Sultanahmet, Sirkeci, Eminönü Gezilecek Yerler

Tarihi İstanbul Yarımadası bölgesi turizm ve tarih meraklıları için çok önemli. Tarihi İstanbul Yarımadası’nda gezilmesi gerekli ilk akla gelen yerler, Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Sultan Ahmet Camii ve Meydanı, Yerebatan Sarnıcı, Çemberlitaş ve Kapalı Çarşı.

1 – SULTANAHMET MEYDANI, SULTANAHMET CAMİİ VE YEREBATAN SARNICI

Sultanahmet, Sirkeci, Eminönü Gezilecek Yerler listemizin ilki Sultanahmet Meydanı, Sultanahmet Camii ve Yerebatan Sarayı’na gitmek için, Anadolu yakasında iseniz Kadiköy’den vapurla Eminönü’ne geçebilir, buradan Bağcılar yönüne giden tramvaya binerek, Sultanahmet Durağı’nda inebilirsiniz. Sultanahmet Meydanı’ndaki Mısır Dikilitaş, Örme Dikilitaş ve Yılanlı Sütunu inceledikten sonra, altı minareli, ünlü Sultanahmet Camii’ni (Blue Mosque) dıştan ve de içten incelemek büyüleyici. Daha sonra Bizans döneminden kalma ünlü Yerebatan Sarayı adı verilen büyük su sarnıcını ziyaret edip burada Osmanlı ve Yeniçeri kıyafetleri ile resim çektirebilirsiniz. Resimler çekilirken eğlenmek garantili:)

2 – TARİHİ SULTAN AHMET KÖFTECİSİ, SULTANAHMET PARKI VE EROL TAŞ KAHVESİ

Karınlar açıktıysa Tarihi Sultanahmet Köftecisi, orijinal haliyle sizi bekliyor. Buranın köftesini ve piyazını yemeden Sultanahmet’ten ayrılmak, geziyi eksik tamamlamak olur. Yalnız Sultanahmet’te yanyana dizili birbirine benzer, Tarihi Sultanahmet Köftecisi ibareli pek çok köfteci var. Orijinalinde yemek istiyorsanız Tarihi Sultanahmet Köftecisi Selim Usta’da yemelisiniz.

TARİHİ SULTANAHMET KÖFTECİSİ SELİM USTA

Karınlar doyduktan sonra Sultanahmet Arkeolojik Park’ın içindeki havuz başında oturup Ayasofya ve Sultanahmet Camii manzarasının keyfini sürebilirsiniz. Buradan geçerek 10 dakika yürüyüş mesafesindeki Cankurtaran’a gidebilir, rahmetli karakter oyuncusu Erol Taş’ın eski yıllardaki film kareleriyle donatılmış kahvesini ziyaret edebilirsiniz. Erol Taş sağlığında film setlerinden arta kalan zamanlarda bu kahveyi işletiyor ve personele bizzat yardım ediyordu. Kahve şu anda yarı müze havasında işlevini sürdürüyor.

3 – AYASOFYA MÜZESİ

Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtları arasında yer alan Sultanahmet, Sirkeci, Eminönü gezilecek tarihi ve turistik yerlerin başlarında gelen Ayasofya Müzesi Sultanahmet’e gelindiğinde mutlaka ziyaret edilmeli. Bina 500’lü yıllarda Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından Doğu Romanın en büyük kilisesi olarak inşa edilmiş. Sonraları değişik şekillerde inşa ve restorasyonlara uğramış. Osmanlı zamanında Cami olarak kullanılmış, Cumhuriyet döneminde müze olarak kullanılmakta. Ziyaret süresi yaklaşık bir saat. Giriş ücreti 40 TL. Müze kart geçerli.

SULTANAHMET MEYDANI VE AYASOFYA

4 – TOPKAPI SARAYI

Ayasofya’dan sonraki durağımız, İstanbul’un tarihi sembolü sayılan Topkapı Sarayı. Altı yüzyıllık İmparatorluk, dört yüz yıl Topkapı Sarayı’ndan yönetilmiş olup, o yıllardaki saray nüfusu, zaman zaman değişse de, dört bin kişi civarındadır. Saray gezisi gruplar halinde ya da bireysel olabiliyor. Grupları, tur rehberleri yönetip bilgilendiriyor. Bireysel geziler için, girişte, plan, harita broşür gibi dokümanlar tedarik ederek yararlanacağınız gibi duvarlardaki yönlendirme işaretleri de size yardımcı olabiliyor. Gezi süresi size bağlı. Dilerseniz tüm gününüzü burada geçirebilirsiniz. Topkapı sarayı giriş ücreti 40 TL. Müze kart geçerli. Topkapı Sarayı ziyareti sonrası Osmanlı Devleti döneminde Topkapı Sarayı’nın güllerle dolu dış bahçesi olarak kullanılmış olan, aynı zamanda Nazım Hikmet’in ceviz ağacı olduğu Gülhane Parkı’nın çiçekli bankalarından birinde oturup dinlenebilirsiniz.

İSTANBUL’DA GEZİLECEK YERLER – TOPKAPI SARAYI

5 –  PANORAMA 1453 TARİH MÜZESİ

Kabataş-Bağcılar metrosu ile Topkapı Durağı’na geldikten sonra yaklaşık 150-200 metre mesafedeki, 2009 yılında açılan Sultanahmet, Sirkeci, Eminönü Gezilecek Yerler listemizin 5.si Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Top sesleri, mehter müziği ve Osmanlı atlarının kişnemelerinin efekt olarak kullanıldığı muhteşem bir görsel fetih şöleni 1453 Tarih Müzesi’nde sizleri bekliyor. Büyük bir odanın içinde, kilometrelerce uzaklıktaki İstanbul surlarında İstanbul’un fethini izliyorsunuz. Bir benzeri Hollanda’da bulunan bu gösteri daha yeni bir teknolojiyle hazırlandığından daha da görkemli. Bence İstanbul’da gezilecek yerlerin olmazsa olmazı. Normal seyir süresi yaklaşık 45 dakika. Giriş ücreti 7.5 TL. Müze kart geçerli değil.

İSTANBUL’DA GEZİLECEK YERLER – PANORAMA 1453 MÜZESİ

6 – BEYAZIT MEYDANI, SAAFLAR ÇARŞISI, KAPALI ÇARŞI VE MISIR ÇARŞISI

Kabataş-Bağcılar metrosunu kullanıp Beyazıt durağında indiğinizde Beyazıt Meydanı’na rahatlıkla ulaşırsınız. Beyazıt Meydanı’nı ve ünlü İstanbul Üniversitesi girişini izledikten sonra, kitaplarla ilgili iseniz  yakındaki ünlü Saaflar Çarşısı’nı gezebilirsiniz. Esnaftan kime sorsanız sizi yönlendirirler. Bu bölge aynı zamanda ünlü Kapalı Çarşı’nın da güneybatı girişi. Buradan Kapalı Çarşı’ya girerek Mısır Çarşısı ve Eminönü yönüne, geze geze, sindire sindire yürüyor ve tarihi İstanbul’u keşfediyor, hissediyorsunuz. Cıvıl cıvıl Mısır Çarşısı’ndaki envai çeşit baharat satan baharatçılardan, kuruyemişçilerden alışverişinizi yapıp Eminönü’ne ulaşırsınız.

İSTANBUL’DA GEZİLECEK YERLER – MISIR ÇARŞISI

7 – EMİNÖNÜ’NDE BALIK EKMEK VE GALATA KÖPRÜSÜ

Bir dönem İstanbul’un en önemli ticari merkezi konumunda bulunan Sultanahmet, Sirkeci, Eminönü  gezilecek tarihi ve turistik yerlerden Eminönü belirli bir kitle tarafından hala elektronik eşya, saat, ev eşyası ve giysi alışverişi için sıkça ziyaret edilmekte. Siz de ister bu dükkanları gezebilir ister sahildeki süslü püslü teknelerden balık ekmek alabilirsiniz. Karşınızda kalan Galata Kulesi’ne nazır balık ekmeğinizi yedikten sonra Galata Köprüsü’nden geçerken ister balık tutanları izleyebilir ister köprü altındaki kafelerde bir şeyler içebilirsiniz.

Eminönü Lezzet Durakları için tıklayın…

EMİNÖNÜ’NDE BALIK EKMEK

 

İstanbul’da Hafta Sonu Çocuklarla Doğada Gezilecek Yerler

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir