İngiltere’de Yaşamak ve Çalışmak

Son yıllarda Türkiye’de, özellikle de büyük şehirlerdeki zor yaşam şartları, uzun çalışma saatleri, trafikte harcanan zaman, eğitim sistemindeki sorunlar, hayat şartlarının zorluğundan dolayı gitgide daha mutsuz, daha toleranssız bir toplum haline gelmiş olmamız çoğumuzda ülkeden kaçıp gitme, daha medeni yaşamlar sürebileceğimiz ülkelere yerleşme isteği uyandırıyor. Bu istek kiminin sadece aklından geçiyor, kimi de tası tarağı toplayıp Türkiye’den göç ediyor.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

Diğer Avrupa ülkelerine nazaran ırkçılığın minimum seviyede olduğu İngiltere de Türkiye’den yüksek oranda göç alan ülkelerin başında geliyor. Kaliteli ve ücretsiz eğitim, altı yıl gibi bir sürede İngiliz vatandaşlığını alarak, çifte vatandaşlık sahibi olabilme imkanı sebebiyle İngiltere’de yaşamak ve çalışmak çocuklu aileler tarafından özellikle tercih ediliyor. Türkiye’de sürekli değişen eğitim sistemi ebeveynlerin çocukların geleceği konusunda haklı bir endişeye kapılmasını sağlıyor. Türk pasaportunun da günden güne değerini yitirmesi sebebiyle çocuklarımızın İngiliz pasaportunun da olması onlara dünya vatandaşı olma şansı tanıdığından gelecekleri adına yapılan en değerli yatırımlardan biri oluyor.

 

İngitere’de yaşamak ve çalışmak için birden fazla vize çeşidi var. Ama Türkler en çok İngiltere ve Türkiye arasında özel bir anlaşma olan Ankara Anlaşması vizesini tercih ediyor. Ankara Anlaşması vizesinde Türkler kendi işini yapmak üzere başvuruda bulunup kabul edilirse ailesi ile birlikte İngiltere’ye taşınabiliyor. İngiltere’ye yerleşmek için kullanılan diğer bir yöntem ise İngiltere’deki kurumsal firmalardan birinde iş bulup, Genel çalışma vizesi (Tier-2) almak. Bu vize türü ile de ailenizle birlikte o işyerinde çalışmaya devam ettiğiniz sürece İngiltere’de yaşamanız mümkün.

Peki İngiltere’de bu vizelerle yaşamaya başladıktan sonra sürekli oturum izni ve vatandaşlık ne zaman, nasıl alınıyor?

Bunun cevabına ve Ankara Anlaşması vizesi ve Genel çalışma vizesi hakkındaki tüm detaylara çok okunan İngiltere’ye Nasıl Taşınılır? İngiltere Vizesi  konulu yazımdan ulaşabilirsiniz.

 

İngiltere’de yaşamak için gerekli olan vizelerden birine başvurduk, olumlu sonuçlandı ve ailemizle birlikte İngiltere’ye taşındık. Peki İngiltere’de bizi nasıl bir hayat bekliyor?

İngiltere Hakkında Bilgiler

BİRBİRİNE SAYGI DUYAN GÜLER YÜZLÜ İNSANLAR

Türkiye’de özellikle büyük şehirlerde yaşam şartlarının zorluğunun da yadsınamayan katkılarıyla insanlar gitgide mutsuzlaşmış ve suratsızlaşmış durumda. Herkes birbirine karşı oldukça saygısız, toleranssızlık had safhada. İngiltere’de ise durum tam tersi. Buradakiler mutluluk hapı içmiş gibi. Yolda rastladığınız herkes size selam veriyor, gülümsüyor, hatta hal hatır soruyor. Sürücüler yaya olarak karşıya geçmek istediğinizi uzaktan dahi farkettiği anda Türkiye’deki gibi hızlanmıyor, yavaşlıyor. İki araba dar bir yolda karşı karşıya kalınca önce ben geçeceğim demiyor, lütfen siz geçin diyor. Medeniyet bulaşıcı, bir süre sonra aynı davranış şekli sizin için de günlük bir hal alıyor.

İngiltere’de Ev Kiralama ve Satın Alma

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

ÜCRETSİZ EĞİTİM VE YÜRÜME MESAFESİNDEKİ OKULLAR

Türkiye’de yaşayan çocuklu ailelerin yurt dışına  taşınmasının belki de en önemli sebebi iyi bir eğitim almalarını sağlayarak onların geleceklerini garantiye almak istemeleri. Türkiye’de iyi eğitimin ancak iyi özel okullarda veriliyor olması, iyi özel okul ücretlerinin çok yüksek olması, son dönemde sınav sisteminin sürekli değiştiriliyor olmasının bu parayı verebilenlerin dahi geleceğe endişe ile bakıyor olmasına sebep oluyor. İngiltere’de eğitim üniversiteye kadar ücretsiz. Okullar eğitim kalitesine göre bir puanlama sitemine tabi tutuluyor. İyi okullarda çocuklar bizdeki özel okullar kalitesinde eğitim alıyor. Bizim çocukluğumuzda olduğu gibi evlerine en yakın okullara gittiğinden yürüyerek, bisikletle ya da scooterla ulaşım sağlıyorlar.

İngiltere’deki eğitim sistemi ve Türk çocuklarının adaptasyon süreci ile ilgili yazım için tıklayın.

STANDART BİR DEVLET OKULU SINIFI

ÇALIŞANIN HAKKINI KORUYAN İŞ HAYATI VE MAKUL ÇALIŞMA SAATLERİ

İngiltere’de çoğu işyerinde haftada 37 saat çalışılıyor. Bu ne anlama geliyor? Haftada 5 gün , mesai 9:00 da başlasa 16:30 da bitiyor. İngiltere’de fazla mesaiye kalmanız için baskı yapan, kalmazsanız mobbing yapan müdürler yok. Müdür olarak personelinize baskı yaptığınız hissedildiği anda şikayet konusu olmanız an meselesi. Herkes çalışması gerektiği kadar çalışıyor. Mesai süresi biter bitmez de evine, spora, puba nereye isterse oraya gidiyor. Evet medeni çalışma saatleri ülkemizde hayalken İngiltere’de gerçek oluyor.

 

İNGİLTERE’DE HAYAT PAHALI MI? AYLIK GEÇİM MASRAFLARI NELER?

DOĞA İLE İÇ İÇE, SPORTİF BİR HAYAT TARZI

İngiltere’de spor mühim bir konu. Öyle bizim yaptığımız yürüyüşü spordan pek saymıyorlar. Çocuklar doğa ve sporla iç içe yetişiyorlar. Okullarda dahi ders saatlerinden sonra bir saat yüzme, koşu, jimnastik gibi kulüpler oluyor. O da yetmiyor. Aileler okul sonrası ve hafta sonları çocuklarını koşu kulüplerine ve spor merkezlerine götürüyorlar. Spor sadece çocuklar için değil elbet.  Makul çalışma saatlerinden dolayı büyükler için de spor yapılacak bolca zaman var. Yürüyüş, koşu, yüzme, fitness, tenis, tarzınız hangisiyse size sadece seçim yapmak kalıyor. Spor salonlarının aylık üyelik bedeli oldukça uygun. Haftada 3 gün kapalı havuzda yüzmeniz için zengin olmanız gerekmiyor. 

ŞARK KURNAZLIĞINDAN UZAK BİR YAŞAM

Türkiye hem coğrafi hem de kültürel anlamda doğu ile batı arasında sıkışmış durumda. Özellikle son yıllarda Orta Doğu mantalitesine doğru kayma söz konusu. Şark kurnazlığı dediğimiz başkalarını kandırarak, hak yiyerek avantaj sağlamayı kar sayma had safhada. Bu da insanda sürekli bir kendini kollama, kazıklanmama ve hakkını yedirmemeye çalışma çabası içine girmek zorunda bırakıyor ki bu oldukça yorucu. Oysa İngiltere tam bir kurallar ülkesi. Herkes kurallara uyuyor, kimse diğerinin hakkını yemiyor, sistem tıkır tıkır işliyor.

İNGİLTERE’DE HAYAT PAHALI MI?

İngiltere’de harcadığınız parayı Türk lirasına çevirdiğinizde elbette İngiltere pahalı bir ülkeymiş gibi duruyor ama bu pek doğru bir bakış açısı değil. Sonuçta burada maaş da Sterlin olarak kazanılıyor. Londra’nın merkezinde yaşandığında ev kiraları oldukça yüksek ama merkezden uzaklaşınca böyle bir sorun da kalmıyor. Öncelikle eğitimin ücretli olmaması aile bütçesini oldukça rahatlatıyor. Market alışverişi derseniz karpuzu dilimle satıyorlarmış efsanesi külliyen yalan. Markette her türlü meyve ve sebze Türkiye’ye nazaran biraz daha yüksek olsa da, ulaşılabilir fiyatlarda bulunuyor. Sadece kilo olarak değil paket halinde satın alınıyor. Et ve süt ürünlerinin Türkiye’den bile ucuz olduğu düşünüldüğünde totalde baktığında, TL’ye çevirsek dahi çoğu zaman Türkiye’de Migros’larda ödenenle aynı hesaba çıkılıyor.

Peki İngiltere’de yaşam gerçekten bu kadar güllük gülistanlık mı? Elbette hayır. İngiltere’nin Türkiye’yi mumla aratan yönleri mevcut. Biraz da bunlardan bahsedelim…

 

İNGİLTERE’NİN KASVETLİ HAVASI

İngiltere’de yaşayanlar, ülkemizin ne kadar güzel bir iklime sahip olduğunu daha iyi anlıyor. İngiltere’nin yaz kış süregelen kasvetli havasına alışmak zor, bazen gerçekten insanın ruhunu çok sıkıyor. İngilizler bile kendi iklimleri ile barışık değil, Türkiye’den gelen birinin alışması biraz hayal gibi, çözüm olarak İngilizlerin yaptığı gibi soğuk aylarda sıcak ülkelere tatile gitmek en mantıklısı oluyor.

İKİNCİ SINIF OLMA SORUNSALI

İngiltere’de ırkçılık kesinlikle onaylanmıyor. Okullarda bu konuda özellikle hassasiyet gösteriliyor. İngilizler gayet kibar insanlar ama bu öğrenilmiş bir kibarlık. Belli etmeseler de içten içe kendilerini diğer ülke vatandaşlarından üstün görüyorlar ve bu hissediliyor. Evet biz ülkemizde en iyi okullarda okuduk, en iyi üniversiteleri bitirdik, onca ülke gezdik, gördük, geçirdik ama yetmiyor. Az gelişmiş ülkenin çok gelişmiş vatandaşı olmamız onların pek umru değil. Sonuçta onların gözünde Ortadoğu’da yerini tam olarak bilemedikleri bir ülkeden daha medeni bir yaşam için onların ülkelerine gelmiş birisiniz. Statünüzü geldiğiniz ülke belirliyor. 

Neden İngiltere’ye Taşındık?

TÜRKİYE’Yİ MUMLA ARATAN SAĞLIK SİSTEMİ

İngiltere’de sağlık sistemi oldukça zayıf. Siz hastalığınızla ilgili doğru doktora ulaşana kadar hastalık çoğu zaman geçmiş oluyor. Bir sağlık sorununuz olduğunda direkt uzman hekimle buluşmanız mümkün değil. Türkiye’deki aile hekimi sistemi burada da geçerli. Mahallenizin aile hekimi olan GP’ye (General Practitioner) muayene oluyorsunuz. GP genelde hafif ilaçlarla sizi eve yollama eğilimde oluyor. Uzman doktora görünmeye ikna edebilirseniz GP sizi sevk ediyor, bir haftaya kadar kadar muayene randevu tarihininiz evinize mektupla ulaşıyor. Diğer bir yöntem direkt hastanelerin acil servisine gitmek. Burada da sizi muayene için kabul etmeleri dört beş saati bulabiliyor. Muayene ücretsiz. İlaçlar için büyüklerden para alınıyor, çocuklardan alınmıyor.

İngiliz Mutfağı ve En Ünlü İngiliz Yemekleri

AİLENİZDEN VE DOSTLARINIZDAN UZAKTA BİR YAŞAM

İdeal hayat nasıldır? Ailenle, eşinle, dostunla geçirebileceğin medeni bir hayattır öyle değil mi? Medeniyeti bulmak için yurtdışına geliyorsun ama bu sefer de anne babandan, eşinden, dostundan ayrı kalıyorsun. Geride ömürlerinin son deminde torunları ile whatsapp ile iletişim kurabilen bir anne baba bırakıyorsun. Arkadaşların buluşup sohbet edip eğlenirken, sen onların facebook fotoğraflarına bakıyorsun. Zamanla yaşadığın ülkede de bir çevre oluşturuyorsun ama eski dostlarının yerini elbette tutmuyor, elinden geldiğince tutturmaya çalışıyorsun.

ÇOCUKLARIN TÜRKÇEYE VE TÜRK KÜLTÜRÜNE YABANCILAŞMASI

İngiltere’de yaşayan ve eğitim gören Türk çocuklarının Türkçesi aile içinde günlük hayatta konuşulan kadarıyla sınırlı kaldığından Türkçe kelime dağarcığı gelişemiyor. Çocuklar cümle içinde kullandıkları kelimelerin Türkçesi akıllarına çoğu zaman gelmediği için yerine İngilizcesini kullanma eğiliminde oluyorlar. Bu da İngilizce Türkçe karışık bir konuşma tarzına sahip olmalarına neden oluyor. Bunun yanısıra 23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim gibi milli bayramlarımız ile dini bayramlarımız okullarda kutlanmadığı için çocukların haberi olmadan geçip gidiyor. Siz bahsetmeye çalışsanız dahi çevrede bir etkileşim görmedikleri için ilgilerini çekmiyor.

AİT OLMADIĞIN BİR KÜLTÜRE AYAK UYDURMA ÇABASI

Kendi ülkemizde kendimizi azınlık olarak hissetsek de, ülkenin bize sunduğu zorlu yaşam şartlarından şikayet etsek de ait olduğumuz ülke Türkiye, kültür de Türk kültürü. Medeni hayatlar yaşamak için İngiltere’ye gelsek de, burada yaşamaya alışsak da hiçbir zaman  İngiliz kültürüne ait hissedilmiyor, sadece bu kültürün kurmuş olduğu düzene ayak uyduruluyor. Eninde sonunda Türkiye’ye dönüp Ege’de bir sahil kasabasına yerleşmenin hayali İngiltere’de en iyi yaşam şartlarına sahip olanların dahi akıllarının bir köşesinde hep duruyor. Ama herşeye rağmen İngiltere’de yaşamak o kadar rahat ve kolay ki insan özellikle İstanbul gibi kaotik bir şehre geri dönme fikrinden her geçen gün biraz daha uzaklaşıyor.

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

İngiltere Eğitim Sistemi, İngiltere’de Okullar Ücretli mi?

 

İngiltere’ye nasıl taşınılır? Göç edilir? Yerleşilir? Vize ve İngiliz Vatandaşlığı

İngilizler Soğuk İnsanlar mı? İngiliz Davranış Biçimleri

İngilizlerin Yeme İçme Alışkanlıkları ve Geleneksel İngiliz Mutfağı

47 Comments

 • Cigdem dedi ki:

  Ne guzel yazmissiniz, cok yerinde ve dogru..

 • Sedat özçelik dedi ki:

  Merhaba,
  Bu kadar uzun bir yazının bu kalitede, bu doygunlukta,bu sadelikte olması gerçektende mükemmel,Sizi çok çok tebrik ederim.Bir süredir ailemle birlikte yurt dışına yerleşmeyi düşünüyorum.Neden? diye soranların karşısında kıvranıyordum artık bişey anlatmayıp,direkt whatsApp dan bu sayfanın linkini göndereceğim.Ağzınıza sağlık

 • serkan dedi ki:

  azeriyim bende ordayim ingiltere hayat cok pahali site harik

 • Ecem Şahin dedi ki:

  Merhabalar öncelikle bu yazınız için çok teşekkür ederim gerçekten bilgi sahibi oldum diyebilirim. Size bir sorum olacaktı. Ben bir lise öğrencisiyim ve ileride mesleğimi elime aldıktan sonra İngilitere’de yaşamak istiyorum. Fakat şöyle bir sorun var. Ben kapalıyım ve ingilizce hocam kapalı olduğumdan dolayı İngiltere’ye gidemeyeceğimi beni kabul etmeyeceklerini söyledi. Size sorum şu; İngiltere’ye kabul edilmeme ihtimalim var mı? Ve eğer kabul edilirsim kapalı olduğumdan dolayı dışlanır mıyım? Cevaplarsanız çok sevinirim. Aklımda böyle bir soru kalmasını istemiyorum. Kendinize iyi bakın. ❤️

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Merhaba,
   İngiltere farklı kültür ve inançlar konusunda dünyanın en toleranslı ülkelerinden. Başınızın kapalı olması konusunda herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız hiç merak etmeyin.

 • Hasibe dedi ki:

  Merhaba İngiltere ile ilgili yazınızı okudum :)) tam da şu sıralar Ankara anlaşmasıyla İngiltere’ye yerleşmeyi düşünüyoruz .. size sorum şu olacak ben matematik öğretmeniyim iyi derece de İngilizcem var bu anlaşmayı benim üzerimden yapmak için bı avantaj sağlar mı ?? Yoksa evden gıda ürünleri satmak üzerine bı iş kurmakla daha mı kolay kabul edilebilir başvurumuz 🙂

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Evden gıda ürünleri satmak üzerine iş kurmanız daha mantıklı duruyor. Çünkü İngiltere’de direkt öğretmenlik yapamazsınız.Bunun için eğitim, sertifika vb. almanız gerekir. Ayrıca Ankara anlaşması için fatura kesebileceğiniz bir işiniz olması gerekli. Ancak iş planınızın akla yatkın olması gerekir. Bu konuda danışman şirketlerden destek alabilirsiniz.

 • Furkan dedi ki:

  Merhaba, öncelikle makaleniz sayesinde bilgi sahibi oldum, teşekkür ederim. Ben yazılım geliştiricisiyim, Türkiyede IT sektörüne verilen değeri malum görüyoruz. İngilterede bir yazılımcı ortalama ne kadar maaş alabilir, nerede yaşayabilir. Bu konuda bilginiz varmı? İyi çalışmalar dilerim.

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Tüm dünyada olduğu gibi IT centerların büyük çoğunluğu başkentlerde. İngiltere’de de Londra’da. Bu konuda ortalama bir maaş yok maalesef. 1000 pounda çalışan da var 10.000 pound çalışan da.

 • Ozlem dedi ki:

  Merhabalar,yazılarınızi severek takip ediyorum.Esim Ingiltere ye yerlesmek konusunda çok ısrarci ama benim hic bilgim yok.Eşim ve 2 oglum bg vatandaşi benim ise suresiz oturim iznim var.Ingiltere ye yerlesirsek kucuk oglum 4 aylik oldugu icin çalışamayacağım Devletin bu tarz durumlar icin sundugu bir olanak var mi acaba biliyor musunuz. Teşekkür ederim

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Maalesef küçük çocuk bakımı dert İngiltere’de. Bakıcı olayı pahalı olduğu için çoğu anne işten ayrılıyor o dönemde. Tabi yüksek maaşlı bir işi yoksa. Sadece eşiniz çalışacak gibi düşünün bir süre.

 • Ozlem dedi ki:

  Cok teşekkür ederim. Peki ben çalısmazsam eğer,kraliyet ailelerinin 2. Çocuğa yardimima dair bir şeyler okumuştum. Cocukla ilgili bir yardim alabilir miyim.Neticede ikisi de AB vatandaşı

 • miktat dağ dedi ki:

  ben işitme engelliyim 2015 yılında yılbaşında londra edmonton green e gittim orayı çok beğendim daha gitmeyi istiyorum.benim kardeşim ve yengem vede akrabalarımız londrada oturmaktadır.kardeşimin işyeri vardır ben kardeşimin işyerinde çalışırmıyım çalışma vizesi nasıl alırım nasıl öğrenmeliyim.

 • Şenay dedi ki:

  Merhaba İngiltere ile yazdiğıniz ve paylaştigıniz yazı muhteşem.Biz ailecek İngiltereye yerlesmeyi düşunuyoruz ve sıkı bir araştirma icerisindeyim.Kızım 11 yaşinda beyin cerrahı olmak istiyor ve eğitimini orada devam etmesini istiyorum.Orada sadece 2 hafta gibi kisa bir sure orada bulundum.Ama cesaret edemiyorum.Çift vatandaşligımiz var.Hem bulgar hem türk.Eşimin vize almasi gerekecek halledecegimizi umuyorum..Sadece merak ettigim orada iş bulabilirmiyiz.Kira fiyatlarindan dolayı malum bitaz yüksek ve ne tür işler yapabiliriz.Gecinebilirmiyiz.Sıkıntimiz bu.Benim biraz dil problemim var.Cok az biliyorum.Ķızimin eşimin iyi.Öğretmenim,eşimde iktisat mezunu.Teşekkürler…

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Merhabalar,

   Brexit başlayana kadar AB vatandaşları vize almadan gelip İngiltere’ye yerleşebiliyorlar. Yani ailece Bulgar vatandaşlığınız var ise İngiltere’ye yerleşmeniz bie uçak biletine bakar. Ancak İngiltere’de kira giderleri oldukça yüksek. Ne tür bir iş yapacağınızı önceden belirlemeniz lazım. Ya da eşiniz önce gelip yerleşecek,buradaki yaşantınızın alt yapısını oluşturacak gibi çözümler üretilebilir. Ne iş yapabiliriz sorusu ise o kadar ucu açık bir soru ki. Her iş yapılabilir. Biri size Türkiye’ye yerleşicem ne iş yapabilirim dese ne derdiniz?

 • Şenay dedi ki:

  Güzel ve faydalı cevap için çok teşekkürler…

 • Pınar dedi ki:

  Merhabalar, eşimin AB vatandaşlığı var ve İngiltere’de yaşamak istiyoruz.Size de internetten gezerken denk geldim ve iyi ki gelmişim bi kaç sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Dil ve iş bulma konusu bize engel olur mu ?

 • Resul dedi ki:

  Abim iş imkanı için İngiltere ye gitme hayali kıruyor 😂😂 Ama ben de okul okumak için gitmek istiyorum sizce mümkün mü ne kadar masraf olur yada çok uğraşır miyiz??
  Açıklık

 • Cemre dedi ki:

  Merhaba biz eşimle beraber kuaförüz ve Türkiye’de salonumuz var. İngiltere’ye yerleşmek istiyoruz.Bizi neler bekliyor neler yapmalıyız bilgi verirseniz çok sevinirim

 • Güler dedi ki:

  Merhaba yazınızı okudum, gerçekten Bilgi sahibi oldum biraz:) Mart’ta kızımı doğurdum şu an 6 aylık 🙂 Türkiye’deki malum sebeplerden dolayı İngiltere’ye gitmeye karar verdik. Burada devlet memuru ebeyim, aynı zamanda ben, eşim ve kızım Bulgaristan vatandaşı. ancak kızımın daha güzel bir yerde yaşamasını istiyorum tabii ki. Geldiğimde mesleğimi yapabilir miyim İngiltere’de ? Diğer Avrupa ülkelerinde başvuru dahilinde dil kursuna gidip staj yapıyorsun ve mesleğini yapabiliyorsun ancak İngiltere ile ilgili bir bilgi bulamadım. En korktuğum mesele dil bilmemek, özellikle de meslek olarak daha detaylı bilmem gerekir tabii. Anca başlangıç seviyesindeyim diyebilirim. Orada yaşayan biri olarak sizce buna değer mi?

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Facebook’ta İngiltere’deki Türk doktorlar grubuna katılıp danışmanızı öneririm. AB vatandaşıysanız denklik alabiliyorsunuz diye biliyorum.

 • Leyla dedi ki:

  Yazınızı tesadüfen okudum. Harika bilgiler. Benim kızımda 2008 li. Bizde Belçikadan çift vatandaşlığımız var ama Türkiyede yaşiyoruz. İngiltere beni hep çekmiştir. Okul konusunu yazmışsınız ama benim kızım çok az ingilizce biliyor iyi dereceli bir okul olarak londrada hangi okulları önerirsiniz. Birde merak ettim siz şu an ne iş yapiyorsunuz.

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Şu okulu öneririm gibi birşey söyleyemem. Outstanding okulları tercih edebilirsiniz. Ben şu an gezentianne.com yazarı olarak hayatımı sürdürüyorum.

 • Arda Güvenç dedi ki:

  Merhabalar. Öncelikle bu güzel makalenizden dolayı çok teşekkür ederim. Ben 27 yaşında Türkiye de yaşayan biriyim. Yaklaşık 9 yıldır Pastacılık yapıyorum ve bu konuda kendime çok güveniyorum mesleğim gayet iyidir.Lüks Restaurant larda ve kaliteli otellerde çalıştım. İngiltere de çalışmayı çok istiyorum hem maddi açıdan hem kendimi geliştirmem açısından ama ingilterede malesef hiç tanıdığım yok. Sizce nasıl gidebilirim orada pastacılık mesleği hangi seviyede kimlerle görüşmemi veya başvurmamı önerirsiniz.

 • Düzgün dedi ki:

  Merhaba yazinizi okudum ben elektrik teknikeriyim ingiltere’ye nekadar bir bütçe ile gidilmeli yani ortalama 4 kisilik bir ailenin aylik gideri nedir

 • elif dedi ki:

  Web siteniz çok güzel, elinize sağlık. Biz de İngiltere’ye taşınsak mı diye düşünmeye başladık. Siz nerede oturuyorsunuz? Ya da Londra’ya en fazla 1 saatte ulaşabileceğimiz, müstakil ev tutabileceğimiz ve iyi okulların olduğu, önerebileceğiniz bir yer var mı?

 • halit dedi ki:

  Merhaba Özlem hanım ;
  Ben Halit ÖZMİSİLİ. Bursa’da yaşıyorum , 1 yıldır evliyim ve 27 yaşındayım . Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sahne Dekorları ve Kostümü bölümünden mezun oldum .Eşim de aynı üniversitenin Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünden mezun . Bursa’da bir sanat atölyemiz ve bir moda evimiz vardı ancak ekonomik kriz nedeniyle kapatmak zorunda kaldık . İngiltere’ye yerleşmek ve orada çalışmak istiyoruz . Yazılarınızı okudum ve çok bilgilendirici teşekkür ederiz . İş bulabilmek için Linkedİn ve Glassdoor isimli iki uygulamayı kullanıyoruz .Orada bizim mesleğimize bakış açısı nasıldır ? Maddi anlamda geçim nasıl oluyor biraz bilgi verebilirseniz çok seviniriz. Bir de hangi şehri önerirsiniz?

  Teşekkür ederim
  İyi Çalışmalar

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Merhabalar,
   Linkedinden iş bulma olasılığınız çok yüksek değil maalesef. Çünkü özellikle brexit kararından sonra işyerlerinin sponsor olduğu Tier 2 vize oranı oldukça düştü Türkler için. Onun yerine Ankara anlaşmasını araştırmanızı ve bu vize türü ile İngiltere’ye yerleşmenizi tavsiye ederim. Önce iş kurarsınız. Geldikten sonra eşiniz kendi için linkedinden iş bulabilir.

 • Coşkun dedi ki:

  Merhaba yazınızı sonuna kadar okudum. Birçok konuda bilgi sahibi oldum. Tesekkur ederim. Ben ziraat mühendisliği mezunuyum 2011 den beri. Fakat Türkiye de kendi mesleğimi yapamadım. Muhasebe işinde calışıyorum. Aynı zamanda açıköğretim maliye bölümünü okuyorum. Öğrenci olarak basvurursam kabul edilme imkanım varmıdır.

 • ITciAnne dedi ki:

  Merhaba,
  Blogunuzdaki yazıları keyifle okudum. Sağladığınız bilgilendirici içerik için çok teşekkür ederim. Size danışmak istediğim bir iki konu için vakit ayırabilirseniz çok sevinirim.
  Ben IT sektöründe çalışıyorum ve AB vatandaşıyım. 5,5 yaşında bir kızım var.Kısmetse 2019 Haziran gibi Londra’ya gelip en azından bir 6 ay süreyle orada bir yaşam kurup kuramayacağımızı denemek istiyoruz. Yalnız karı koca ikimiz de çalışacağımzı için kızımıza bakabilecek kimsemiz olmayacak. Size sormak istediğim, çocukların okul tatillerinde ya da siz mesainizi tamamlayıp eve dönene kadar geçen sürede çocuklarla ilgilenme işini nasıl hallediyorsunuz? Yani okullar tatil olunca çalışan anne babaların çocukları ne yapıyor? Okul başlangıç/bitiş saatleri mesai saatleri içinde mi kalıyor yoksa anne/baba çocuğu okula bırakıp sonra işe gidebiliyor mu?
  Çok teşekkür ederim

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Ben çalışmıyorum ama çalışan anne babalar işe gidiş saatlerini çocuklara göre ayarlıyorlar. Örneğin biri geç gidiyor geç çıkıyor diğeri de erken gidip erken çıkıyor. Tatil dönemlerinde ise Türkiye’deki yaz okulları gibi haftalık kurslar var.

 • Ramsey dedi ki:

  Merhaba yazılarınız çok kapsamlı ve yararlı zira UK de yaşam konusunda ben çok fazla araştırma yaptım. Yaşım 36 ve Bulgar vatandaşlığımla İngiltere ye taşınma planım var kısa süre içinde. Mesleğim ingilizce öğretmenliği yani elimdeki tek şey dil. Acaba oraya gidince hangi işleri yapabilirim sizin önerebileceğiniz bir yer var mı acaba?

 • Aytaç dedi ki:

  Çok güzel yazmışsınız tşk ederim. Ben de 23 yıl Sheffield’ da yaşamış olan Türk asıllı bir İngiliz vatandaşı olarak şunu söylemek istiyorum olmuyor orada yaşamak, insan kendini kandırıyor, bülbül vatan hesabı her geçen gün aklınız buralarda bedeniniz oralarda yaşıyorsunuz, balık kuşa aşık olmuş ama nerede yaşayacaklar misali. Ben Türkiye’me döndüm 4 yıl önce ve de çoook mutluyum iyi ke de dönmüşüm. Öyle bir havası olan ülkede yaşamak bana sorun !! size musmutlu günler saygılar.

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Bu çok kişisel bir durum. Örneğin benim İngiltere’de 3. yılım. İlk yıllarda çok zorlandım ama şu an hayatımın en mutlu dönemlerinden birini yaşıyorum diyebilirim. Türkiye’ye dönmeyi şu an hiç istemiyorum ama ileride ister miyim onu şimdiden bilemem.

 • Ercan kılıç dedi ki:

  Merhaba.bizde İngiltere’ye çalışmak için gitmek istiyoruz.esim çift vatandaş.bg ve Türk.ben sadece t.c vatandaşının.2 de oğlum var onlarda t.c vatandaşı ama onlarda çift vatandaş yaptırılan.benim size sormak istediğim ben çalışma ve oturma izni alabilirmiyim.tesekjur ederim

 • kıvılcım dedi ki:

  merhaba, yazılarınız için teşekkürler öncelikle, çok yardımcı oluyor. 2 kızım var ve ilkokula ingilterede başlayacaklar inşallah. okul ve bölgelerle ilgili bilgi ve tecrübelerinizi de paylaşmayı düşünür müsünüz 🙂 herkesin en büyük kabusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir