MEZZE & BAR by MURPHY’S Kalamış

Uzun yıllar önce hafta sonu gecelerinde eğlendiğimiz Kalamış Marina içindeki Murphy’s Dance Bar ile yıllar sonra gurme bloggerlar ile yeni konsepti MEZZE & BAR by MURPHY’S Kalamış tadımı için buluşuyoruz. Mörfi Merham yıllarca dans bar konsepti ile işlettiği mekanın bir kısmını yakın zamanda kendi tabiri ile Demhane olarak değiştirmiş, artık konuklarına aynı mekanda rakı ve meze eşliğinde demlenme, demini aldıktan sonra da eğlenme fırsatı sunuyor:)
Demhane’de konuklara menüde bulunan 170 çeşit mezeden mevsime uygun, haftalık olarak değişen bir alt menü veriliyor. Mörfi Bey ile İstanbul gece hayatı temalı keyifli sohbetimiz masamıza geçtiğimizde beklemediğimiz lezizlikteki mezeleri tadarken de devam ediyor. Dev bir asma yaprağında sunulan topik, sebzeli biber dolma, patlıcan sarma, sonrasında servis edilen lakerda, midye dolma ve tarama hepsi eli lezzetli birinin elinden çıktığını belli eder lezzette. Dans bardan dönüştürülen bir meyhane konseptinden lezzet anlamında çok beklentimizin olamayacağı konusundaki ön yargılarımız teker teker siliniyor. 
Benim ev yapımı sosise çok benzettiğim Kıbrıs’ın meşhur şeftali kebabı oldukça sıra dışı bir ara sıcak seçeneği olarak karşımıza çıkıyor ve  benim bu akşamki favori lezzetim olma şerefine nail oluyor:) Şeftali kebabına muska böreğihamsili pilav ve pırasa köftesi yarenlik ediyor. 
Ana yemek olarak servis edilen Badem soslu levrek hem sunum hem de lezzet anlamında gayet başarılı olsa da aklımdan ızgara edilmiş örneğin çinekop gibi bir mevsim balığının rakıya daha çok yakışacağı fikri geçiyor.
Reca Hanım‘ın irmik, portakal ve ceviz kullanarak hazırladığı hamursuz Tez Pişti tatlısı hem hafifliği hem de lezzeti ile geceye damgasını vuruyor…
Gecenin sonunda Mörfi Bey’e daveti ve tatlı sohbeti için çok teşekkür ediyor, böyle güzel ve sıra dışı lezzetlerin daha çok insana ulaşabilmesi için dekorasyon anlamında da yenilenmeye bir ihtiyaç olduğu konusundaki ortak görüşümüzü paylaşıyoruz.Bu konu aşıldığı noktada mekanın rakı meze ve eğlence tek mekanda olsun istendiğinde neredeyse tek opsiyon olan fasıl mekanlarına göre dans severler için daha eğlenceli bir alternatif olarak büyük bir açığı kapatacağını düşünüyorum…
 
MEZZE VE BAR
Kalamış Marina /İstanbul 
0 (216) 3497363

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.