Ankara Anlaşması Vizesi Geçerli mi? Durduruldu mu? Son Durum Nedir?

ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ NEDİR?

Ankara Anlaşması vizesi (ECAA) Türk vatandaşlarının İngiltere’de kendi işlerini kurarak aileleri ile birlikte İngiltere’de yaşamalarına, çalışmalarına ve devamında İngiliz vatandaşı olmalarına olanak sağlayan, İngiltere ve Türkiye arasında 1963 yılında imzalanmış özel bir anlaşmaya dayanan bir İngiltere çalışma vizesi türü. Şu an İngiltere’deki Türklerin büyük bir çoğunluğu Ankara Anlaşması sayesinde geçici ya da kalıcı oturum iznine sahip olarak İngiltere’de yaşamaya devam ediyor.

ANKARA ANLAŞMASI VİZE ŞARTLARI ÖNCEDEN NASILDI?

2018 yılından önce Ankara Anlaşması vizesi ile önce 1 yıllık, sonra 3 yıllık vize başvurusu yapılarak bu 4 yıl boyunca İngiltere’de geçici oturum izni elde ediliyordu. 1+3 yılın sonunda ise ücretsiz ve sınavsız olarak süresiz oturum izni başvuru hakkı doğuyor,
süresiz oturum iznini aldıktan 1 yıl sonra ise İngiliz vatandaşlığına başvuru hakkı doğuyordu. Yani Ankara Anlaşması vizesi 5 yıl gibi bir sürede İngiliz vatandaşlığını en kısa sürede almayı imkan sağlayan, bu anlamda en avantajlı vizeydi.

BrexIt’ten Sonra Ankara Anlaşması Sona mı Erecek?

ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ’NDE SON DURUM NEDİR?

DURDURULDU MU? 

HALA GEÇERLİ Mİ?

Brexit kararı sonrası, 2018 yılı başında Ankara Anlaşması vizesi ile süresiz oturuma başvuru hakkı (Indefinite Leave to Remain) bir süreliğine askıya alındı. 3 ay sonra Haziran 2018’de yapılan yeni düzenlemeler, eklenen yeni koşullar ile tekrar yürürlüğe girdi. Ankara Anlaşması vizesinde değişen şartları başlıklar halinde listeledim.

ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ’NDE DEĞİŞEN ŞARTLAR

1 – BAŞVURU SÜRESİ

Ankara Anlaşması vizesinde en dikkat çekici değişim süresiz oturum izninin başvurusunun eski uygulamaya göre 1 yıl daha geç yapılabilmesi oldu. 2018 yılı öncesinde Ankara Anlaşması vizesi ile önce 1 yıllık, sonra 3 yıllık vize başvurusu yapılarak, 1+3 yılın sonunda süresiz oturum izni başvuru hakkı doğuyordu ancak Haziran 2018 itibariyle süresiz oturum izni başvuru süresi 1+ 4 yıla yükseltildi.  Dolayısıyla süresiz oturum hakkını aldıktan 1 yıl sonra başvurulan İngiliz vatandaşlığına başvuru hakkı da 1 yıl daha ertelenmiş oldu. Yani önceden Ankara Anlaşması vizesi ile İngiltere yerleşen kişiler 5 yılın sonunda İngiliz vatandaşlığını alabiliyorken, 2018 Haziran ayı itibariyle bu süre 6 yıla çıkmış oldu. Bu anlamda Ankara anlaşma vizesine sahip Türkler, İngiltere’de çalıştığı şirketin sponsorluğuyla Tier 2 vize ile yaşayan Türk ve diğer ülke vatandaşları ile aynı sürede süresiz oturum izni ve vatandaşlık başvurusu yapabilme haklarına sahip oldular.

 

Süresiz oturum iznine başvuru süresi ile ilgili yapılan diğer bir değişiklik ise Ankara Anlaşmalı kişilerin eşleri ile ilgili…

Önceden eşler ve çocuklar İngiltere’ye Ankara Anlaşmasına sahip eşlerinden geç de yerleşseler eşlerinin vize başlangıç süresine göre süresiz oturum izni başvurusunda bulunabiliyorlardı. Yeni düzenleme ile Ankara Anlaşmalı kişilerin eşlerinin de başvuru yapabilmesi için bizzat kendilerinin de 5 yılı doldurmuş olması gerekiyor.  Eğer 5 yılı doldurmamışsa eşler ilk önce uzatma başvurusu yapıp 5 yıl dolunca da süresiz oturum izni başvurusu yapabiliyor. Çocuklar ise eskiden olduğu gibi sponsor olan kişi ile birlikte süresiz oturuma başvurabiliyor.

 

2 – SÜRESİZ OTURUM İZNİ BAŞVURU ÜCRETİ

Ankara Anlaşması şartları ağırlaştıran diğer önemli madde ise süresiz oturum izni başvuru ücreti oldu. Daha önce 1 yıllık vize başvurusu, 3 yıllık vize başvurusu ve de süresiz oturum izni başvurusu ücretsizdi. Haziran 2018 itibariyle sınırsız oturum izni başvurusuna hak kazanmış kişilerin hem kendileri hem eşleri hem de 18 yaşından büyük çocukları için kişi başı 2,389 £ başvuru ücreti ödemesi gerekiyor. 1 yıllık ve 3 yıllık vize başvuruları ise hala ücretsiz.

3 –  HER YIL EN AZ 180 GÜN İNGİLTERE’DE YAŞAMA ŞARTI

Ankara Anlaşması vizesi başladığı an itibariyle hem başvuru sahibinin hem eşlerinin hem de çocuklarının 5 yıllık süre içerisinde her yıl için en az 180 gün Birleşik Krallık’ta bilfiil yaşama şartı aranıyor.

4 – B1 İNGİLİZCE DİL SINAVI VE İNGİLTERE’DE YAŞAM (LIFE IN UK) TESTİ

Ankara Anlaşması vizesi ile İngiltere’de yaşayan anlaşma sahibinin, eşinin ve 18 yaşından büyük çocuklarının süresiz oturum izni başvuru yapabilmesi vatandaşlık sınavı olarak bilinen İngiltere’de Yaşam (Life in UK) testini ve  B1 seviyesinde İngilizce dil sınavını geçmesi gerekiyor.

Peki Ankara Anlaşması vizesi ile hali hazırda 4 yılını doldurmuş olanlar ya da 3 yıllık vize başvurusu yapılan bu değişiklikten önce kabul edilmiş olanların durumu ne olacak? Düzenlemeden önceki koşullar ile süresiz oturma iznine başvurabilecekler mi? Bu kazanılmış hak değil midir?

Her ne kadar kazanılmış haklar geri alınmaz mantığıyla bu şartlardaki kişilerin düzenlemeden önceki koşullar ile süresiz oturum izni ve vatandaşlık başvurusu yapmaları gerekir gibi görünse de, İngiltere Hükümeti maalesef şu an bunu kabul etmiyor. Yapılacak tüm süresiz izin başvurularını yeni düzenlemenin şartları ile değerlendiriyor. Konu hakkında itiraz davaları açıldı, sonuç bekleniyor.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

İngiltere’de Yaşamak ve Çalışmak

Neden İngiltere’ye Taşındık?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir