Brexit’ten Sonra Ne Olacak?

Brexit sonrası Avrupa Birliği vatandaşlarına ayrıcalık yok…

İngiliz hükümeti, ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılması (Brexit) sonrası, İngiltere’deki AB vatandaşlarının da diğer bütün yabancı çalışanlarla aynı kurallara tabi olması prensibini oy birliğiyle kabul etti. Ancak İngiltere ile AB arasında süren Brexit müzakerelerinde ilerleme sağlanması halinde bu politika yumuşatılabilir. BBC’ye konuşan bir yetkili, hükümetin göçmenlerle ilgili kurallarının, göçmenlerin hangi ülkeden olup olmadığına göre değil, mesleki eğitim ve becerilerine göre düzenlendiğini söyledi. Fakat, “vasıfsız işçi” kategorisindeki AB göçmenlerinin ülkeye girişinin engellenmesinin bazı sektörleri etkileyebileceğinden endişeler de mevcut.

Brexit yumuşatılabilir mi?

Fakat yine de kabinenin bu kararının ilerde AB vatandaşlarına uygulanacak göçmen kuralları konusunda çok kesin bir çizgi sayılamayacağını, uygulamanın yapılacak Brexit anlaşması çerçevesinde yapılacak anlaşmalarla yumuşatılabileceğini düşünenler de var. Ana muhalefet İşçi Partisi’nin Brexit sözcüsü Sir Keir Starmer ise “Ayrımcılık olmaması için adil bir sistem oluşturmak gerekiyor” dedi. BBC’ye konuşan Sir Keir Starmer, “Eğer Avrupa Birliği ile yakın ekonomik ilişkiler istiyorsak, AB vatandaşlarıyla ilgili kuralları da tartışmaya açma ihtiyacı olabileceğini” söyleyerek bu konuda kapıyı açık bıraktı.

Halen Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki tüm ülkelerden göçmenler vizesiz ve mesleki becerileri dikkate alınmaksızın AB içinde seyahat ve çalışma özgürlüğüne sahip. Söz konusu bölge AB üyelerinin yanı sıra Norveç, İzlanda, Lihtenştayn ve İsviçre’yi de kapsıyor.

AB vatandaşı olmayanlara hangi kurallar uygulanıyor?

Şu anda geçerli olan kurallara göre, Avrupa Birliği dışındaki bir ülkeden İngiltere’ye göçmek isteyen bir kişinin bir dizi vize başvurusunda bulunması gerekiyor. Bu kişilerin başvurabileceği vizelerden Tier 1 (T1) yatırımcılar ve sıra dışı yetenek sahibi kişileri içerirken, Tier 5 (T5) ise kısa dönem gönüllü işler ya da eğitim programları için gelenleri kapsıyor. En çok kullanılanlar ise vasıflı işçileri kapsayan Tier 2 (T2) ile öğrenciler için düzenlenen Tier 4 (T4) vizeleri. Vasıfsız işçilere mahsus Tier 3 (T3) vizeleri ise şu an dondurulmuş bulunuyor. Bu vizelerden bazıları göçmenlere eşlerini ve çocuklarını da beraberlerinde getirme hakkı veriyor.

Vizeler genel olarak, son yıllarda giderek sıkılaştırılan bir puanlama sistemine göre karara bağlanıyor.Tecrübeli ve vasıflı işçi vizesi olan T2’yi alabilmek için bu kişilerin yılda en az 30 bin sterlin kazanacakları işlerde çalışmaları ön koşulu var. Gelirin yüksekliği ya da çalıştıkları sektörde vasıflı işçi sıkıntısı olması hep puan artırıcı faktörler sayılıyor.Vizelerin çoğunda İngilizce bilmek, sponsor bulmuş olmak ve belli bir süre boyunca sosyal yardım başvurusu yapmayacağını taahhüt etmek gibi ek koşullar da oluyor.

Türkiye’den İngiltere’ye gelenler ise vize türlerine ek olarak Ankara Anlaşması hükümlerine göre vize başvurusunda bulunabiliyor. Bu vizenin hükümlerinde de yakında değişiklikler yapılmıştı.

Ankara Anlaşmasında yapılan değişikler için tıklayın.

 

Brexit ne zaman?

İngiltere, 29 Mart 2019’da AB’den ayrılacak. Fakat 31 Aralık 2020’ye kadar bir “geçiş dönemi” olması konusunda taraflar arasında anlaşma sağlanmıştı. Bu geçiş döneminde İngiltere’ye gelen AB vatandaşları şu anda sahip oldukları hak ve güvencelere sahip olmayı sürdürecekler. Aynı şey AB ülkelerine giden, oralarda yaşayan ve çalışan İngiltere vatandaşları için de geçerli olacak. Ancak AB ile İngiltere arasında süren müzakerelerde anlaşma sağlanamazsa herhangi bir geçiş dönemi olmayacak. Bu durumda yeni göçmen kurallarına geçilmesi gerekiyor. Ama böyle bir geçiş için de sistem hazır olmadığından aşamalı bir geçiş olması muhtemel.

 

BrexIt’ten Sonra Ankara Anlaşması Sona mı Erecek?

 

 

2 Comments

 • Gül feyiz dedi ki:

  Merhaba ?
  Ben İstanbul da butik pastacilik yapan Pastapanda nın sahibiyim.
  Esimin isi dolayisiyla Londra ya yerleşme kararı aldik.ilk başlarda bana çok sıcak gelmesede kizlarim icin doğru bir karar oldugunu düşündüm.gerek maddi gerekse manevi işimi orada sürdürmek istiyorum.fakat bir yerde calisabilirmiyim yada calisabilirsem gelirim ne olur Hic fikrim yok.istegim ilerleyen surecte tabiki kendi isimi kurmak insallah ??bu konuda sizin tecrubelerinizden destek almayi cok isterim .
  Beni ve kızlarımı Londra da neler bekliyordur sizce????

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Eşinize dependant olarak geldiğinizde çalışma iznine sahip oluyorsunuz otomatik olarak. Kızlarınızla sizi neler beklediği konusunda İngiltere başlığı altındadaki tüm yazılarıma bakarsanız kafanızda bir fikir oluşur diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.