İstanbul’a Yakın Denize Girilecek Yerler, Plajlar

İstanbul’da yaşayanların denize girebilmek, kumsalda güneşlenip yazın keyfini sürebilmek için mutlaka izne çıkıp Ege ve Akdeniz sahillerine gitmeleri gerekmiyor. İstanbul’a yakın denize girilecek yerler ve plajlar, işe gidiyormuşsunuz gibi bir iki saatte ulaşabileceğiniz mesafelerde sizleri bekliyor. Pek çoğu Karadeniz sahilinde olan İstanbul’la yakın denize girilecek bu plajlar ile ilgili yazımda Kilyos plajları, Şile plajları, Büyükada plajları, Cebeci, Kerpe ve Kefken bulunuyor.

1 – KİLYOS PLAJLARI

İstanbul Avrupa yakasının Karadeniz’e açıldığı yerde bulunan Kilyos, İstanbul’a olan mesafesi sebebiyle, hafta sonu denize girmek isteyen İstanbullular, özellikle Avrupa yakasındakiler için ilk akla gelen destinasyonlardan.İstanbul’a yakın denize girilecek yerler listemizin ilki olan Kilyos plajları dendiğinde ilk akla gelenler Tırmata Beach, Babylon Kilyos, Uzunya Beach, Suma Beach ve Burç Beach oluyor.

Kilyos plajları ve giriş ücretleri için tıklayın.

kilyos_plajlari_babylon

2 – ŞİLE PLAJLARI

İstanbul Avrupa yakasında oturanların ulaşım rahatlığı açısından Kilyos’u tercih ettiği gibi, Anadolu yakasında oturanlar da aynı sebepten ötürü Şile plajlarını tercih ediyor. Kilyos gibi Şile de kimi zaman berrak ve çarşaf gibi olan, kimi zaman da dalgalarla eğlenme imkanı sunan denizi ile İstanbulluları hafta sonları günübirlik de olsa deniz keyfi için kendine çekiyor. Şile’deki plajlar dendiğinde ilk olarak Uzunkum Plajı, Ayazma Plajı, Ağlayankaya Plajı ve Kumbaba Plajı akla geliyor.

Şile plajları ve giriş ücretleri için tıklayın.

sile_plajlari-4

3 – BÜYÜKADA PLAJLARI

İstanbul’a yakın denize girilecek yerler ve plajlar listemizin üçüncüsü İstanbul’a bir vapur mesafesindeki Büyükada’ya Avrupa Yakası’nda oturanlar Beşiktaş ve Kabataş’tan, Anadolu Yakası’nda oturanlar ise Bostancı ya da Kadıköy’den kalkan vapurlar ile ulaşabiliyor. Her mevsim şehirden kaçış için en popüler destinasyonlardan biri olan Büyükada yaz aylarında da plajları ile İstanbullulara hizmet veriyor. Yörükali Plajı, Nakibey Plajı, Prenses Koyu Plajı ve Yada Beach Club Büyükada’daki en çok sevilen plajlar.

Büyükada plajları ve giriş ücretleri için tıklayın.

4 – CEBECİ SAHİLİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenmiş uçsuz bucaksız kumsalında şezlong, şemsiye, kabin ve duşların bulunduğu Cebeci sahili yaz aylarında İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan günübirlik ya da hafta sonu yapılacak deniz tatili için ideal. Kerpe ve Kefken’in komşusu Cebeci’nin denizi oldukça temiz, kıyıları kumluk ve sığ, çocuklar için oldukça uygun. Mavi bayraklı plajı oldukça geniş ve uzun olduğu için, bayram dönemlerinde dahi herkes için  yüzebileceği ve güneşlenebileceği bir alan bulmak mümkün.

Cebeci ulaşım ve konaklama detayları için tıklayın.

mavi_bayrakli_cebeci_kumsali

5 – KERPE VE KEFKEN SAHİLİ

İstanbul’un Karadeniz kıyısında Şile’si, Ağva’sı varsa İzmit, Kocaeli’nin de Kerpe’si, Kefken’i var. İstanbul’a yakın denize girilecek yerler ve plajlar listemizin sonuncusu Kerpe ve Kefken’e ulaşmak Ağva’ya ulaşmaktan bile kolay. İstanbul’dan TEM otoyolunu kullanarak Kocaeli’ye geliyor, 50 km sonra masmavi deniziyle sırtını çam ormanlarına dayamış şirin bir tatil beldesi olan Kerpe’ye  ulaşıyor, muhteşem bir doğa ile karşılaşıyorsunuz.

Kerpe’deki en iyi restoranlar, Kefken Limanı, Pembe Kayalar ve Kerpe ve Kefken’e ulaşım detayları için tıklayın.

 

 

İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Gezilecek Doğal Yerler

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir