İngiltere’de İlkokullardaki Eğitim Sistemi, Türklerin İngilizce ile İmtihanı

Gezenti-anne-ingiltere-eğitim-sistemi-e1451940389764

İNGİLTERE’DE EĞİTİM SİSTEMİ

Türkiye’den İngiltere’ye taşınma sebeplerimizden en önemlisinin çocuklarımızın en evrensel dil olan İngilizceyi anavatanında öğrenmelerini sağlamak olduğu için İngiliz eğitim sistemini kısaca özetleyen bir yazı yazmak istedim.

İngiltere’de İlkokula Başlama Yaşı

İngiltere’de çocuklar 4 yaşında ilkokula başlıyorlar. İlkokul derken 1. Sınıfa değil elbette. 4 yaşındaki çocukların gittiği sınıfa nursery, 5 yaşındakiler gittiği sınıfa reception deniyor ve her iki grup da ilkokul bünyesinde  1. sınıf ve daha büyüklerle birlikte aynı formayı giyerek eğitim alıyorlar. 1. Sınıf (İngilizlerin tabiriyle Year 1) 6 yaşında başlıyor ve çocuklar bizde olduğu gibi okuma yazmayı 1. sınıfta öğreniyorlar. Ama 1. sınıfa Türkiye’deki akranlarına göre 1 yaş erken başlamış oluyorlar.

Özel Okul mu? Devlet Okulu mu?

İngiltere’de özel okul yok denecek kadar az. Büyük çoğunluk çocuğunu devlet okuluna gönderiyor. Bizim çocukluğumuzda olduğu gibi çocuklar evlerine en yakın okula kabul ediliyor, orada eğitim görüyorlar. Ancak İngiliz okulları devlet tarafından titiz bir denetime tabi tutulup 1’den 4’e kadar derecelendiriliyor, devletten bu derece doğrultusunda ödenek alıyorlar. Siz de haklı olarak en iyi derece alan outstanding (1.derece) bir okula çocuğunuzu göndermek istiyorsunuz. Bunu başarmak için bu okullardan birinin catchment area’sına yani kapsama alanına taşınmanız gerekiyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu bölgelerde kiralık ev bulabilmek zor, bulunan evin kirası da yüksek oluyor. Gerçi Türkiye’de özel okullara verilen paralar düşünüldüğünde kira için verilen fark devede kulak kalıyor.

Çocukları outstanding bir okula yazdırdıktan sonra daha uzakta daha ucuz ya da daha güzel bir eve çıkma şansınız var, bir kere kaydettirdikten sonra bu artık sorgulanmıyor ama okula bu kadar yakın olma, çocukları yürüyerek okula bırakma lüksünden vazgeçmek zor. 🙂

Peki Türkiye’den gelen ve  İngilizceyi başlangıç bile denemeyecek bir seviyede bilen bir çocuk okula nasıl adapte oluyor? Bir kursa falan mı gitmeleri gerekiyor?
Hayır gerekmiyor. Yani okullar gerekmediğini söylüyor. Çocuklar diğerleri ile birlikte aynı derslere giriyor, ara ara özel okuma ve yazma dersleri için ayrı bir sınıfa alınarak destek görüyorlar. Öğretmenler oldukça ilgili. Gün sonunda çocuklarla birlikte bahçeye çıkıyorlar, konuşmak isteyen tüm velilere tek tek bilgi veriyorlar.

İlkokula Türkiye’de başlamış olan çocuklar İngiltere’ye geldiklerinde sınıflarına göre değil yaşlarına denk gelen sınıfa devam ediyorlar. Örneğin Türkiye’de 1. sınıfa başlamış 7 yaşında bir çocuk 1. sınıfı bitirip İngiltere’ye geldiğinde, yaşıtları 3. sınıfa geçtiği için 2. sınıftan değil, o da 3. sınıftan devam ediyor.

Çocuklar elbette başlangıçta konuşulanlardan pek bir şey anlamıyor ama öğretmen bunu biliyor ve ona göre yaklaşıyor. İngiltere ırkçılığın en az olduğu ülkelerden biri olduğu için çocuklar da yabancı çocuklara karşı oldukça insancıl davranıyor. Hatta pek çoğu yeni gelen öğrenciye yardımcı olmak için büyük çaba gösteriyor. Ortalama 6 ay gibi bir sürenin sonunda çocuk kendini ingilizce olarak rahatlıkla ifade edebilir seviyeye geliyor. 1 yıl sonunda dile yakınlığına da bağlı olarak akıcı bir ingilizceye sahip oluyor.

Eğitim sistemi genel olarak da pek zorlayıcı değil. Yani disiplin var ama müfredat ağır değil. Çocuklar kapasitelerine göre hem dil dersinde hem de matematikte üç dört gruba ayrılıyor. Her grup farklı konular işliyor ve farklı ödevleri oluyor. Başarı durumlarına göre gruplar arasında geçiş yapılıyor. Başarı her daim takdir ediliyor. Başarısızlık ise pek dillendirilmeyip ‘iyi denemeydi’ tarzı sözlerle olumlandırılıyor.

Aileler sportif ve sanatsal aktivitelere çok önem veriyor. Çocuklar çok büyük oranda yüzme, futbol, jimnastik kurslarına katılıyor, piyano, gitar gibi enstrümanlara yönlendiriliyorlar. Bizim çocukluğumuzdaki izcilik, yavru kurt gibi oluşumlar oldukça yaygın. Cüzi miktarda bir ücret karşılığında çocuklar her hafta bu etkinliklere katılıyor, bahar ve yaz döneminde gezi ve kamp gibi aktivitelerin de oluşu, bu organizasyonları oldukça cazip hale getiriyor.

İngiliz eğitim sistemi hakkında edindiğim bilgiler ve kısa vadedeki gözlemlerim özetle bu şekilde. Uzun vadede edineceğim tecrübe paylaştığımlarımda görüşmek üzere…

İngilizler Soğuk İnsanlar mı? İngiliz Davranış Biçimleri

 

İngilizlerin Yeme İçme Alışkanlıkları ve Geleneksel İngiliz Mutfağı

8 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir