İngiltere, Oxford Gezilecek Yerler

İNGİLTERE OXFORD GEZİLECEK YERLER

İNGİLTERE OXFORD GEZİLECEK YERLER

Ünlü bir büyüğümüzün ‘Urfa’da Oxford vardı da biz mi gitmedik?’ şeklindeki ünlü sözüne konu olan kolejler şehri Oxford’dayız. Şehri  tüm dünyadan kolejleri tanımaya ve yaz okullarına gelmiş lise çağlarındaki genç gruplar istila etmiş durumda ve bundan ötürü etrafımızda ingilizce hariç her dil konuşuluyor. Kolejler, müzeler ve diğer her yer tarihin sayfalarından kopup gelmiş gibi. Tahminimizden çok daha büyük, tarihi ve turistik bir şehirle karşı karşıyayız.

Gezimize Oxford’da gezilecek yerler listesinin başında bulunan, şehrin kalbi diyebileceğimiz Cornmarket Street’ten başlıyoruz.Burası insan kalabalığının en yoğun olduğu cadde. Kuzuları ıslak kumdan köpek heykeli yapan çocuğu seyretmekten vazgeçmeye ikna etmekte zorlanıyoruz. Gerçekten gerçek gibi. Cadde boyunca pek çok mağaza ve fast food restoranları yanyana sıralanmış. Jamie’s İtalian, Gourmet Burger tarzı kaliteli restoranlar ise Cornmarket Street’e girmeden sağa dönülerek ulaşılabilen George Street üzerinde sıralanmış. Cornmarket’ın sonunda bizi Carfax Tower karşılıyor. Çıkış ücreti 2.5 pound. Kuleden Oxford’u kuşbakışı izlemek mümkün.

Oxford-gezentianne-01

Bu noktada sağımızda Queens street,  solumuzda High Street var. Bunlar Oxford’un diğer önemli iki caddesi. Queens Caddesi’ne doğru ilerlediğimizde karşımıza Westgate Shopping Mall çıkıyor. Türkiye gibi bir alışveriş merkezi cennetinde sonra İngiltere’dekiler oldukça sönük kalıyor. Westgate’in sağında Oxford Kalesi var. Kaleye giriş ücretli ancak içeriye girmeseniz bile bahçesindeki panayırvari bölümü görmenizi tavsiye ederim.

Oxford-gezentianne

Oxford Gezi Rehberi

Queens Street’e değil de tam tersi istikametteki High Street’e doğru ilerlediğimizde ise Oxford’un kapalı pazarı Covered Market’e ulaşıyoruz. Burada kasabından balıkçısına, pastacısından restoranına butik pek çok dükkan var. Şu an tüm İngiltere’de ünlü bir zincir olan Ben’s Cookies’in doğduğu yerdeki çikolatalı kurabiyelerinin tadına bakmadan tabi ki geçmiyoruz.(Adedi 1.5 pound)

Oxford-gezentianne-02

Covered Market’ten ayrıldıktan kısa bir süre sonra Radcliff Square ile buluşuyoruz. Buradaki University Church’ün kulesinden de Oxford’u tepeden seyretmek mümkün. (4 pound)  Biz onun yerine kilisenin harika bir ambiyansa sahip kafesi Vaults Garden’da soluklanmayı tercih ediyoruz.

Oxford-gezentianne

Radcliff Square’de bulunan Radcliff Kütüphanesi yerin altında bulunduğu için ilgi çeken noktalardan biri ancak biz gittiğimizde kapalı olduğu için maalesef göremiyoruz. Kaderimize küsüp yönümüzü Oxford Bilim Tarihi Müzesi’ne çeviriyoruz. Giriş ücretsiz ancak içeride bizi pek de etkileyen birşey olmuyor.  Müzenin hemen karşısında Oxford’daki otuza yakın kolejde en önemlilerinden Trinity Collage var. Giriş 2 pound. Koleji ve bahçesini geziyor, tarihin tozlu sayfalarına ışınlanıyoruz.

Oxford-gezentianne-06

Yakınımızdaki Doğa Tarihi Müzesi’ni  görüp turu bitirmek var ama kanal tarafını hiç görmedik, orayı da görelim istiyoruz. İyi ki de üşenmiyoruz. Kanal gezimizin başlangıç noktasındaki Head of the River isimli puba bayılıyoruz.

Oxford-gezentianne-04

Sonrasında kanal boyunca ilerliyor kimi kanoyla kimi salla kanalda gezinen turist gruplarını seyrediyoruz. Şehirdeki  turist hengamesinden sonra doğa içinde huzur buluyoruz. Daha önce Cambridge’de bir benzerini yapmış olduğumuzdan bu kez kanal turlarına katılmıyoruz.

Artık dönüş vakti. Yolumuzun üzerindeki Harry Potter’dan sonra popülaritesi çok artan Christ Church’a girmek için bekleşen güruhu görünce şaşkınlık geçiriyor, burayı pas geçiyoruz. Doğa Tarihi Müzesi’ni de ziyaret ediyor ki bu müzeye tüm aile bayılıyoruz, arabamıza doğru ilerliyoruz. İngiltere’nin bir başka köşesinin keşfinde, bir başka gezi rehberinde tekrar görüşene dek sağlıcakla kalın diyoruz.:)

Oxford’da Gezilecek Yerler burada sona eriyor. İngiltere’de Gezilecek Diğer Şehirler için tıklayın…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir