BrexIt’ten Sonra Ankara Anlaşması Sona mı Erecek?

BREXIT İLE İLGİLİ SON DURUM NEDİR? ANKARA ANLAŞMASI’NA ETKİSİ NEDİR?

31 Aralık 2020 tarihi itibariyle İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması anlamına gelen BREXIT süreci tamamlandı ve İngiltere Avrupa Birliği’nden ayrıldı.

Brexitle birlikte İngilizlerin Avrupa Birliği ülkelerine, Avrupa Birliği ülkelerinin de İngiltere’ye ellerini kollarını sallayarak seyahat etme durumu sona erdi. Brexit daha iyi yaşama ve çalışma şartlarına sahip olmak için özelllikle doğu Avrupa ülkelerinden vizeye gerek duymaksızın göç edenlerin yoluna kocaman bir taş koymuş oldu.

Ayrıca Brexit sonrası Türklerin de İngiltere’ye göç etmek için en çok başvurdukları yöntem olan Ankara Anlaşması (ECAA-European Community Association Agreement) da İngiltere için geçerliliğini yitirdi ve Türklerin bu vize türü ile İngiltere’de çalışma ve yaşama olanağı maalesef ortadan kalktı.

Bu süreçte İngiltere’de çalışmak isteyenler için puana dayalı yeni bir göç sistemi oluşturuldu. Artık T.C. Vatandaşları da, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin vatandaşları da, diğer ülke vatandaşları da, kısaca İngiliz pasaportuna sahip olmayan herkes bu sistem ile vize başvurusunda bulunarak İngiltere’de çalışma imkanına sahip olabilecek. 

Birleşik Krallık’ta 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren hem T.C. hem Avrupa Birliği vatandaşları için geçerli olan PUANA DAYALI GÖÇ SİSTEMİ hakkında bilgiler için tıklayın.

Ankara Anlaşması Vizesi Hala Geçerli mi? Durduruldu mu? Son Durum Nedir?

12 Comments

 • Ayşe Sinem V. dedi ki:

  Merhabalar. Konu BREXIT !!! Basvuru asamasindayim ve blogunuzu da check ettim . Degerli goruslerinize ihtiyacim var. Onay alirsam yerlesirsem ILR alma şansim olur mu…acaba kanunlar degisip bizi geri gonderirler mi…Yukarida belirtmişsiniz 3 ihtimal var diye . 26 kasim pazartesi yani Brexit in imzalandigi gun itibariyle baktiginizda hala ayni fikirde misiniz? Theresa May in yuzeysel aciklamasi disinda bir bilgim yok henuz. Zaten cok yeni. Ancak bilgi aldikca bizlere iletir misiniz? Sizin son durum degerlendirmeniz nedir? Tesekkur ederim

 • Tuce dedi ki:

  Merhabaaa ? İnternette blogunuza denk geldim çıkamadım içinden saatlardir ? Bende eşimle ankara anlaşması ile Londra’ya yerleşmeyi düşündüğümüz için bolca yazılarınızı okudum. Size birkaç soru sormak istiyorum. Ankara Anlaşması ile gelmek için orada iş kurmamız gerekiyor dimi? Oraya gelip bir yerde garsonluk yapmamız yeterli olmaz mı? Ya da ben şuan turizm acentasında çalışıyorum. Orada bir acentaya başvursam? Ve Ankara anlaşmasında bunu göstersem eşimde bağımlı vize ile gelse olmuyor mu? Biraz aydınlatabilirseniz çok sevinirim ?

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Ankara Anlaşması vizesi alabilmeniz için bir iş planı çerçevesinde başvuru yapmanız ve iş kurmanız gerekiyor. Çünkü vizeniz kabul edilse dahi 1 yıl sonra kurduğunuz işin durumu tekrar değerlendiriliyor. Kısaca garsonluk yapamazsınız ya da turizm acentasında çalışamazsınız.

 • alper dedi ki:

  öncelikle böyle değerli bilgiler içeren bir site hazırladığınız için çok teşekkür ederim. Ben 10 yıllık kamu personeliyim aynı zamanda kokartlı turist rehberiyim. turizm üzerine bir iş kurmak istesem ankara antlaşması ile ingiltereye gelme şansım olabilir mi?

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Elbette olabilir. Ankara Anlaşması vize başvurusu için home office’i ikna edecek bir mantıkta iş planı hazırlamanız yeterli.

 • Gamze dedi ki:

  Merhaba Gezenti Anne, şu an halihazırda sözleşmeli (empati)olarak bir ada ülkesinde çalışıyorum. Ağustos ta sözleşmemi yenilemek istemiyorum ve Ankara anlaşmasına başvuracağım. Sorum şu bu kesin Bilgi midir? Çünkü ben anlaşma kalkar düşüncesiyle Mart’ta başvurup brp kartımı alıp tekrar yaşadığım ülkeye dönüp 3 ay sonra İngiltere’ye geleceğim. Eğer bu haber kesin ise başvurumu Mayıs ya da Haziran’a bırakabilirim. Şimdiden teşekkürler.

 • zeynep dedi ki:

  Merhaba biz de Ankara antlaşması çerçevesinde İngiltere’de take away ağırlıklı restaurant açmayı düşünüyoruz, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bilgi edinme dairesi var malumunuzdur belki; bizim de İngilterede (Londrada) açmayı düşündüğümüz restaurantın açılış şartlarıyla ilgili mail yoluyla danışabileceğimiz bir kurum var mı? Varsa iletişim bilgilerini paylaşabilir misiniz?
  Sevgiler

 • Devrim Türkmen dedi ki:

  Blogunuz ve yazilariniz muhteşem. Emeğinize sağlık. Ankara anlaşması ile ilgili bir çok konuda sayenizde aydınlanmış olduk ancak cok onemli 2 sorunun yaniti icin yardiminiza ihtiyacım var ki blog okurlarınız içinde önemli cevaplar olacaktır. 1 Yıldır araştırıyorum konsolosluğu da aradım aracı firmaya yönlendirdi onlarda sadece vize için yardımcı olabileceklerini ifade ettiler. Ne danışman ne de başvuru için yardımcı olacak bulamadım.
  1) Ankara anlaşması için gereken evraklar, belgeler neler?
  2) Nasıl başvuruda bulunacağız
  3) Başvurumuzu Turkiyeden yapabiliyormuyuz yapabiliyorsak dez avantajı varmıdır?
  4) Başvuru onaylanır ise ailemiz ile gidebiliyormuşuz yoksa aile fertleri için ayrı bir süreç mı var.
  5) Önerebileceğiniz ve tüm sureclerde yardim alabileceğimiz onerebileceginiz bir danışman varmı?
  Tşk.ler.

 • Yeliz dedi ki:

  Merhaba isletme mezunuyum Ankara anlasmasi ile ingiltereye gelme sansim varmi ve is olarak ne yapabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir