  ile içiçe  olan tesisimizde ister orman kenarında ister nehir kenarında huzurlu ve sakın #kamp tatilinizi gecirebilirsiniz.Yer olarak 250 hektar alana  sahip olup;başlıca #erikliyaylası,#dipsizgöl #çifteşelaler,mesire alanları,geniş dere yatagimiz ve de yürüyüş  parkurlarimiz mevcuttur.Kirkahvesi Garden ekibi olarak hizmetlerimiz ;Kamp için  yer tahsisi, masa,sandalye,#kamp gerekçeleri tamamlanması,rehberlik hizmetleri ,kamp alına kamp süresince ihtiyaçların karşılanması ve servis hizmeti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir