BrexIt’ten Sonra Ankara Anlaşması Sona mı Erecek?

BREXIT İLE İLGİLİ SON DURUM NEDİR? ANKARA ANLAŞMASI’NA ETKİSİ NEDİR?

İngiltere, Avrupa Birliğinden çıkması anlamına gelen BREXIT sürecinin 31 Aralık 2020’e kadar sürmesine karar verildi. Bu süre içinde trading ve immigration (ticaret ve göçmenlik) kanunlarının da aynen devam edecek. Bu anlamda 31 Aralık 2020’e kadar Brexit’in Ankara Anlaşmasına bir etkisi olmayacak.

BREXIT GERÇEKLEŞTİKTEN SONRA (31 Aralık 2020) ANKARA ANLAŞMASI BİTECEK Mİ?

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden Brexit sebebiyle ayrılmasından sonra Ankara Anlaşması ve Ankara Anlaşması ile İngiltere’de yaşayan Türklerin son durumu ile ilgili TC Londra Başkonsolosluğu’nun 27 Ekim 2020’de yaptığı açıklama aşağıdaki gibidir.

“Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasına ilişkin geçiş süreci 31 Aralık 2020 tarihinde sona erecektir. Bu çerçevede, Ankara Anlaşması (ECAA-European Community Association Agreement) Birleşik Krallık için geçerliliğini yitirecek, bu kapsamda yeni başvuru yapılamayacaktır.

Bununla birlikte, Ankara Anlaşması çerçevesinde oturma ve çalışma izni için bu zamana kadar başvuru yapmış vatandaşlarımız ile geçiş döneminin sona ereceği 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuru yapacak vatandaşlarımız, 1 Ocak 2021 tarihinden sonra da Ankara Anlaşması’na bağlı vize kategorileri kapsamında değerlendirilmeye devam edecek, daimi oturum izni alana kadar aynı kurallara tabi olacaktır.

Öte yandan, halihazırda Ankara Anlaşması kapsamında Birleşik Krallık’ta oturma ve çalışma iznine başvurmuş ya da sözkonusu izni haiz vatandaşlarımızın henüz başvuruda bulunmamış aile bireylerinin sözkonusu Anlaşma hükümlerinden yararlanabilmeleri için 31 Aralık 2020 tarihine kadar ilgili İngiliz makamlarına başvurmaları gerekmektedir. 31 Aralık 2020 tarihine kadar ilgili İngiliz makamlarına başvuruda bulunmayan sözkonusu aile bireyleri, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Birleşik Krallık’ın ulusal göç mevzuatına tabi olacaklardır. Saygıyla duyurulur.”

Ankara Anlaşması Vizesi Hala Geçerli mi? Durduruldu mu? Son Durum Nedir?

12 Comments

 • Ayşe Sinem V. dedi ki:

  Merhabalar. Konu BREXIT !!! Basvuru asamasindayim ve blogunuzu da check ettim . Degerli goruslerinize ihtiyacim var. Onay alirsam yerlesirsem ILR alma şansim olur mu…acaba kanunlar degisip bizi geri gonderirler mi…Yukarida belirtmişsiniz 3 ihtimal var diye . 26 kasim pazartesi yani Brexit in imzalandigi gun itibariyle baktiginizda hala ayni fikirde misiniz? Theresa May in yuzeysel aciklamasi disinda bir bilgim yok henuz. Zaten cok yeni. Ancak bilgi aldikca bizlere iletir misiniz? Sizin son durum degerlendirmeniz nedir? Tesekkur ederim

 • Tuce dedi ki:

  Merhabaaa ? İnternette blogunuza denk geldim çıkamadım içinden saatlardir ? Bende eşimle ankara anlaşması ile Londra’ya yerleşmeyi düşündüğümüz için bolca yazılarınızı okudum. Size birkaç soru sormak istiyorum. Ankara Anlaşması ile gelmek için orada iş kurmamız gerekiyor dimi? Oraya gelip bir yerde garsonluk yapmamız yeterli olmaz mı? Ya da ben şuan turizm acentasında çalışıyorum. Orada bir acentaya başvursam? Ve Ankara anlaşmasında bunu göstersem eşimde bağımlı vize ile gelse olmuyor mu? Biraz aydınlatabilirseniz çok sevinirim ?

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Ankara Anlaşması vizesi alabilmeniz için bir iş planı çerçevesinde başvuru yapmanız ve iş kurmanız gerekiyor. Çünkü vizeniz kabul edilse dahi 1 yıl sonra kurduğunuz işin durumu tekrar değerlendiriliyor. Kısaca garsonluk yapamazsınız ya da turizm acentasında çalışamazsınız.

 • alper dedi ki:

  öncelikle böyle değerli bilgiler içeren bir site hazırladığınız için çok teşekkür ederim. Ben 10 yıllık kamu personeliyim aynı zamanda kokartlı turist rehberiyim. turizm üzerine bir iş kurmak istesem ankara antlaşması ile ingiltereye gelme şansım olabilir mi?

 • Gamze dedi ki:

  Merhaba Gezenti Anne, şu an halihazırda sözleşmeli (empati)olarak bir ada ülkesinde çalışıyorum. Ağustos ta sözleşmemi yenilemek istemiyorum ve Ankara anlaşmasına başvuracağım. Sorum şu bu kesin Bilgi midir? Çünkü ben anlaşma kalkar düşüncesiyle Mart’ta başvurup brp kartımı alıp tekrar yaşadığım ülkeye dönüp 3 ay sonra İngiltere’ye geleceğim. Eğer bu haber kesin ise başvurumu Mayıs ya da Haziran’a bırakabilirim. Şimdiden teşekkürler.

 • zeynep dedi ki:

  Merhaba biz de Ankara antlaşması çerçevesinde İngiltere’de take away ağırlıklı restaurant açmayı düşünüyoruz, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bilgi edinme dairesi var malumunuzdur belki; bizim de İngilterede (Londrada) açmayı düşündüğümüz restaurantın açılış şartlarıyla ilgili mail yoluyla danışabileceğimiz bir kurum var mı? Varsa iletişim bilgilerini paylaşabilir misiniz?
  Sevgiler

 • Devrim Türkmen dedi ki:

  Blogunuz ve yazilariniz muhteşem. Emeğinize sağlık. Ankara anlaşması ile ilgili bir çok konuda sayenizde aydınlanmış olduk ancak cok onemli 2 sorunun yaniti icin yardiminiza ihtiyacım var ki blog okurlarınız içinde önemli cevaplar olacaktır. 1 Yıldır araştırıyorum konsolosluğu da aradım aracı firmaya yönlendirdi onlarda sadece vize için yardımcı olabileceklerini ifade ettiler. Ne danışman ne de başvuru için yardımcı olacak bulamadım.
  1) Ankara anlaşması için gereken evraklar, belgeler neler?
  2) Nasıl başvuruda bulunacağız
  3) Başvurumuzu Turkiyeden yapabiliyormuyuz yapabiliyorsak dez avantajı varmıdır?
  4) Başvuru onaylanır ise ailemiz ile gidebiliyormuşuz yoksa aile fertleri için ayrı bir süreç mı var.
  5) Önerebileceğiniz ve tüm sureclerde yardim alabileceğimiz onerebileceginiz bir danışman varmı?
  Tşk.ler.

 • Yeliz dedi ki:

  Merhaba isletme mezunuyum Ankara anlasmasi ile ingiltereye gelme sansim varmi ve is olarak ne yapabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir