İngiltere, Barmouth Gezilecek Yerler

Bir adada yaşıyor olmamıza rağmen taşındığımızdan beri henüz denizi görmemiş olmamızı kendimize yakıştıramıyor, güneşli bir pazar sabahı bize en yakın deniz olan Galler’deki Barmouth Şehri’ne doğru yola çıkıyoruz. Galler’in (Wales) sadece bir bölge değil Birleşik Krallık’a bağlı, İngiltere’den farklı bir ülke olduğunu ancak geziden bir önceki akşam planlama yaparken anlıyoruz:)

Barmouth’a giderken Gezilecek Yerler listemizde bulunan yolumuzun üzerindeki Snowdonia Ulusal Park sınırları içerisindeki Pistyll Şelaleleri’ne uğruyoruz. Görsel muhteşem. Şelale etrafında kısa metrajlı bir trekking yaptıktan sonra rotamızı Bala Gölü’ne çeviriyoruz. Deniz, göl, şelale, biz doğadaki suyun her formuna bayılıyoruz:)

Galler-barmouth-gezilecek-yerler-gezenti-anne-05

Sırada nostaljik buharlı tren turları düzenlenen Bala Tren İstasyonu var. Göl etrafında 1 saat süren yolculuk boyunca istenen istasyonda inilebiliyor, geziliyor, balık tutuluyor ve bir sonraki trene tekrar binelebiliyor. Kendimizi yine film setinde hissettiğimiz bir an…

Galler-barmouth-gezilecek-yerler-gezenti-anne-02

Galler Sınırı’na girdiğimiz andan itibaren yoldaki tabelalarda İngilizce’den önce Galce yazılar yazmaya başlıyor. İki arabanın zor geçtiği daracık yollardan sürekli karşıdan gelene bir yol verme hali sonrası nihayet Barmouth’a ulaşıyoruz. Varır varmaz kendimizi hemen upuzun ve oldukça geniş kumsala atıyoruz. Denizdeki gelgitlerden dolayı kumsalın büyük bir bölümü ıslak. Hava 18-20 derecelerde, henüz yüzme havası yok ama çıplak ayakla sahil boyunca özgürce yürüyoruz.

Galler-barmouth-gezilecek-yerler-gezenti-anne-04

Denizi çok özlemişiz, huzur doluyoruz. Olmazsa olmaz ritüelimiz kumu kazarak su çıkarmacadan sonra ki burada bu oldukça kolay, şehrin içerisine doğru ilerliyoruz. Aslında burası lunaparkı olsun, minik kafeleri olsun şehirden ziyade sahil kasabası havasında. Ödüllü balıkçı The Mermaid’de leziz cod fish ve taze patatesleri hüpletiyor sevimli çarşı içinden birkaç instagram pozu aldıktan sonra Barmouth ile vedalaşıyoruz.

Galler-barmouth-gezilecek-yerler-gezenti-anne-06

İngiltere’deki Diğer Turistik Şehirler için tıklayın…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir