İngiltere’de Koronavirüs Yasakları Ne Zaman Kalkacak? Okullar Ne Zaman Açılacak?

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs kısıtlamalarının 8 Mart’tan itibaren dört aşamada kaldırılmasının planlandığını açıkladı.

Başbakan Johnson’un açıkladığı plana göre eğitim konusuna yine öncelik verildi ve 8 Mart 2021’den itibaren ilk ve orta dereceli tüm okulların açılacağı belirtildi.

İNGİLTERE NORMALLEŞME PLANI

29 Mart’tan itibaren ise iki farklı haneden kişiler en fazla altı kişi olmak kaydıyla açık havada buluşabilecek. Açık hava sporlarına izin verilecek.

12 Nisan’dan itibaren ikinci aşamaya geçilecek; mağazalar,kuaförler, kütüphaneler, spor merkezleri, hayvanat bahçeleri, tema parklar, restoran ve kafelerin dış mekanları açılacak. Aynı aileden kişiler tatil evi, karavan vb. kiralayabilecek.

Eğer vaka sayıları istendiği gibi düşüş gösterirse üçüncü aşama 17 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe girecek. Farklı ailelerden kişiler açık mekanlarda sınırsız olarak, kapalı mekanlarda maksimum 2 aile olmak üzere buluşabilecek. Oteller ve sinemalar açılacak. Konserlere ve spor müsabakalarının seyircili yapılmasına, sosyal mesafe önlemleri alınarak başlanacak. Büyük ihtimalle stadyumlarda 10 bin kişiye kadar seyirciye izin verilecek.

Bu noktaya kadar işler istenildiği gibi giderse 21 Haziran’da dördüncü ve son aşamaya geçilecek. Bu dönemde altı kişilik buluşmalar 30 kişiye çıkabilecek. Bu tarihte sosyal temasla ilgili bütün yasal sınırlamalar kaldırılabilecek ve ekonominin hala kapalı olan, gece kulüpleri gibi sektörleri de açılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir