İngiltere’de Karantina Günlerimiz Nasıl Geçiyor?

Koronavirüsün Çin’den başlayarak Avrupa, Türkiye ve şu sıralar Amerika’yı da karantinaya soktuğu şu günlerde herkes evden gerekmedikçe çıkmayarak hem ailesini koruyor hem de virüsün yayılmasına engel olmaya çalışıyor.

Sürü bağışıklığı (Herd immunity) politikası adı altında baştan hiçbir önlem almayarak, okulları dahi kapatmayarak yoğun eleştirilere maruz kalan İngiliz hükümeti beklendiği üzere şu anda maalesef günlük yeni vaka ve ölüm sayısı konusunda dünyada 2. sırada, koskoca Amerika ile bile yarışır durumda…

İngiltere’de geç de olsa 23 Mart’ta alınan karantina (lockdown) kararından sonra, 5 hafta gibi bir süredir pek çok kişi hayat şartlarına ve kendi hassasiyetlerine göre değişen bir ev hapsi süreci yaşıyor.

 

İNGİLTERE VE TÜRKİYE’DEKİ KARANTİNA ARASINDAKİ FARKLAR

OKULLAR VE UZAKTAN EĞİTİM

Türkiye’de okullar kapandı, uzaktan eğitime devam ediliyor. İngiltere’de ise öğrencilerin büyük çoğunluğu için okullar tatil edilse de key worker denilen halk sağlığı ve güvenliği için çalışması zorunlu olan kişilerin çocuklarının gidebilmesi için okullar açık tutuluyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Türkiye’de 20 yaş altı ve 65 yaş üzerine süresiz sokağa çıkma yasağı var. Hafta içleri 20 yaş altı ve 65 yaş üzeri harici kişiler için hayat yasal olarak normal akışında devam ediyor ancak hafta sonları herkese sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. İngiltere’de ise sokağa çıkma yasağı yok ve diğer kısıtlamalar da her yaş için eşit şekilde uygulanıyor.

İNGİLTERE’DEKİ KARANTİNA KISITLAMALARI

İngiltere’de marketler, eczaneler, dışarıya servis vermek için açık tutulan take away restoranlar ve işyerleri hariç her yer kapalı. Mümkün olan herkesin evden çalışması öneriliyor. Sadece market alışverişi ve günde bir kere spor yapabilmek için evden çıkışa izin veriliyor. Ama Wales (Galler Bölgesi) hariç spor için birden fazla dışarı çıkmanın yasal bir yaptırımı da yok. Marketlerde ve parklarda herkesin birbiri ile minimum 2 metre mesafeyi koruması gerekiyor. Aile üyeleri dışındaki kişilerin evlerde de ortak alanlarda da bir araya gelmesi yasak. Parklarda piknik yapmaya çalışan gruplar polisler tarafından dağıtılıyor.

 

İNGİTERE’DE BİZİM KARANTİNA GÜNLERİMİZ NASIL GEÇİYOR?

Çocukların okulları kapandığı ve eşimin evden çalışmaya başladığı günden beri birbirinin çok benzeri karantina günlerimiz farkına varmadan akıp gidiyor. Sabah 09:00 suları herkes uyandıktan sonra güne evimizin yanındaki ormanlık alanda yarım saat yürüyüşle başlıyoruz. Eve geri geldiğimizde bazen çocukların yardımıyla, bazen sadece ikimiz kahvaltıyı hazırlıyoruz. Her gün değişik çeşitler hazırlayarak bir önceki günden farklı bir kahvaltı olmasına özen gösteriyoruz. Aklımız sıra güne fark katıyoruz:) Kahvaltı sonrası 11:00, 12:00 suları evde eğitim başlıyor.

İNGİLTERE’DE “ÖYLE UZAKTAN UZAKTAN, HİÇ KONUŞMADAN” EĞİTİM

İngiltere’de devlet okullarında öğretmenlerin kendi öğrencilerine ders anlattığı bir online eğitim düzeneği yok. Okulumuz cep telefonlarındaki ödev aplikasyonu üzerinden seyredilmesi gereken Youtube videolarının linkini ve ödevleri gönderiyor ve çocuklar da bunları seyredip ilgili ödevlerini yapıyor. Baba kontrolünde ödev yapma, ağlama, tartışma, babaya sinir krizi geçirtme, atıştırma gibi etkinlikler için verilen aralarla birlikte evde eğitim öğleden sonra 3’e, bilemedin 4’e kadar sürüyor.

 

NETFLİX SEN BİZİM HERŞEYİMİZSİN…

Serbest zaman sonrası, saat 5 civarı, sabah yürüyüş yaptığımız rotada, bu kez bisiklet turu yapmak üzere tekrar dışarı çıkıyoruz. Yine yarım saatlik tur sonrası akşam yemeği hazırlıkları başlıyor. Güneşli günlere denk getirmeye çalışarak, haftada bir iki kez bahçede barbekü yapıyoruz. Barbekü yaptığımız günleri iple çekiyoruz.

Yemek sonrası, hep birlikte Netflix’ten dizi seyrediyoruz. 21:30 civarı, yine hep birlikte 20 dakika kitap okuduktan sonra çocukları yatırıyoruz. 22:00- 24:00 arası bu kez sadece ikimiz, yine Netflix dizileri ile haşır neşir olup bir sonraki benzer güne uyanmak üzere yatağa doğru yol alıyoruz.

 

MARKET ALIŞVERİŞİ 

Sürekli evde olduğumuz için aşırı bir yiyecek tüketimi oluyor. İnsanlarla temas riskini azaltmak adına market alışverişi aralığını mümkün mertebe açmaya çalışsak da ortalama 10 günde bir markete gidiyoruz. Marketlere belirli bir sayıda müşteri içeri girebiliyor. Her marketin önünde bunu kontrol eden bir görevli oluyor. Yaklaşık iki metrelik mesafe korunarak marketler önünde sıra bekleniyor. Alışveriş sonrası marketten aldığımız ürünlerden yıkanabilir olanları sabunla yıkıyor, dayanıklı olanları kullanmadan önce 3 gün bekletiyoruz. Markete giderken mutlaka şeffaf siper takıyor, koronavirüsten elimizden geldiğince korunuyoruz.

 

DİĞER AKTİVİTELERİMİZ

Koronavirüs sayesinde doğa ile epey haşır neşir oluyoruz. Oyun parkları kapandığı için ağaçlarda salıncak kuruyoruz. Ateş yakmak için kurumuş ağaç dalları, omlet ve börek için ısırgan otu topluyoruz. Ormanı tavaf etmekten bunalınca yarım saat mesafedeki deniz kıyısına gidip kumsalda yürüyüş yapıyoruz. Denizin rengi çamur gibi olsa da biraz deniz havası alıyor, dalga sesi dinliyor, deniz kabuğu topluyoruz. Bunun dışında evde TABU oynamayı çok seviyoruz. Bir kutu İngilizce bir kutu Türkçe tabu oyunumuz var, havamıza göre birini seçiyoruz. Ailece oynadığımız tüm oyunlarda olduğu gibi çocuklardan birinin mızıkçılık yapması ve bağırış çağırışın başlamasıyla oyunu sona erdiriyor, “Ne haliniz varsa görün” diyerek çocukları odalarına doğru kovalıyoruz:)

 

İngiltere Eğitim Sistemi, İngiltere’de Okullar Ücretli mi?

1 Comment

  • Emine karadağ dedi ki:

    Merhaba çok iyi açıklamalar yaptınız ama benim sorunum şöyle kızıö üniversite ikiye geçti ben ise 53 yaşında ev hanımıyım oğlum kanadada iltica etti üç yıl oldu gideli ve üç yıl daha gelemeyeceği için İngiltere ye gelmesini bizimde Türkiye dem Ankara ant ile baş vurarak gelmek istiyoruz ben ev yemekleri yapmayı veya temizlik işi olarak baş vurmak istiyorum acaba kabul edilir mi oğlum ingiltereye gelip Ankara antlaşmasın baş vurabilirmi bize önereceğiniz iyi bir danışman ismi veya tlf verebilirmisiniz oğlum kanadada ubet yapıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir