İngilizlerin Yeme İçme Alışkanlıkları ve Geleneksel İngiliz Mutfağı

İngiliz mutfağı bir İtalyan mutfağı, bir İspanyol mutfağı ya da bir Fransız mutfağı kadar iddialı görünmese de bünyesinde pek çok sıra dışı lezzeti barındırdığını söylemek yanlış olmaz.

O zaman gelin hep birlikte İngilizlerin yeme içme alışkanlıkları, geleneksel İngiliz mutfağı, ‘İngilizler ne yer ne içer?’ konularına kısaca bir göz atalım…

FISH & CHIPS (KIZARMIŞ BALIK VE PATATES)

Dışarıda yemenin daha çok pub kültürü ile bağdaştırıldığı İngiltere’de pub food olarak adlandırdıkları seçenekler arasında dahi geleneksel pek çok lezzete rastlamak mümkün. Sizler de takdir edersiniz ki bu konuda ilk akla gelen, diğer ülkelerdeki restoranların menülerinde de tek başına İngiliz mutfağını başarıyla temsil eden yiyecek FISH & CHIPS. Genelde morina balığından yapılan fish & chips dışı çıtır çıtır, içi yumuşacık olarak pişirilip servis ediliyor, kızarmış patates ve İngiliz birası Ale ile muhteşem bir uyum sergiliyor.

ingiliz-mutfağı-gezenti-anne-11

İNGİLİZLERİN YEME İÇME ALIŞKANLIKLARI

Patates konusu İngilizler için mühim bir konu. Kızarmış patates, ikiye bölerek fırında pişirdikleri minik bebek patatesler, patates püresi gibi pek çok formu İngiliz mutfağının olmazsa olmazı. Balık da, tavuk da, kırmızı et de hep patates ile birlikte servis ediliyor. Fish & Chips’in yanına kızarmış patatesin yanında mutlaka bezelye de veriliyor. Bezelye genelde tane bezelye olmakla beraber isteğe bağlı olarak püre olarak da servis edilebiliyor.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

JACKET POTATOES (KUMPİR)

Türkiye’de patatesin en sevilen formlarından biri olan tereyağ ve kaşar ile harmanlanarak lezzetin doruklarına ulaşmış fırınlanmış patates KUMPİR İngiltere’de de pek çok kafe, restoran ve pub menüsüne Jacket Potatoes olarak girmiş durumda. Ancak burada patatesin üzerine bizdeki gibi envai çeşit salata ve meze karışımları koymak yerine fırınlanmış tereyağlı patatesi fasulye/cheddar, ton balığı/cheddar, ya da kıyma/cheddar gibi ikililer ile tamamlıyorlar.

ingiliz-mutfağı-gezenti-anne-09

İNGİLTERE’DE YEME İÇME – JACKED POTATOES

SUNDAY ROAST (GELENEKSEL PAZAR YEMEĞİ)

İngiliz mutfağınındaki geleneksel diğer bir kavram da ROAST kavramı.  İstanbul’da bile bazı beş yıldızlı otellerde yaygınlaşmaya başlayan Sunday Roast büfelerinin kökeni geleneksel İngiliz mutfağına dayanıyor. Sunday Roast geleneksel İngiliz kültüründe önemli bir yere sahip. Pazar öğle yemeği için restoranlarda ya da publarda buluşuluyor, fiks bir ücret karşılığında roast büfesinden faydalanılıyor. Büyük bir parça halinde fırınlanmış ve ağır ateşte pişirilmiş dana eti, domuz eti ya da hindi eti ince dilimler halinde kesilerek servis ediliyor. Gravy denilen sosla sunulan dilim etlere yine fırınlanmış bebek patatesler ve buharda pişmiş sebzeler eşlik ediyor.

GELENEKSEL PAZAR YEMEĞİ – SUNDAY ROAST

Patates gibi diğer bir vazgeçilmezleri de işte bu baked beans dedikleri ve hafif şekerli bir domates sosu ile pişirdikleri minik bir çeşit kuru fasulye. Bu fasulyeyi o kadar çok seviyorlar ki kahvaltı da bile tüketiyorlar. Evde uğraşmak falan da yok, direkt pişmiş ve soslanmış halini konserve olarak satın alıyorlar.

ingiliz-mutfağı-gezenti-anne-10

İNGİLİZ KAHVALTISI

ENGLISH BREAKFAST (İNGİLİZ KAHVALTISI)

Kahvaltıdan bahsetmişken klasik bir İngiliz kahvaltısı onların göz yumurta olarak adlandırdıkları sahanda yumurta, sosis, pastırma, az önce bahsettiğim soslu fasulye ve ızgara edilmiş geniş bir dilim domatesten oluşuyor. Kahve de bir opsiyon olmakla birlikte kahvaltılarına genelde Türk mutfağında olduğu gibi çay eşlik ediyor. Bir Fransız’ın kahvaltısını kruvasan, reçel ve kahve ile geçiştirdiği düşünüldüğünde İngiliz kahvaltısının fasulye hariç kısmı, besin değeri ve damak tadı olarak Türk kahvaltısı ile daha iyi bir uyum sergiliyor. Geleneksel İngiliz yemeklerine dönecek olursak restoran ve pub menülerinde karşımıza Fish & Chips’ten sonra en çok Gammon Steak, Steak Pie ve Kidney Pudding çıkıyor.

ingiliz-mutfağı-gezenti-anne-06

GELENEKSEL İNGİLİZ YEMEKLERİ – STEAK PIE

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

DİĞER GELENEKSEL İNGİLİZ YEMEKLERİ (STEAK PIE, GAMMON STEAK, KIDNEY PUDDING)

Gammon Steak, domuz etinin tütsülenmiş but tarafından hazırlanmış biftek anlamına geliyor ve genelde pişmiş ananas dilimi ve göz yumurta ile servis ediliyor. Steak Pie ise isminden anlaşılacağı gibi biftekli tart anlamına geliyor. Soslanmış kuşbaşı formundaki dana eti, tart hamuru içinde fırınlanarak pişiriliyor, yanında yine klasik bezelye ve patates çeşitlerinden biri ile servis ediliyor. Kidney Pudding de Steak Pie’ya benzer bir yemek çeşidi. Ufak ufak doğranmış dana ya da kuzu böbreği bu kez çıtır olmayan, tarttan ziyade krep hamuru kıvamında bir hamur ile pişirilerek servis ediliyor, eşlenikçiler değişmiyor.

ingiliz-mutfağı-gezenti-anne-07

İNGİLTERE’DEKİ YEMEKLER – KIDNEY PIE

GELENEKSEL İNGİLİZ TATLISI, STICKY TOFFEE PUDDING

Bu kadar yemeğin üzerine artık tatlılara geçsek hiç fena olmaz. İngiliz mutfağı ve tatlı dediğimizde aklıma ilk olarak damak çatlatan Sticky Toffee Pudding geliyor. Bol tereyağlı çikolatalı ıslak kek olarak tanımlayabileceğim Sticky Toffee Pudding, üzerine karamel sosu döküldükten sonra vanilyalı dondurma ile servis ediliyor.

ingiliz-mutfağı-gezenti-anne-01

MEŞHUR İNGİLİZ TATLILARI – STICKY TOFFEE PUDDING

İNGİLİZ PUBLARI

Tüm bu yemekler tatlılar kafe ve restoranlar menülerinde olduğu gibi pub, gastro pub menülerinde de karşımıza çıkıyor. İngilizler PUB kültürünü seviyor. Hafta sonu geldiğinde hem aileler hem çocuksuz gruplar publara doluşuyor, bira kadehlerini tokuşturuyorlar. Geniş iç mekanları, rahat koltukları, ortama sıcaklık katan ahşap dekorasyonları, kimsenin kimseye karışmadığı ama aynı zamanda bir samimiyet de hissedilen ambiyansları ve göreceli olarak uygun fiyatları ile publar İngiliz halkının hem dışarda yeme hem de sosyalleşme ihtiyacını büyük ölçüde karşılıyor. Pek çok İngiliz Pub’ında çocuk oyun alanı bile bulunuyor.

ingiliz-mutfağı-gezenti-anne-04

İNGİLTERE’DE NE YENİR?

Geleneksel İngiliz mutfağındaki çeşitlilik bir yana İngiltere’de, özellikle de Londra’da Hint mutfağı, Uzak Doğu mutfağı, Amerikan mutfağı, İtalyan mutfağı başta olmak üzere dünyadaki pek çok mutfağın da en başarılı örnekleri deneyimlemek mümkün. Bu anlamda İngiltere’nin bir gastronomik anlamda çok tatmin edici bir ülke olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

Londra’da Yeme İçme, Ne, Nerede Yenir?

İngilizler Soğuk İnsanlar mı? İngiliz Davranış Biçimleri

Yurtdışında Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları

4 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir