İstinye’de Butik Bir Pasta Atölyesi, MELİA PATISSERIE

 
Tatlı ve farklı bir etkinliğin ertesi günü, Melia Patisserie’nin badem kremalı incirli tartını hayal ederken buluyorum kendimi… Hani benim tatlı ile aram yoktu? Hani kırk yıl yemesem aklıma gelmezdi? Son zamanlarda hayat ‘Asla asla deme‘ sözünü bana sık sık hatırlatma konusunda kararlı görünüyor. Yağmurlu bir sonbahar akşamı blogger arkadaşlarım Cem, Deniz, Pınar, Özge, Hande ve Sezen ile Melia Patisserie’nin sahibesi, genç girişimci, butik pastacı Çiçek Gencer ve ailesinin evine konuk oluyoruz. 
 
Çiçek Hanım Fransa Le Cordon Bleu’da genel aşçılık eğitimi almış olmasına rağmen, ailesinin ve kendisinin tatlıya olan düşkünlüğünden dolayı sadece pastacılık konusunda yoluna devam etme kararı alıyor. Ailede o kadar çok tatlı sever var ki, İstinye’deki butik atölyelerinde gün boyunca yaptığı satış sonrası kalan pasta olursa, tüm aile keyifle tüketiyor:) Gencer Ailesi ile kısaca tanışmamız sonrasında hem gözlerimizi hem damaklarımızı şenlendiren pasta şöleni başlıyor. Birbirinden nefis tatlıları keyifle tadarken sohbetimize şölen sofrasında devam ediyoruz:)
Çikolata ve vanilyalı ekler, piramitcharlottte… Hepsi nefis, hepsi leziz… Doğum günü pastası formundaki dev charlotte ise dondurma ve parfe arası bir lezzette ve beklemediğim bir hafiflikte. Servis edilmeden önce iki saat buzlukta bekletilen bu pastanın özellikle yaz dönemindeki doğum günleri  için çok isabetli bir tercih olacağını düşünüyorum. 
Bana göre ‘Tadı damağımda kaldı’ ifadesinin hakkını tam anlamıyla veren ise hamurunda badem kreması kullanılan incirli, armutlu fındıklı, yaban mersinli fıstıklı tartlar oluyor. Meyve parçacıklarının badem aroması ile uyumu karşısında zevkten dört köşe oluyorum:) Çiçek Gencer’e, limonlu tartta da aynı hamuru kullanmasını içtenlikle tavsiye ediyorum. 

Tatlıların hiçbirinde hazır malzeme kullanılmıyor. Tart hamurundan kremaya tüm malzemeleri  pasta atölyesinde hazırlanıyor. Burada şeker hamurlu pasta üretilmiyor.
Melia Patisserie katkısız ve doğal malzeme kullandığı için pek çok butik pastacıdan bir adım öne çıkıyor. Bu özellikteki tatlıların çok daha pahalı olmasını beklenirken, tüm bu lezzetler parça başına 7-9 TL gibi fiyatlarla satışa sunuluyor.

Şu an İstinye’deki pasta atölyesinde yalnızca satış hizmeti veriliyor. Yolunun çok çok açık olduğunu düşündüğüm Melia Patisserie için ikinci şubeden bahsedilse de benim gönlümden pastalar kadar şık dekore edilmiş bir Melia Cafe Patisserie geçiyor. 
Doğum günü, nişan, baby shower gibi etkinliklerde ya da sadece damağınızı şenlendirmek için fırsat yaratıp Çiçek Gencer’in pastalarını mutlaka deneyin diyor, başta Bengü Bilik olmak üzere bu lezzetlerle tanışmamızda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 
 İstinye Mah. Değirmen Sok. No:14/A İstinye, Sarıyer, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.