İngiltere’de İlkokullardaki Eğitim Sistemi, Türklerin İngilizce ile İmtihanı

Gezenti-anne-ingiltere-eğitim-sistemi-e1451940389764

İNGİLTERE’DE EĞİTİM SİSTEMİ

Türkiye’den İngiltere’ye taşınma sebeplerimizden en önemlisinin çocuklarımızın en evrensel dil olan İngilizceyi anavatanında öğrenmelerini sağlamak olduğu için İngiliz eğitim sistemini kısaca özetleyen bir yazı yazmak istedim.

İngiltere’de İlkokula Başlama Yaşı

İngiltere’de çocuklar 4 yaşında ilkokula başlıyorlar. İlkokul derken 1. Sınıfa değil elbette. 4 yaşındaki çocukların gittiği sınıfa nursery, 5 yaşındakiler gittiği sınıfa reception deniyor ve her iki grup da ilkokul bünyesinde  1. sınıf ve daha büyüklerle birlikte aynı formayı giyerek eğitim alıyorlar. 1. Sınıf (İngilizlerin tabiriyle Year 1) 6 yaşında başlıyor ve çocuklar bizde olduğu gibi okuma yazmayı 1. sınıfta öğreniyorlar. Ama 1. sınıfa Türkiye’deki akranlarına göre 1 yaş erken başlamış oluyorlar.

Özel Okul mu? Devlet Okulu mu?

İngiltere’de özel okul yok denecek kadar az. Büyük çoğunluk çocuğunu devlet okuluna gönderiyor. Bizim çocukluğumuzda olduğu gibi çocuklar evlerine en yakın okula kabul ediliyor, orada eğitim görüyorlar. Ancak İngiliz okulları devlet tarafından titiz bir denetime tabi tutulup 1’den 4’e kadar derecelendiriliyor, devletten bu derece doğrultusunda ödenek alıyorlar. Siz de haklı olarak en iyi derece alan outstanding (1.derece) bir okula çocuğunuzu göndermek istiyorsunuz. Bunu başarmak için bu okullardan birinin catchment area’sına yani kapsama alanına taşınmanız gerekiyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu bölgelerde kiralık ev bulabilmek zor, bulunan evin kirası da yüksek oluyor. Gerçi Türkiye’de özel okullara verilen paralar düşünüldüğünde kira için verilen fark devede kulak kalıyor.

Çocukları outstanding bir okula yazdırdıktan sonra daha uzakta daha ucuz ya da daha güzel bir eve çıkma şansınız var, bir kere kaydettirdikten sonra bu artık sorgulanmıyor ama okula bu kadar yakın olma, çocukları yürüyerek okula bırakma lüksünden vazgeçmek zor. 🙂

Peki Türkiye’den gelen ve  İngilizceyi başlangıç bile denemeyecek bir seviyede bilen bir çocuk okula nasıl adapte oluyor? Bir kursa falan mı gitmeleri gerekiyor?
Hayır gerekmiyor. Yani okullar gerekmediğini söylüyor. Çocuklar diğerleri ile birlikte aynı derslere giriyor, ara ara özel okuma ve yazma dersleri için ayrı bir sınıfa alınarak destek görüyorlar. Öğretmenler oldukça ilgili. Gün sonunda çocuklarla birlikte bahçeye çıkıyorlar, konuşmak isteyen tüm velilere tek tek bilgi veriyorlar.

İlkokula Türkiye’de başlamış olan çocuklar İngiltere’ye geldiklerinde sınıflarına göre değil yaşlarına denk gelen sınıfa devam ediyorlar. Örneğin Türkiye’de 1. sınıfa başlamış 7 yaşında bir çocuk 1. sınıfı bitirip İngiltere’ye geldiğinde, yaşıtları 3. sınıfa geçtiği için 2. sınıftan değil, o da 3. sınıftan devam ediyor.

Çocuklar elbette başlangıçta konuşulanlardan pek bir şey anlamıyor ama öğretmen bunu biliyor ve ona göre yaklaşıyor. İngiltere ırkçılığın en az olduğu ülkelerden biri olduğu için çocuklar da yabancı çocuklara karşı oldukça insancıl davranıyor. Hatta pek çoğu yeni gelen öğrenciye yardımcı olmak için büyük çaba gösteriyor. Ortalama 6 ay gibi bir sürenin sonunda çocuk kendini ingilizce olarak rahatlıkla ifade edebilir seviyeye geliyor. 1 yıl sonunda dile yakınlığına da bağlı olarak akıcı bir ingilizceye sahip oluyor.

Eğitim sistemi genel olarak da pek zorlayıcı değil. Yani disiplin var ama müfredat ağır değil. Çocuklar kapasitelerine göre hem dil dersinde hem de matematikte üç dört gruba ayrılıyor. Her grup farklı konular işliyor ve farklı ödevleri oluyor. Başarı durumlarına göre gruplar arasında geçiş yapılıyor. Başarı her daim takdir ediliyor. Başarısızlık ise pek dillendirilmeyip ‘iyi denemeydi’ tarzı sözlerle olumlandırılıyor.

Aileler sportif ve sanatsal aktivitelere çok önem veriyor. Çocuklar çok büyük oranda yüzme, futbol, jimnastik kurslarına katılıyor, piyano, gitar gibi enstrümanlara yönlendiriliyorlar. Bizim çocukluğumuzdaki izcilik, yavru kurt gibi oluşumlar oldukça yaygın. Cüzi miktarda bir ücret karşılığında çocuklar her hafta bu etkinliklere katılıyor, bahar ve yaz döneminde gezi ve kamp gibi aktivitelerin de oluşu, bu organizasyonları oldukça cazip hale getiriyor.

İngiliz eğitim sistemi hakkında edindiğim bilgiler ve kısa vadedeki gözlemlerim özetle bu şekilde. Uzun vadede edineceğim tecrübe paylaştığımlarımda görüşmek üzere…

İngilizler Soğuk İnsanlar mı? İngiliz Davranış Biçimleri

 

İngilizlerin Yeme İçme Alışkanlıkları ve Geleneksel İngiliz Mutfağı

12 Comments

 • ercan dedi ki:

  İngiliz eğitim sistemi ile ilgili tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler.
  Çok hoşuma gitti. Ne olur yazmaya devam edin 🙂

 • Gezenti Anne dedi ki:

  İlginize ben teşekkür ederim.

 • Yasemin dedi ki:

  Merhabalar biz yaklaşık 1ya da 2 Yil içersinde ingiltereye yerleşmeyi planlıyoruz eşimle iki küçük cocugum var 6.5 yaşında oğlum 4 yaşında kizim var ingiltereye sadece cocuklarimin iyi bir eğitim hayatı olsun diye gitmek istiyoruz esim türkiyede denizci subay bende üç ünv. Bitirmiş ama atanamamis bir ogretmenim. Yanliz ben ve esim gece inanın uyuyamiyiruz sırf çocuklar için gideceğimiz yerde acaba çocuklarımız ırkçılık yasarmi oradaki ilk okullar ve öğretmenleri yeni gelen yabancı öğrenciye yaklaşımları nasil.bazı forumlarda çok acıklı olaylar okuyorum çocuklara sert davranıldığı için ingilizcede bilmediği için bunalıma girdiği çocuğun yazıyordu çok korkuyorum açıkçası ben cocuklarima oraya gitmeden ıngilizce kazandırmaya çalışıcam ancak takdir edersiniz dil yerinde öğrenilir çocuklarım bocalarmi oradaki okulların yaklaşımı nasıldır ve bize onerebileceginiz okullar var midir lütfen yardımcı olursanız siz ve diğer buraya yorum yazan arkadaşlardan ingilterede yaşayan varsa onlarda yardımcı olursa çok sevinirim.buraya kadar okuduğunuz ve sabir gösterdiğiniz için de çok teşekkür ederim hoşçakalın

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Kısaca çocuklara karşı yaklaşımlarının oldukça iyi olduğunu ifade etmek isterim. Bu konuda içiniz rahat olsun. Çocukların sizden daha çabuk alışacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Bizde durum bu… Daha detaylı bilgi için [email protected] a mail atabilirsiniz.

  • Şahika Deniz Yalçın dedi ki:

   merhaba , yazınızı okuduğumda çok hecanlandım biz de aynı durumdayız
   Benim çocuklarım da 4 buçuk yaşındalar
   Siz de ihtiyaç duyarsanız deneyimlerimizi paylaşabiliriz
   [email protected]

 • Nil dedi ki:

  Ingiltere de yasayan ve Agustos ayi dogumlu bir cocuk annesi olarak Ingiltere deki egitim sistemini cok kati ve zor buluyorum .
  Ozellikle yaz aylarinda dogan cocuklar Reception class a 5 yasinda degil 4 yasinda baslamak ve devam etmek zorundalar . 4 yasinda bezinden henuz kurtulmus daha dogru durust konusamayan ve duygusal ve mental olarak formal egitime hazir olmayan bir cocuk siniftaki 5 yasa cok yakin diger sinif arkadaslarindan dezavantajli olarak okul hayatinin sonuna kadar onlari yakalamaya calisarak gecirmek zorunda kaliyor. Cogu zaman tek sorun cok kucuk baslamasi oldugu halde ” special needs ” olarak kayitlara geciyor ve daha farkli bir yol izleniyor . Bu cocuklarin cok buyuk bir kismi 16 yasinda okulu birakiyor . Yapilan butun arastirma ve istatistikler yaz ( Temmuz Agustos ) ve ozellikle erkek cocuklarin cok yara aldigi ve dezavanyajli oldugu. Ne yazik ki bu duruma otoriteler gozlerini kapamis durumda ve hicbir esneklik tanimamaktalar . Iskocya da bile bslalam tarihinden 2 ay once dogan cocuklara aile isterse otomatik bir sonraki sene hakki verilirken burada yok ! Kararlar ve uygulamalar yasadiginiz bolge ve okula gore keyfi degerlendiriliyor yani bir okul kabul ederken diger bolge okulu yok olmaz diyor !!! Yani en cocuklariniz kis dogumluysa harika ama yaz dogumlu ve ozellikle de erkek cocuksa tamamen sansa kalmis ama buyuk ihtimal yok …

  Egitim ise giderek daha zorlastiriliyor . Ornegin 6 yasinda bir cocuk 5 , 10 ve 2 carpim tablosunu ogrenmek zorunda (tabii bu yaz dogumlular icin 5 yas oluyor ama ogrenemezse de bu cocuk normal degil zekasinda birsey var uygulamasiyla okula uzmanlar geliyor ve zavalli cocuk oyun saatinde bile ayri tutularak calistiriliyor ).Her hafta 10 farkli sozcuk hecelemek ve 3-4 kitap okumak zorundalar . Tabii sinavlar da var 7 yasinda , 10 yasinda almka zorunda olduklari .Bunlar genel beklentiler ve her okul icin biraz daha az veya cok veya farkli olabilir ama genel olarak boyle .
  Kisaca dinleyen yok ama benim Ingiltere okul sisteminden sikayetim var ! 🙂 Size sevgiler ve selamlar x

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Nil Hanım merhaba,
   Bzi Year 3’den başladık. Türkiye’de ilkokul 1′ i bitirdiler, buraya gelince yaşları itibariyle year 3 ye geçtiler.O nedenle reception döneminde yaşanabilecek zorluklardan çok haberdar değilim. Ancak Türkiye’deki müfredat ile kıyaslandığında biz buradaki müfredatı ağır bulmadık. Her hafta 10 kelime hecelemek ve çarpım tablosu bizde de var ama kitap konusunda bir zorlama yok. Bilemiyorum belki daha küçük bir şehirde yaşadığımızdan da olabilir ama müfredat konusunda zorlanmadık. Daha doğrusu İngilizce bilmiyor oluşları konusunda zorlandık ama öğrenince geçti:)

 • Aslı Seda dedi ki:

  Merhabalar
  Benim 2012 mart doğumlu bir oğlum var
  Geçen yıl anaokuluna gitti bu yıl da anaokuluna gidecek
  Eğer İngiltere’ye gidebilirsen seneye gideceğiz
  Yani oğlum 2018 Eylül’de tam 6 buçuk yaşında olacak yani ilkokul 1. Sınıftan başlar öyle değil mi??? Tşk

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Merhaba, İngiltere’de doğduğu aydan ve geldiği ülkedeki okuduğu sınıftan bağımsız olarak okula başlıyor çocuklar. 2012 doğumlu çocuklar 2017 eylülde 1. sınıfa gidecekler. Eğer 2018 Eylül’de gelirseniz oğlunuz year 2’dan yani 2. sınıftan başlar. Bizimkiler de Türkiye’de henüz 1. sınıfı bitirdikleri halde burada 3. sınıftan devam etmişlerdi.

 • Aslı Seda dedi ki:

  Merhabalar
  Benim 2012 mart doğumlu bir oğlum var
  Geçen yıl eylül 2016 da anaokuluna gitti bu yıl da eylül 2017 de anaokuluna gidecek
  Eğer İngiltere’ye gidebilirsek seneye gideceğiz
  Yani oğlum 2018 Eylül’de tam 6 buçuk yaşında olacak yani ilkokul 1. Sınıftan başlar öyle değil mi??? Tşk

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Merhaba, İngiltere’de doğduğu aydan ve geldiği ülkedeki okuduğu sınıftan bağımsız olarak okula başlıyor çocuklar. 2012 doğumlu çocuklar 2017 eylülde 1. sınıfa gidecekler. Eğer 2018 Eylül’de gelirseniz oğlunuz year 2’dan yani 2. sınıftan başlar. Bizimkiler de Türkiye’de henüz 1. sınıfı bitirdikleri halde burada 3. sınıftan devam etmişlerdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir