Taksim’de Gurme Burger Nerede Yenir? FEDORA BISTRO

MEKAN KALICI OLARAK KAPANMIŞTIR 

İçeriği belirsiz incecik bir dilim köfteden oluşan hamburgerlerin ayak üstü ağıza tıkıştırıldığı devir kapanalı çok oldu. Artık tüm dünyayı gurme burger çılgınlığı sarmış durumda. Kalınca çekilmiş kıymanın et tadını baskılamayacak şekilde tuz ve karabiber ile harmanlanıp, orta az (medium rare) pişirilerek servis edildiği yeni nesil burgerler et severlerin yüzünü güldürüyor. Dışı hafifçe kızarmış ama iç kısmı sulu kıvamdaki (juicy) burger köfteleri karamelize soğan, mantar, rokfor, cheddar gibi arkadaşlar ile bir araya geldiğinde ise ortam iyice şenleniyor.Gurme burgerlerde büyük oranda özel çiftliklerde yetiştirilmiş hayvanların etleri kullanılıyor. Pek çok mekan burger ekmeğini dahi günlük olarak kendi fırınlarında özel olarak üretiyor.

İşte bu yeni nesil gurme burger duraklarından biri olan  FEDORA BISTRO  Taksim’de Gurme Burger Nerede Yenir? sorusuna cevap oluyor. İstiklal Caddesi Bekar Sokak’taki Beyoğlu Ocakbaşı ve eski Baykuş’un genç kuşak sahiplerinin yine aynı sokakta açtıkları Fedora’nın atmosferi rahat, sıcacık ve keyifli… Hele üç dört masalı balkonvari minnak bir açık alanı var, pek bir sevimli… İstiklal Caddesi ile buluşan ara sokaklarda bu sevimlilikte başka mekanlar var mı? Var. Sevimlilik karın doyuruyor mu? Hayır. 🙂 O zaman biraz lezzet konusuna konsantre olalım. Fedora’nun menüsünde her bistro menüsünün olmazsa olmaz başlangıçlar, hellimli, tavuklu salatalar, pepper steakler ve kuzu pirzolalar var. Ama bana kalırsa mekanın nokta vuruşu yaptığı konu burgerlar. Veggie burger, mex burger, bacon burger, beyti burger ve benim gibi kebap delisi bir kişiliği mest edecek PATLICAN BURGER. 😉

Taksimde-burger-nerede-yenir-gezenti-anne-01

Bu burger başka burger. Bu burger kuyruk yağı ile lezzetlendirilen dana etinin satırla kıyma haline getirilmesiyle oluşturulan bir burger. Kömür ateşi ile pişirilen burger köftesinin köz patlıcan, al biber ve mekanın kendi fırınında pişirilen ekmekler ile buluşmasıyla lezzeti tavan yapmış bir burger. Bu burger, her faninin ölmeden önce tatması gereken lezzetler listesine girmeyi hakeden bir burger.

Fedora Bistro’yu ön plana çıkaran diğer iki lezzet ise mangalda sosis ve sucuk ekmek. Sucuk ekmek 2’li, 5’li veya 10’lu olarak servis ediliyor, gerçekten damak çatlatıyor. Mangalda sosisin domuz ve dana seçenekleri mevcut. Kahvaltı tipi homojen sosis sevenler için başarılı ancak benim gibi sosiste dahi et tadı almak isteyenlerdenseniz bu sosis, sucuk ve hamburgerin gölgesinde kalıyor.

Taksimde-burger-nerede-yenir-gezenti-anne-02

Her akşam farklı bir canlı müzik performansına da ev sahipliği yapan olan mekan, lezzet ve müzik keyfini bir arada yaşamak isteyenleri kendine çekmeyi başarıyor. İş çıkışı ya da Taksim’de bir etkinlik öncesi Fedora Bistro’ya gidilesi, GARA GUZU eşliğinde patlıcan burgere gömülesi, Gezenti Anne tavsiyesi. 🙂

Taksimde-burger-nerede-yenir-gezenti-anne-03

FEDORA BISTRO

İstiklal Cad. Bekar Sok. No:3 / A

Beyoğlu / İstanbul

0 (212) 2430650

BEYOĞLU RESTORANLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.