İstanbul Avrupa Yakasında Gezilecek Yerler

1 – SULTANAHMET MEYDANI, SULTANAHMET CAMİİ VE YEREBATAN SARNICI

İstanbul Avrupa Yakasında Gezilecek Yerler listemizin ilki Tarihi Yarımadadaki Sultanahmet Meydanı, Sultanahmet Camii ve Yerebatan Sarayı. Anadolu yakasında iseniz Kadiköy’den vapurla Eminönü’ne geçebilir, buradan Bağcılar yönüne giden tramvaya binerek, Sultanahmet Durağı’nda inebilirsiniz. Sultanahmet Meydanı’ndaki Mısır Dikilitaş, Örme Dikilitaş ve Yılanlı Sütunu inceledikten sonra, altı minareli, ünlü Sultanahmet Camii’ni (Blue Mosque) dıştan ve de içten incelemek büyüleyici. Daha sonra Bizans döneminden kalma ünlü Yerebatan Sarayı adı verilen büyük su sarnıcını ziyaret edip burada Osmanlı ve Yeniçeri kıyafetleri ile resim çektirebilirsiniz. Resimler çekilirken eğlenmek garantili:)

2 – TARİHİ SULTAN AHMET KÖFTECİSİ, SULTANAHMET PARKI VE EROL TAŞ KAHVESİ

Karınlar açıktıysa Tarihi Sultanahmet Köftecisi, orijinal haliyle sizi bekliyor. Buranın köftesini ve piyazını yemeden Sultanahmet’ten ayrılmak, geziyi eksik tamamlamak olur. Yalnız Sultanahmet’te yanyana dizili birbirine benzer, Tarihi Sultanahmet Köftecisi ibareli pek çok köfteci var. Orijinalinde yemek istiyorsanız Tarihi Sultanahmet Köftecisi Selim Usta’da yemelisiniz.

Karınlar doyduktan sonra Sultanahmet Arkeolojik Park’ın içindeki havuz başında oturup Ayasofya ve Sultanahmet Camii manzarasının keyfini sürebilirsiniz. Buradan geçerek 10 dakika yürüyüş mesafesindeki Cankurtaran’a gidebilir, rahmetli karakter oyuncusu Erol Taş’ın eski yıllardaki film kareleriyle donatılmış kahvesini ziyaret edebilirsiniz. Erol Taş sağlığında film setlerinden arta kalan zamanlarda bu kahveyi işletiyor ve personele bizzat yardım ediyordu. Kahve şu anda yarı müze havasında işlevini sürdürüyor.

3 – AYASOFYA MÜZESİ

Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtları arasında yer alan İstanbul Avrupa Yakasında gezilecek yerlerin başlarında gelen Ayasofya Müzesi Sultanahmet’e gelindiğinde mutlaka ziyaret edilmeli. Bina 500’lü yıllarda Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından Doğu Romanın en büyük kilisesi olarak inşa edilmiş. Sonraları değişik şekillerde inşa ve restorasyonlara uğramış. Osmanlı zamanında Cami olarak kullanılmış, Cumhuriyet döneminde müze olarak kullanılmakta. Ziyaret süresi yaklaşık bir saat. Giriş ücreti 40 TL. Müze kart geçerli.

4 – TOPKAPI SARAYI VE GÜLHANE PARKI

Ayasofya’dan sonraki durağımız, İstanbul’un tarihi sembolü sayılan Topkapı Sarayı. Altı yüzyıllık İmparatorluk, dört yüz yıl Topkapı Sarayı’ndan yönetilmiş olup, o yıllardaki saray nüfusu, zaman zaman değişse de, dört bin kişi civarındadır. Saray gezisi gruplar halinde ya da bireysel olabiliyor. Grupları, tur rehberleri yönetip bilgilendiriyor. Bireysel geziler için, girişte, plan, harita broşür gibi dokümanlar tedarik ederek yararlanacağınız gibi duvarlardaki yönlendirme işaretleri de size yardımcı olabiliyor. Gezi süresi size bağlı. Dilerseniz tüm gününüzü burada geçirebilirsiniz. Topkapı sarayı giriş ücreti 40 TL. Müze kart geçerli. Topkapı Sarayı ziyareti sonrası Osmanlı Devleti döneminde Topkapı Sarayı’nın güllerle dolu dış bahçesi olarak kullanılmış olan, aynı zamanda Nazım Hikmet’in ceviz ağacı olduğu Gülhane Parkı’nın çiçekli bankalarından birinde oturup dinlenebilirsiniz.

5 –  PANORAMA 1453 TARİH MÜZESİ

Kabataş-Bağcılar metrosu ile Topkapı Durağı’na geldikten sonra yaklaşık 150-200 metre mesafedeki, 2009 yılında açılan Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Top sesleri, mehter müziği ve Osmanlı atlarının kişnemelerinin efekt olarak kullanıldığı muhteşem bir görsel fetih şöleni 1453 Tarih Müzesi’nde sizleri bekliyor. Büyük bir odanın içinde, kilometrelerce uzaklıktaki İstanbul surlarında İstanbul’un fethini izliyorsunuz. Bir benzeri Hollanda’da bulunan bu gösteri daha yeni bir teknolojiyle hazırlandığından daha da görkemli. Bence İstanbul’da gezilecek yerlerin olmazsa olmazı. Normal seyir süresi yaklaşık 45 dakika. Giriş ücreti 7.5 TL. Müze kart geçerli değil.

6 – BEYAZIT MEYDANI, SAAFLAR ÇARŞISI, KAPALI ÇARŞI VE MISIR ÇARŞISI

Kabataş-Bağcılar metrosunu kullanıp Beyazıt durağında indiğinizde Beyazıt Meydanı’na rahatlıkla ulaşırsınız. Beyazıt Meydanı’nı ve ünlü İstanbul Üniversitesi girişini izledikten sonra, kitaplarla ilgili iseniz  yakındaki ünlü Saaflar Çarşısı’nı gezebilirsiniz. Esnaftan kime sorsanız sizi yönlendirirler. Bu bölge aynı zamanda ünlü Kapalı Çarşı’nın da güneybatı girişi. Buradan Kapalı Çarşı’ya girerek Mısır Çarşısı ve Eminönü yönüne, geze geze, sindire sindire yürüyor ve tarihi İstanbul’u keşfediyor, hissediyorsunuz. Cıvıl cıvıl Mısır Çarşısı’ndaki envai çeşit baharat satan baharatçılardan, kuruyemişçilerden alışverişinizi yapıp Eminönü’ne ulaşırsınız.

7 – EMİNÖNÜ’NDE BALIK EKMEK VE GALATA KÖPRÜSÜ

Bir dönem İstanbul’un en önemli ticari merkezi konumunda bulunan İstanbul Avrupa yakasında gezilecek yerlerden Eminönü belirli bir kitle tarafından hala elektronik eşya, saat, ev eşyası ve giysi alışverişi için sıkça ziyaret edilmekte. Siz de ister bu dükkanları gezebilir ister sahildeki süslü püslü teknelerden balık ekmek alabilirsiniz. Karşınızda kalan Galata Kulesi’ne nazır balık ekmeğinizi yedikten sonra Galata Köprüsü’nden geçerken ister balık tutanları izleyebilir ister köprü altındaki kafelerde bir şeyler içebilirsiniz.

Eminönü Lezzet Durakları için tıklayın…

8 – BOĞAZ, BEŞİKTAŞ, ORTAKÖY HATTI

Boğaz hattında çalışan vapurlara binmek İstanbul’u hiç yorulmadan izlemenin en keyifli yollarından biri. Eğer Anadolu yakasında iseniz Kadıköy-Beşiktaş vapuruna binip Beşiktaş’a varıncaya kadar, İstanbul’da gezilecek tarihi ve turistik yerlerden Haydarpaşa Garı’nı, Dolmabahçe ve Topkapı Sarayları’nı, Galata Kulesi’ni ve kıyılardaki önemli sarayları Boğazın ortasından izleyebilirsiniz. Beşiktaş’ta indikten sonra, kısa bir Beşiktaş çarşısı turu ardından belediye otobüsleri ile Ortaköy’e geçebilirsiniz. Ortaköy Camii etrafında dolaştıktan sonra ister sahildeki kafelerin birinde çay, kahve içebilir, ister sıra sıra dizilmiş kumpircilerden kumpirinizi alıp sahildeki banklarda oturabilirsiniz. Her iki seçenekte de İstanbul dediğinizde ilk akla gelen Boğaz ve Ortaköy Camii manzarası emrinize amade.

Ortaköy’de Ne, Nerede Yenir? için tıklayın.

Ortaköy’de Gezilecek Yerler için tıklayın.

9 – KURUÇEŞME, ARNAVUTKÖY, BEBEK VE RUMELİ HİSARI

İstanbul Boğazı kenarındaki en keyifli yürüyüş rotasına sahip Ortaköy-Kuruçeşme-Arnavutköy-Bebek-Rumeli Hisarı hattını yaklaşık 1 saatte yürüyebilir, İstanbul Boğazı’nın keyfini maksimum şekilde çıkarabilirsiniz. Yürüyüş boyunca yine Boğaz’a sıfır olarak konumlandırılmış İstanbul’un en güzel parklarından Kuruçeşme Parkı ve Bebek Parkı’nda mola verebilirsiniz. Bebek Parkı molası öncesi minicik bir dükkanda hizmet veren Bebek’in meşhur mini dondurmacısından dondurma almayı unutmayın. Yine Bebek merkezde ünlü görme garantili Bebek Kahve’de bir çay, kahve içmek de diğer bir alternatif.

10 – BEYOĞLU, TAKSİM, GALATA KULESİ

Ortaköy gezisi sonrası Kuruçeşme yönü yerine, İstanbul’da gezilecek turistik yerlerden Taksim’e de geçebilirsiniz. İş çıkış saatinde değilseniz, Ortaköy’den otobüsle Taksim’e gitmek en fazla yarım saatinizi alır. Taksim’e geldiğinizde Taksim Meydanı’ndan İstiklal Caddesi boyunca Galatasaray Lisesi’ne doğru yürüyüş yapabilir, İstanbul’da gezilecek caddeler deyince ilk akla gelen İstiklal Caddesi boyunca Galatasaray Lisesi’ne doğru yürüyebilirsiniz. Galatasaray Lisesi’nin karşısındaki Balık Pazarı’nı gezebilir, Balık Pazarı’nın girişindeki İstanbul’un en ünlü kokoreççilerinden Mercan’da ayaküstü ekmek arası kokoreç yada midye tava atıştırabilirsiniz. Hemen devamındaki Nevizade Sokak’ta ya da Çiçek Pasajı’nda yemek yiyip bir şeyler içmek de oldukça keyifli. Karınlar doyduysa İstiklal Caddesi boyunca Tünel’e kadar devam edebilir, eski hareketli havası kalmamış olsa bile, Asmalımescit’ten geçerek Tünel’e ulaşabilirsiniz.

Burada önünüzde iki seçenek var. Tünel tramvayı ile direkt Karaköy’e inmek ya da yürümeye devam edip son dönemde oldukça güzelleşmiş ve turistlerin odak noktası haline gelmiş olan Galata Kulesi ve çevresini gezmek. Bu bölgedeki gelişime ve değişime şaşırabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken İstanbul’un önemli sembollerinden Galata Kulesi’ni keşfetmemek olmaz. Dünyanın en eski kulelerinden olan Galata Kulesi’ne çıkıp Haliç’i ve İstanbul Boğazı’nı panoramik olarak seyredebilirsiniz. Galata Kulesi giriş ücreti 10 TL. Müzekart geçerli değil.

 

 

İstanbul’da Hafta Sonu Çocuklarla Doğada Gezilecek Yerler

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir