BrexIt’ten Sonra Ankara Anlaşması Sona mı Erecek?

BREXIT İLE İLGİLİ SON DURUM NEDİR? ANKARA ANLAŞMASI’NA ETKİSİ NEDİR?

İngiltere, Avrupa Birliğinden çıkması anlamına gelen BREXIT sürecinin 31 Aralık 2020’e kadar sürmesine karar verildi. Bu süre içinde trading ve immigration (ticaret ve göçmenlik) kanunlarının da aynen devam edecek. Bu anlamda 31 Aralık 2020’e kadar Brexit’in Ankara Anlaşmasına bir etkisi olmayacak.

BREXIT GERÇEKLEŞTİKTEN SONRA (31 Aralık 2020) ANKARA ANLAŞMASI BİTECEK Mİ?

Aslınca bu geçiş süresi daha da uzatılabilir ama, biteceğini var sayarsak, Ankara anlaşması vizesi açısından önümüzde 3 seçenek görünüyor:

 1. Yeni başvurulara kapanabilir ama uzatma başvuruları devam eder.
 2. Olduğu haliyle devam eder.
 3. İngiltere -Türkiye arasında yeni bir anlaşma yapılarak bazı vize kriterleri değişerek devam eder.

Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, Londra Başkonsolosluğu, TÜSİAD, Londra’daki işadamları ve grupların İngiliz hükümeti ile yaptığı çeşitli lobi çalışmaları sayesinde, Ankara Anlaşması vizesinin Brexit’ten sonra da aynen devam etmesi yönünde olumlu işaretler var. O zamana kadar bu çalışmalar ve olumlu durum ettiği sürece Ankara Anlaşması vizesinin Brexit’ten sonra da devam edeceği düşünülebilir.

 

Ankara Anlaşması Vizesi Geçerli mi? Durduruldu mu? Son Durum Nedir?

4 Comments

 • Ayşe Sinem V. dedi ki:

  Merhabalar. Konu BREXIT !!! Basvuru asamasindayim ve blogunuzu da check ettim . Degerli goruslerinize ihtiyacim var. Onay alirsam yerlesirsem ILR alma şansim olur mu…acaba kanunlar degisip bizi geri gonderirler mi…Yukarida belirtmişsiniz 3 ihtimal var diye . 26 kasim pazartesi yani Brexit in imzalandigi gun itibariyle baktiginizda hala ayni fikirde misiniz? Theresa May in yuzeysel aciklamasi disinda bir bilgim yok henuz. Zaten cok yeni. Ancak bilgi aldikca bizlere iletir misiniz? Sizin son durum degerlendirmeniz nedir? Tesekkur ederim

 • Tuce dedi ki:

  Merhabaaa 💙 İnternette blogunuza denk geldim çıkamadım içinden saatlardir 💙 Bende eşimle ankara anlaşması ile Londra’ya yerleşmeyi düşündüğümüz için bolca yazılarınızı okudum. Size birkaç soru sormak istiyorum. Ankara Anlaşması ile gelmek için orada iş kurmamız gerekiyor dimi? Oraya gelip bir yerde garsonluk yapmamız yeterli olmaz mı? Ya da ben şuan turizm acentasında çalışıyorum. Orada bir acentaya başvursam? Ve Ankara anlaşmasında bunu göstersem eşimde bağımlı vize ile gelse olmuyor mu? Biraz aydınlatabilirseniz çok sevinirim 💙

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Ankara Anlaşması vizesi alabilmeniz için bir iş planı çerçevesinde başvuru yapmanız ve iş kurmanız gerekiyor. Çünkü vizeniz kabul edilse dahi 1 yıl sonra kurduğunuz işin durumu tekrar değerlendiriliyor. Kısaca garsonluk yapamazsınız ya da turizm acentasında çalışamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir