Hong Kong Gezilecek Görülecek Yerler

Hong-kong-gezilecek-yerler-gezenti-anne-11

Uzak Doğu sevdamızın depreştiği soğuk bir kış günü Hong Kong’ta alıyoruz soluğu. Biz Türkiye’de soğuk kış günleri yaşarken Uzak Doğu’da yaz olması da bu sevdamızdaki en büyük etken. Hongkong’ta minnak odalı merkezi bir otel olan Shamrock’da konuşlanıyor, çekik gözlülerin şehrinde dolaşmaya başlıyoruz.

Otelimiz Hong Kong’ta Gezilecek Yerler listesinin başlarındaki, şehrin en işlek caddelerden Nathan Caddesi’nin üzerinde. Tüm cadde ve sokaklar neon ışıklı tabelalar ile kaplı, ışıl ışıl ilerliyoruz. Hongkong’ta metropol etkisi net bir şekilde hissediliyor. Diğer Uzak Doğu şehirlerinde gördüğümüz gülümseyen yüzler burada yok. Budist de olsan müslüman da olsan, hıristiyan da, büyük şehirde yaşıyorsan sabırdan, toleranstan, neşeden eser kalmıyor. Kesin bilgi yayalım. 🙂 

Hong-kong-gezilecek-yerler-gezenti-anne-13

HONG KONG GEZİ REHBERİ

Cep telefonları ile biz Türkler kadar çok haşır neşir olan başka bir millet gördünüz mü? Ben gördüm. Hong Kong’ta yaşayanlar telefonlarına öyle yapışıklar ki şehrin dört bir yanındaki yürüyen merdivenlerde ‘Don’t look only at your mobile phone’ şeklinde yazılar var.

1- RESTORAN DIN THAI FUNG

İlk akşam yemeğimiz için dünyadaki Michelin yıldızlı ilk AVM restoranı Din Thai Fung’u seçiyoruz. Kapıda kuyruk var. Adımızı yazdırıp yarım saat sonra geliyor, dumpling, noodle, spring roll, acımıyor, dalıyoruz. 🙂 

Hong-kong-gezilecek-yerler-gezenti-anne-01

Hong-kong-gezilecek-yerler-gezenti-anne-03

Hong-kong-gezilecek-yerler-gezenti-anne-21

Christmas yaklaşıyor, sokaklar ışıl ışıl, modern çekikler ülkesinin başkentinde keyifle geziyoruz. Son olarak Kowloon bölgesinde, otelimizin hemen yakınındaki Hongkong’un en büyük gece pazarı Temple Street Night Market’e uğruyoruz. Öğleden sonra kurulup gece yarısına kadar devam eden pazarda birbirinden ilginç ürünlere rastlamak mümkün ve Uzak Doğu’daki tüm pazarlarda olduğu gibi burada da pazarlık şart…

2-KOWLOON PARK , PO LIN TAPINAĞI, TIAN TAN BUDA HEYKELİ

Ertesi sabah gezimize hemen yakınımızdaki Kowloon Park’tan başlıyoruz. Bir zamanlar ingilizlerin askeri bölge olarak kullandıkları alan şu an çiçek bahçeleri ile dolu bir yürüyüş parkuru. Sırada Hong Kong’ta Gezilecek Yerler listesinin önemli kalemlerinden PO LIN Tapınağı ve TIAN TAN Buda Heykeli var.

Hong-kong-gezilecek-yerler-gezenti-anne-05

Buraya önce metro, daha sonra da yemyeşil dağların üzerindeki uzun ve keyifli bir teleferik yolculuğu ile ulaşıyoruz. Tapınak ziyareti sonrası turistik çarşıda dolaşıyor, devasa Buda heykeline tırmanıyoruz. Çıkış yorucu ama Buda’nın heybeti gerçekten etkileyici. Yine teleferikle dağlardan inip binaların arasına geri dönüyoruz.

Hong-kong-gezilecek-yerler-gezenti-anne-03

3-VICTORIA PEAK (VICTORIA TEPESİ)

Bu kez hedefimiz yine bir çıkış rotası, Hongkong’un en yüksek noktası Victoria Peak.Victoria Peak gündüz ayrı, gece ayrı güzellikteki tüm şehre hakim manzarası ile her yıl milyonlarca turisti kendine çekiyor. Biz de cingöz turistler olarak hava kararmadan yarım saat önce tramvay ile tepeye tırmanıyor, Hongkong’un muhteşem manzarasını hem gündüz hem gece izleme şansı yakalıyoruz. Bölgedeki kafelerden birinde bir kahve molası sonrası bu kez otobüsle şehir merkezine iniyoruz.

Hong-kong-gezilecek-yerler-gezenti-anne-06

HONG KONG GEZİLECEK YERLER 2. BÖLÜM İÇİN TIKLAYIN…

Uzak Doğu’daki diğer destinasyonlar için tıklayın…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir