Ankara Anlaşması Vizesi Hala Geçerli mi? Durduruldu mu? Son Durum Nedir?

Ankara Anlaşması vizesi (ECAA) Türk vatandaşlarının İngiltere’de kendi işlerini kurarak aileleri ile birlikte İngiltere’de yaşamalarına, çalışmalarına ve devamında İngiliz vatandaşı olmalarına olanak sağlayan, İngiltere ve Türkiye arasında 1963 yılında imzalanmış özel bir anlaşmaya dayanan bir İngiltere çalışma vizesi türü. Şu an İngiltere’deki Türklerin büyük bir çoğunluğu Ankara Anlaşması sayesinde geçici ya da kalıcı oturum iznine sahip olarak İngiltere’de yaşamaya devam ediyor.

 

ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ İLE İLGİLİ SON DURUM NEDİR?

HALA GEÇERLİ Mİ?

31 Aralık 2020 tarihi itibariyle Brexit süreci tamamlandı ve İngiltere Avrupa Birliği’nden ayrıldı. Bu nedenle Ankara Anlaşması (ECAA-European Community Association Agreement) İngiltere için geçerliliğini yitirdi ve Türklerin Ankara Anlaşması Vizesi’ne başvurarak İngiltere’de çalışma ve yaşama olanağı ortadan kalktı.

Bu süreçte  İngiltere’de çalışmak isteyenler için puana dayalı yeni bir göç sistemi oluşturuldu. Artık T.C. Vatandaşları da, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin vatandaşları da, diğer ülke vatandaşları da, kısaca İngiliz pasaportuna sahip olmayan herkes bu sistem ile vize başvurusunda bulunarak İngiltere’de çalışma imkanına sahip olabilecek. 

 

 

Birleşik Krallık’ta 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren hem T.C. hem Avrupa Birliği vatandaşları için geçerli olan PUANA DAYALI GÖÇ SİSTEMİ hakkında bilgiler için tıklayın.

 

 

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi Nedir?

 

İngiltere’de Yaşamak ve Çalışmak

Neden İngiltere’ye Taşındık?

9 Comments

 • A. dedi ki:

  Merhaba Özlem Hanım,
  Sizi internette İngiltere’ye taşınma ile ilgili araştırma yaparken tanıdım…
  Biz Ankara Antlaşması çerçevesinde İngiltere’ye taşınmayı düşünüyoruz.
  Vize başvuru sürecindeyiz 🙂
  Fakat, İngiltere’de hangi bölgeye yerleşmeli; nerede devlet okulları iyi ( 9. ve 7. sınıfa giden iki çocuğum var) ve geçim olanağı ucuz açıkçası bilemiyoruz.
  Sizden rica etsem benimle fikirlerinizi bana yardımcı olmak adına paylaşabilir misiniz?
  Çok teşekkürler,
  Sevgiler.

  • Gezenti Anne dedi ki:

   İngiltere’nin hangi bölgesinde devlet okullarının iyi olduğu sorusu çok geniş kapsamlı bir soru. Pek çok şehirde pek çok başarılı okul var. Ama eğer maddi durumunuz iyi ise beyaz yakalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Wimbledon ve Richmond bölgelerini tavsiye edebilirim. O bölgede yaşarsanız daha mutlu olacağınızı söyleyebilirim.

 • Ay dedi ki:

  Çok teşekkürler cevabınızı yeni görebildim 🙂 Başvurumuzu yaptık, 1 ay geçti, bekleme sürecindeyiz. Yazmış olduklarınız çok değerli. Olumlu sonuçlanırsa belki tanışma fırsatımız olur:)) Sevgiler

 • Şebnem dedi ki:

  Merhabalar. Benım yazdıklarımı cevaplamanızı çok isterım. KızımTürkıyede İstanbul Kültür Üniversıtesınde Uluslar arası ilişkiler(İng) okudu Okulunu 2 ay önce bitırdi. Gecen sene 2 kere ďil egitimi için İngilterenın Brıgton şehrıne geldı ve orayı o kadar sevdıkı. İngilterede calısmak ve İngilterede yasamak istıyor.Türkıye’de yasamın cok zor olması hayat şatları mutsuz insanlar . Bu yuzden Türkıyede iş bıle bakmıyor. Kendısı çabalıyo bır suru yereİngilteredeİş başvuruları yapıyor fakat ona calısma vızesı alması ıcın ona sponsor olması gerekıyor. İmkanlarımız sınırlı. Ben bır anne olarak onun sabah akşam gitmek için dua ettı bır seyın gerçekleşmesını çok am çok istıyorum.Sızden rıcam kızıma yardımcı olmanız. Yol Sevgler saygılar. Dilerım bıze dönüş yaparsınız.İşlerınız rast gitsın

 • Münevver dedi ki:

  Merhabalar Şebnem hanim Ingiltereye turizm amaçli gelip orda oturma izni alma şansi varmi acaba? Bide iş bulunur mu karıkoca işleri mesela sorumu cevaplardaniz çok sevinirim.Çok teşekkurler

  • Gezenti Anne dedi ki:

   İsmim Özlem. Turist vizesi ile oturma izni almak mümkün değil ancak turist vizesi ile gelip Ankara Anlaşması için İngiltere’de başvuruda bulunabilirsiniz.

 • Nurdan dedi ki:

  Özlem hanım merhabalar. Verdiğiniz bilgiler ve deneyimleriniz çok kıymetli, teşekkürler. Başvuru yapabilmek için önerebileceğiniz aracı kurum ismi verebilirseniz çok yardımcı olursunuz. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.