Kırmızı listedeki Türkiye’den İngiltere’ye Nasıl Gidilir?

İngiltere Türkiye’nin de dahil olduğu bir grup ülkeyi bir süredir Red List adını verdiği listede tutuyor. İngiltere sınırlarına giriş yaptığınız günden önceki 10 gün içerisinde kırmızı listede bulunan bir ülkede bulunmuşsanız İngiltere sizi 10 gün boyunca konaklamanız gereken karantina otellerinden birine sokuyor.

Çift aşılı olup olmamanız bu duruma hiçbir etki etmiyor. Bu otellere kişi başı 2285 £ ödemeniz gerekiyor. Aynı aileden ikinci büyük için 1430 £, 5-12 yaş arası çocuklar için ise 325 £ ödeniyor. 0 -5 yaş ücretsiz. Buna göre bizim gibi 13 yaş ikizleri olan bir aile 10 gün otel hapsine girdiği yetmiyormuş gibi üzerine 6500 £ yani yaklaşık 76 bin TL ödemesi gerekiyor.Türkiye’den İngiltere’ye dönmeye çalışan pek çok kişi otel karantinasından kurtulmak için Türkiye’den direkt İngiltere’ye gitmek yerine 10 gün turuncu (amber) ya da yeşil (green) listede olan ülkelerden birinde konaklayıp daha sonra bu ülkelerden İngiltere’ye dönüyor.  Bu şekilde hem bu kadar yüksek bir ücret ödemiyor hem de otel odasına tıkılmak yerine başka bir ülkede gönlünce vakit  geçiriyor. Bu ülkelere uçuş ve 10 gün konaklama elbet de bedava değil ama otel karantinası ücreti o kadar yüksek ki bu seyahat için harcanacak para otel karantina ücretinin yarısı bile etmiyor.

Bu noktada akıllara Türklerin hangi ülkeler üzerinden İngiltere’ye giriş yapabileceği sorusu geliyor. Bu ülkeleri belirleyen ise elinizde hangi pasaport/pasaportların bulunduğu oluyor. Eğer British pasaportunuz var ise en çok tercih edilen yöntem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 10 gün geçirip son gün Güney Kıbrıs’taki Larnaca Havaalanı’ndan İngiltere’ye uçmak. İngiltere Kuzey Kıbrıs’ı tanımadığı için adayı bütün olarak görüyor ve  tüm tatili Güney Kıbrıs’ta geçirmişsiniz sayıyor. İngiliz pasaportu ya da Yeşil Türk pasaportu olanlar Yunanistan, Bulgaristan ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinde de 10 gün geçirip İngiltere’ye dönebiliyor.

Klasik Bordo Türk pasaportuna sahip olanların ise gidebilecekleri ülkeler çok daha sınırlı. Türklerden vize istemeyen Ukrayna, Moldovya, Arnavutluk, Makedonya, Saraybosna ve Sırbistan seçenekleri bulunuyor. Sık uçuş olması sebebiyle Ukrayna, denize kıyısı olması sebebiyle de Arnavutluk özellikle tercih ediliyor. Dikkat edilmesi gereken bir nokta şu; 10 gün konaklama hesaplamalarında ülkeye giriş ve çıkış yaptığınız günler sayılmıyor. 10 tam gün geçirmeniz için 11 gece konaklamanız gerekiyor. Aksi taktirde bu kadar uğraşıya rağmen dönüşte otel karantinası sizi bekleyebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.