İngiltere’ye nasıl taşınılır? Göç edilir? Yerleşilir? Vize ve İngiliz Vatandaşlığı

Türkiye’den İngiltere’ye taşınmak özellikle Türkiye’deki eğitim sisteminde yaşanan sorunlardan dolayı, son dönemde pek çok Türk ailenin gündeminde olan bir konu. Eğer Türk vatandaşı iseniz İngiltere’de yaşamak ve göçmenlik statüsü kazanmak için gerekli olan vize çeşitlerinden birine sahip olmanız gerekir. İngiltere vize çeşitlerinden kısaca bahsetmek gerekirse ilk sırada İngiltere’de yaşayan Türklerin çok büyük bir çoğunluğunun İngiltere’ye yerleşme yöntemi olarak tercih ettiği Ankara Anlaşması Vizesi gelir.

İNGİLTERE ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ 

Ankara Antlaşması Vizesi (ECAA), Türk vatandaşlarının İngiltere’de kendi işlerini kurarak aileleri ile birlikte İngiltere’de yaşamalarına ve çalışmalarına olanak sağlayan, İngiltere ve Türkiye arasında 1963 yılında imzalanmış özel bir anlaşmaya dayanan bir İngiltere çalışma vizesi türüdür.

İngiltere’de kendi işini yapabileceğine inanan her Türk vatandaşı, bu işi yapabileceğini gösteren eğitim, tecrübe ve işi kurmasına yeterli sermayeye sahipse İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi’ne başvurarak İngiltere’de göçmenlik statüsü elde edebilir.

ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ İLE İNGİLİZ VATANDAŞLIĞINA NE KADAR SÜREDE GEÇİLİR?

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

Ankara Anlaşması Vizesi için önce 1 yıllık, sonra 3 yıllık vize başvurusu yapılarak bu 4 yıl boyunca İngiltere’de geçici oturum izni elde edilir. 1+3 yılın sonunda ise sürekli oturum izni başvuru hakkı doğar. Sürekli oturum iznini aldıktan 1 yıl sonra ise İngiliz vatandaşlığına başvuru hakkı doğar. Yani Ankara Anlaşması Vizesi 5 yıl gibi bir süre ile İngiliz vatandaşlığını en kısa sürede almayı imkan sağlayan, bu anlamda en avantajlı vize türüdür.

Ankara Anlaşması vizesi ile edinilen oturum izni ve vatandaşlığa başvurma gibi haklar vizeye başvuran kişi için olduğu gibi, o kişinin bakmakla yükümlü olduğu eşi ve çocukları için de geçerlidir. Eşler bir yandan bu haktan faydalanırken bir yandan da başka herhangi bir işte çalışabilir.

ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ BAŞVURU ÜCRETİ NEDİR?

Ankara Anlaşması vize başvurusu başvuruyu doğrudan kendiniz yaptığınız takdirde ücretsizdir. Yalnız başvuruyu kendiniz yapabilmeniz için bu vizede aranılan kriterleri ve istenilen evrakları çok iyi bilmek ve güncel bilgilere sahip olmanız, hazırlayacağınız iş planının istenilen bütün bilgileri içermesi, detaylı olması, kişiye özel yapılması ve İngiliz iş mantığına göre hazırlanmış olması gerekir.

Eğer bir avukat veya danışman ile başvurmaya karar verirseniz danışmanlık ücreti olarak, İngiltere’den yapılan başvurularda bu 750 £  ile 1500 £ arası, Türkiye’den yapılan başvurularda 1500 £ – 3000 £ arası ödemeniz gerekir. Başvuru için gerekli olan iş planı da genellikle bu ücrete dahildir. Danışmanlık hizmeti almak vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasını garantilemez ama vize alma şansınızı arttırır. 

İNGİLTERE GENEL ÇALIŞMA VİZESİ

İngiltere Tier-2 Genel Çalışma Vizesi belirli bir işyerinde çalışmak üzere İngiltere’ye yerleşecek kişilere verilir.Türkiye’de kurumsal bir firmada çalışıp İngiltere’de de kurumsal bir firmada çalışmaya devam edecek olan kişiler bu vize türü ile İngiltere’ye yerleşmektedir.Bu vize türünde kişinin İngiltere’de çalışacağı işyerinin sponsor olması gerekmektedir.

İngiltere Genel Çalışma Vizesi belirli bir iş için gerekli nitelikte olan bir çalışanın İngiltere ve Avrupa Birliği sınırları içerisinde bulunamaması sebebiyle İngiltere’deki işverenlerin bu nitelikleri taşıyan diğer ülke vatandaşlarını İngiltere’ye kendileri için çalışabilmelerini sağlamak üzere getirtmeleri için tasarlanmıştır. Bu nedenle Türk vatandaşı olan birini işe alacak işyerinin gerekli olan sponsorluk kaydını yaptırmış olmasının yanısıra İngiltere ve Avrupa Birliği sınırları içerisinde bu iş için uygun kişiyi bulamadığını da ispatlaması gerekmektedir.Çalışacak kişinin ise en az B1 seviyesinde İngilizce bildiğini gösteren bir belge ile dil yeterliliğini karşıladığını gösterebilmesi gerekir.

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

Aynı Ankara Anlaşması vizesinde olduğu gibi İngiltere genel çalışma vizesi ile edinilen oturum izni ve vatandaşlığa başvurma gibi haklar vizeye başvuran kişi için olduğu gibi, o kişinin bakmakla yükümlü olduğu eşi ve çocukları için de geçerlidir. Eşler bir yandan bu haktan faydalanırken bir yandan da başka herhangi bir işte çalışabilir.

İngiltere Tier-2 Genel Çalışma Vizesi işyerinin sponsorluğuna dayalı bir vize türü olduğundan işyeri değişikliği yapıldığı takdirde vize süresi dolmamış dahi olsa yeni vize başvurusu yapmak gerekir.

İngiltere Tier-2 Genel Çalışma Vizesi ile 5 yıla kadar siz ve aileniz için geçici oturum izni elde edilir. 5 yılın sonunda ise sürekli oturum izni başvuru hakkı doğar. Sürekli oturum iznini aldıktan 1 yıl sonra, yani İngiltere’de yaşamaya başladıktan 6 yıl sonra İngiliz vatandaşlığına başvurulabilir. İngiltere Genel Çalışma vizesi ile sürekli oturum izni ve vatandaşlık hakkı Ankara Anlaşmasına nazaran 1 yıl geç edilir.

İNGİLTERE GENEL ÇALIŞMA VİZESİ ÜCRETİ NEDİR?

İngiltere Tier-2 Genel Çalışma Vizesi ücreti 3 yıllık başvurduğunuz takdirde başvuran için 532 £, ailenin diğer bireylerinden her biri için 587 £, 5 yıllık başvurduğunuz takdirde başvuran için 1119 £, ailenin diğer bireylerinden her biri için 1174 £ ödemeniz gerekir. Genelde size sponsor olan şirket vize ücretinin tamamını ya da bir kısmını karşılar.

İngiltere Turist Vizesi için Gerekli Başvuru Belgeleri, Vize Ücreti

İNGİLTERE’YE TAŞINMA VE YERLEŞME

Vize alma süreci tamamlandıktan, yaşayacağınız yerde oturacağınız evi kiraladıktan sonra sıra geldi taşınmaya. Eğer İngiltere’de eşyalı ev kiraladıysanız ya Türkiye’deki ev eşyalarınızı bir depo kiralayarak saklayabilir ya da dönüş ihtimalini göz ardı edip eşe dosta dağıtabilir ya da satabilirsiniz. Türkiye’deki ev size ait ise evinizi eşyalı olarak kiraya vermek ise daha az tercih edilen diğer yöntem.

İngiltere’de eşyasız ev kiraladıysanız Türkiye’deki eşyalarınızı yurtdışı nakliyat şirketlerinden biri ile şirketin seçtiği yönyeme göre direkt karayoluyla ya da karayolu+deniz yoluyla İngiltere’ye getirtebilirsiniz. Taşınma için nakliyat şirketine yaklaşık 5000 Euro ödersiniz.

Ya da 5000 Euro çokmuş ben o parayla İkea’dan evi donatırım derseniz o da sizin tercihiniz:)

Siz geldiniz, eşyalarınız da geldi. Artık İngiltere’de yaşama adım attınız. Peki çocuklar hangi okula başlayacak? Okula nasıl kayıt olunacak?

Bu konu ile ilgili detayları İngiltere’deki eğitim sistemi yazımda bulabilirsiniz.

 

İngiltere’de Yaşamak ve Çalışmak

 

Yurtdışında Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları

 

İngilizler Soğuk İnsanlar mı? İngiliz Davranış Biçimleri

İngilizlerin Yeme İçme Alışkanlıkları ve Geleneksel İngiliz Mutfağı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir